Kedi Maması Bulmacaları: Kedinize Nasıl Faydalı Olur?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedi ebeveynleri, kedilerinin bir rutini sürdürmede çok başarılı olsa da hızlı bir şekilde sıkılabildiklerinin ve bunun da her türlü yanlış davranışa yol açabileceğinin farkındadır. Kediler için mama bulmacaları mükemmel çözüm olabilir! Bu bulmacalar, kedinizin beynini meşgul eder ve hareket etmesini sağlar.

Kedi Maması Bulmacası Nedir?

Kedi maması için bulmacalar, genelde çeşitli renk, şekil ve boyutlardaki plastik kaplardır. Tufts Üniversitesi'ndeki Cummings Veterinerlik Tıp Merkezi'nin açıkladığı gibi, evcil hayvanın "maması için çaba sarf etmesini" sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Kediler için mama bulmacaları, bulundukları ortamı zenginleştiren bir faaliyet sunar ve yiyecekleri güvenli bir şekilde koyabileceğiniz her türlü malzemeden ve nesneden yapılabilir.

Kediler, sevdikleri mama bulmacasının türü hakkında oldukça seçici olabilir (hiç şaşırtıcı değil), bu yüzden tüylü dostunuz bir bulmacaya hemen alışmazsa seçici dostunuzu mutlu edeni buluncaya kadar denemeye devam edin. Önemli olan, duyularını ve içgüdülerini artıran bulmacayı seçmektir.

Kedi Maması Bulmaca Türleri

Ticari olarak satılan kedi maması bulmacaları çoğunlukla kuru kedi mamalarına yöneliktir ancak bunlarda yaş mama da deneyebilirsiniz. Bulmacanızda hangi kedi mamasını kullanacağınızı seçerken sonraki temizleme sürecini de aklınızda bulundurun.

Kedilerin şeffaf plastik kapları kaldırmasını, patileriyle çekmece açmasını veya bir labirentten mamayı çıkarmasını gerektiren bulmacalar bulunur. Diğerleri, mamayı almak için ağızlarını kullanmalarını gerektirir. Bazı kedi maması bulmacaları, sağlam bir tabanın üstünde dururken diğerleri doğrudan zemine koyulabilir.

Kediler için mama bulmacalarının çok maliyetli olmasına gerek yoktur. Ticari olarak sunulan birçok seçenek bulunur ancak aşağıdaki gibi evlerde sıklıkla bulunan parçaları kullanarak kendi kedi maması bulmacanızı yapabilirsiniz:

  • Karton silindirler
  • Boş plastik su şişeleri
  • Yumurta kartonları
  • Plastik bardaklar
  • Plastik buz küpü tepsileri

Kedinizin zeminde yuvarlayabildiği taşınabilir mama bulmacaları, yakalama oyununu da dahil ettiği için özellikle eğlencelidir. Ancak mamayı gerçekten çıkarabildiklerinden emin olun. Bu bulmacaların amacı kedinizi sinirlendirmek değil, sonunda ödül alabileceği bir göreve dahil olmasını sağlamaktır.

Tabii ki, her zamanki gibi kedinizin güvenliğine öncelik verin. Bulmacada kedinize zarar verebilecek keskin kenarlar, yutulabilecek küçük parçalar ya da sivri uçlar olmadığından emin olun.

Kedi Maması Bulmacasının Faydaları

Mama bulmacaları, kedinizin içgüdüsel davranışları açısından aşağıdaki yararları sağlar:

Can Sıkıntısını Geçirme

Kedilerin çok fazla uyuduğu doğru olsa da uyanık olduğunda uyarılma ihtiyacı hisseder, aksi takdirde evinizde zarara yol açacak davranışlarda bulunabilir. Battersea Dogs and Cats Home'a göre kedilerin güçlü bir takip etme ve avlama içgüdüsü vardır ve Kedi maması bulmacası olarak kullanılan ve içinde kuru mama bulunan plastik su şişesini koklayan gri ve beyaz kedi.onlara mama bulmacası vermek, "küçük bir beyin ve vücut çalışması" sağlayarak bu içgüdüyü yönlendirir.

Mamasını toplamaya çalışması, evcil kediler için gerçek bir zenginleştirici deneyim sağlar. Delgado, "Tabii ki bu, avcılıkla aynı şey değildir ancak etkileşimli oyun gibi diğer zenginleştirme şekilleriyle birleştiğinde bulmacalar, kedilere gerçekten daha mutlu olmaları için ihtiyaç duydukları egzersizi ve zorlukları sağlayabilir" diyor.

Beslenmeyi Düzenleme ve Kilo Kontrolü

Mama bulmacaları, ödül veren kedi oyuncakları gibi, kedinize bir öğünde yediği tüm mamayı vermek için kullanılabilir. International Cat Care, bulmaca mama aletlerinin zihinsel ve fiziksel uyarılma sağladığından mama vermek için bunların kullanılmasının, başka şekilde aktif olmayan kediler için harika bir seçenek olduğunu belirtiyor.

Gece Beslenmelerini Azaltma

Kediyi beslemek için uyandırılmadan gece boyunca uyumak, bazı kedi ebeveynleri için hayal gibidir. Mama bulmacası, kedinize gece öğünlerini sağladığı için bulmacalarla bu hayal, gerçek olabilir. Kedi bulmacaları, kedilerin tüm öğününü birkaç dakika içinde mideye indirmesini de önler.

Uykunuzun şamatayla bölünmemesi için geceleri sabit bulmacalar kullanın ya da taşınabilir kedi maması bulmacalarını, yatak odanızdan uzak alanlara yerleştirin.

Tüylü dostunuz için mükemmel kedi maması, onu eksiksiz bir takip etme, avlama ve avını yakalama sürecine dahil edecektir. Yeni oyuncağa alışması biraz zaman alabilir ancak alıştıktan sonra, mutlu bir avcınız olacağından emin olabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D.; Cat Writers' Association (CWA) üyesi, STEAM eğitmeni ve sadık bir kedi ebeveynidir. Evcil hayvanlar, eğitim ve güncel konular hakkında yazılar yazmaktadır. Instagram ve Twitter @brovelliobrien hesaplarını takip edebilirsiniz

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

İlgili ürünler