Kedim Mama Yemiyor: Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Yayımlayan : Christine O'Brien
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediniz mama yemediği için endişeli misiniz? Seçici davrandığı bir öğünü, ciddi bir sağlık sorunundan ayırt etmek zor olabilir. Kedinizin rutinindeki bir değişiklik sizi endişelendirebilir ancak nedenini bulmak, kedinizin tekrar yemesini sağlamadan önceki ilk adımdır.

Kedim Neden Mama Yemiyor?

Gerçek: Kediler mama yemeye bayılır. Uyumak, oynamak ve ebeveynlerinin dikkatini çekmeye çalışmakla birlikte en sevdikleri aktiviteler listesinde yer alır. Ancak mama yemek aynı zamanda, hayatta kalmanın temel öğesidir ve o olmadan kedinizin sağlığı hızla kötüleşebilir.

Maine Coon kedi, mama kasesinin yanında yerde yatıyor

Mamadaki Değişiklikler 

Kediler alışkanlığa göre hareket eden canlılardır ve genelde, özellikle öğün planlarındaki değişime karşı tepki gösterirler. Yakın zamanda kedinizin mamasını değiştirdiniz mi? Belki de yeni lezzetli denemeyi inatla reddediyordur. Kedilerin yeni mamaları kabullenmesi biraz zaman alabilir, bu yüzden genelde yavaş bir geçiş önerilir. Minik kediniz çok fazla aç duramaz, bu yüzden 24 saat boyunca yeniden eski mamasını verseniz bile mama yemezse, neden yemediklerinin diğer ihtimallerini keşfetme zamanı gelmiştir.

Çevresel Stres

Kediniz çevresi konusunda mutlu değilse inatçılığı ortaya çıkabilir. Battersea Dogs & Cats Home'a göre, kediler hassas canlılardır ve iştahsızlık, kedinizin stresli olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Olası nedenlerden bazıları şu şekildedir:

  • Yeni bir ev, bebek veya evcil hayvan gibi büyük bir değişiklik.

  • Kedinizin normal rutininin bozulması.

  • Evde misafirler, tanımadığı insanlar veya aşırı gürültü.

Bu tür şeylerin kedinizi strese sokabileceğini biliyorsanız kedinizin rahatlamasına yardımcı olmanın yolları için veteriner hekiminizle konuşun.

Olası Hastalık

Kabızlık, kolit ve inflamatuvar bağırsak hastalığı (veya kronik enteropati) gibi sindirim sorunları kedinizin vücudunda strese yol açarak iştah kaybı, gaz, kusma ve ishale yol açabilir. İştahı etkileyebilecek diğer altta yatan sebepler, böbrek hastalığı ve dişle ilgili sorunlar olabilir. PDSA diş eti hastalığı gibi bu sorunların, kedilerin mamadan uzaklaşmasına yol açabileceğini belirtmektedir. Veteriner hekiminizin her kontrolde kapsamlı bir diş muayenesi yaptığından emin olun.

Yalnızca bir veteriner hekim hastalık teşhisi koyabilir, bu yüzden olağan dışı veya önemli sağlık değişimlerinde hemen veteriner hekiminizin muayenehanesini arayın. Kediniz kuru mamayı reddediyorsa veya çiğnerken ağzının hep bir tarafını kullanıyorsa da kedinizi diş muayenesine götürmelisiniz.

Kedinin Mama Yemesini Sağlama

Kediniz mamaları yemiyorsa seçenekleri genişletmeyi ve yeni lezzet kombinasyonları veya yeni bir şekilde sunmayı deneyin. Yeni mamalar denerken kedinizin yeni lezzetlere ve dokulara alışması için bunu aşamalı olarak yapın. Kediniz yeni mamalar denemek istemiyorsa kuru mamaya az miktarda kemik suyu eklemeyi veya konserve mamayı ısıtmayı deneyebilirsiniz.   

International Cat Care, kedinizi mama yemeye zorlamanın veya şırıngayla zorla beslemenin, kedinizin mama yemeyle olumsuz bir ilişkilendirme kurmasına neden olan iştah sorunlarını kötüleştirebileceği konusunda uyarıyor. Bunun yerine, kedinizi yemeye teşvik etmek için bazı fikirler öneriyor.

Kediniz kolayca stres oluyorsa kedinizi evinizdeki partilere hazırlamanız veya onu yeni bir tüylü arkadaşla tanıştırmadan önce hazırlık yapmanız önemlidir; böylece yaşam şeklinde değişikliklerle baş etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizin ne yediğinin yanı sıra nerede yediğine de dikkat edin. Birleşik Krallık hükümetinin Canine & Feline Sector Group'a ait Kedilerin Refahı İçin Davranış Kuralları kılavuzunda, kedilerin çöp kutusuna çok yakın yerlerde mama yemediği belirtilmektedir. Ayrıca mama kasesini diğer hayvanlardan uzak, temiz ve hareketin az olduğu sessiz bir alana koymayı denemelisiniz. Küçük görünen değişiklikler kedinizi strese sokabilir, bu yüzden evinizde kedinize ait beslenme alanları oluşturun.

Pofidik turuncu bir kediyi tutan kollar

Veteriner Hekimi Ne Zaman Aramalıyım?

Evcil hayvan ebeveynleri için genel bir kural: Şüphe duyuyorsanız veteriner hekiminizi arayın.

Siz de veteriner hekiminiz de tüylü dostunuzun en iyi halinde kalmasını amaçlar, bu yüzden tedbiri elden bırakmamak gerekir. Kedinizin davranışında, ani veya aşamalı bir değişiklik fark ettiğiniz anda veteriner hekiminizi arayın. Kedinizin neden yemediğini sorgulamak, özellikle de son öğününden sonra bir günden fazla geçtiyse önemlidir. Kedinizin tedaviye ihtiyacı varsa ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur.

Artık iştah kaybının bazı nedenlerini ve kedinizin yemesini nasıl sağlayacağınızı öğrendiğinize göre, kedi dostunuzun tamamen sağlıklı haline geri dönmesine yardımcı olmada aktif bir rol oynayabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.

İlgili Yazılar

İlgili ürünler