Çikolata Kediler İçin Kötü mü?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeklerin çikolata yediği için hasta olduğu hikayelerini sık sık duysak da çikolata, kediler için de ciddi bir sağlık riski oluşturabilir ve hatta çok fazla yenirse ölümcül bile olabilir.

Çikolata Neden Kediler İçin Zararlı?

Şeker, yağ ve ksilitol (şeker ikamesi) kediler için zararlıdır. Ancak çikolata, kedinizin sağlığı için daha büyük tehdit oluşturan iki madde içerir: kafein ve kakaoda doğal olarak bulunan bir bitkisel alkoloit olan teobromin. Merck MSD Veterinary Manual tarafından da belirtildiği gibi; özellikle teobrominin, kediler dahil olmak üzere birçok hayvan için zehirli olduğu kanıtlanmıştır.

Kakao bitkisinin Latince adı Theobroma cacao'dur; yani "tanrıların yiyeceğit" anlamına gelir. Kavrulmuş çekirdeklerin lezzetli bir atıştırmalık olduğu bir gerçek ancak çikolatayı insanlar için bu kadar lezzetli yapan şey, onun kediler için tehlikeli olmasına yol açıyor.

Kediler İçin Tehlikeli Olan Bu Maddeler Neler?

Parçalara ayrılmış halde çikolata barları.

İki ana suçlu, kafein ve teobromin, uyarıcı maddelerdir. Çikolata dışında birçok yiyecek ve içecek maddesinde bulunan kafein, kedilerin vücudu tarafından emildiğinde zehirli hale gelir. Cats Protection, teobrominin kedinizin kalp atış hızını artıran bir uyarıcı ve vücut sıvılarının kaybını azaltan bir diüretik görevi gördüğünü açıklamaktadır. Bu iki durum da tüylü dostunuz için ölümcül olabilir.

Ne Kadar Çikolata Çok Fazladır?

En ufak bir çikolata parçası bile kediniz için çok fazladır. Cats Protection, kedilerin çikolatayı bizim kadar hızlı işleyemediğini, bu yüzden de vücutlarında daha uzun süre kaldığını belirtmektedir. Yani birkaç gram çikolata bile ciddi zarar verebilir.

Tüylü dostunuz için her çikolata çeşidi zararlıdır. Damla çikolata, yüksek teobromin düzeyi nedeniyle en zehir olanıdır ancak kuru toz kakao ve bitter, yarı tatlı ve sütlü çikolatalar da oldukça tehlikelidir. Düşük kakao yüzdesine rağmen beyaz çikolata bile verilmemelidir.

Yardım Edin, Kedim Çikolata Yedi! Hangi Belirtilere Dikkat Etmeliyim?

Kedilerde çikolata zehirlenmesi hafiften şiddetliye kadar farklı şekillerde olabilir. Dikkat etmeniz gereken bazı temel işaretler ve belirtiler şunlardır:

 • Kusma
 • İshal
 • Bulantı
 • Yüksek kalp hızı
 • Aşırı susuzluk
 • Aşırı idrar
 • Hiperaktivite
 • Huzursuzluk
 • Yüksek vücut ısısı
 • Hızlı nefes alıp verme ve soluma
 • Kas titremeleri ve spazmı
 • Düşük kan basıncı
 • Felç
 • Koma

Her tıbbi acil durumda yaptığınız gibi, zehirlenmenin kapsamını belirlemesi ve tedavi uygulaması için kedinizi derhal veterinere götürün. Tedaviden sonra, başka hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için kedinizi izlemeye devam edin.

Sonrasında Ne Olur?

Kediniz duygularınızı hisseder, bu yüzden mümkün olduğunca sakin kalın. Onları sessiz bir yere götürün ve çikolata zehirlenmesinin belirtilerinin şiddetlenmemesi için serin ve sakin kalmasını sağlayın.

Veteriner kliniğine vardığınızda veteriner, kedinizi muayene eder ve kedinizin yediği çikolatanın miktarını ve türünü değerlendirir. Veteriner, kedinizde toksinlerin emilimini önlemek için kedinizin kusmasını sağlayabilir ve tüketilen çikolatanın miktarına ve kedinizin yaşadığı yan etkilere bağlı olarak kedinize sıvı ve ilave bakım sağlayabilir.

Bunun Olmasını Nasıl Önlerim?

Çikolataları kedinizin patilerinin erişebileceği yerlerde uzak tutarak çikolata tüketilmesini %100 oranında önleyebilirsiniz. Kediler meraklı ve tahmin edilemez yaratıklardır ve mutfağı karıştırmayı severler. Bu yüzden tüm çikolataları sıkıca kapatılan kaplarda tutun. Onları hasta eden yalnızca kalıp çikolatalar değildir, bu yüzden çikolatalı kek, donut, bisküvi ve tatlılar gibi çikolata içerebilecek her şeyi göz önünde bulundurun. Özellikle bayramlar, yılbaşı ve Cadılar Bayramı gibi günlerde dikkatli olun. Kutlama yapıyorsanız veya misafirlerle ilgileniyorsanız tatlı tabaklarını, tatlıları ve atıştırmalıkları kedinizin ulaşması zor olan yerlere koyun ve partiden sonra onları hemen sıkıca kapanan saklama kaplarına alın. Misafiriniz "kedinizin çikolata yiyip yiyemeyeceğini" sorarsa artık kesin bir "hayır" yanıtı vermek için hazırsınız.

Evcil hayvan sahipleri, tüylü dostlarına ödül vermeyi sever. Bunu, kedinizin mutlu ve sağlıklı kalması için üretilmiş kedi ürünleriyle güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Böylece tüm çikolatalar size kalmış olur!

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

İlgili ürünler