Kedi Oyunları: Kedinizi Meşgul Etmenin Yolları

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Sıkılmış bir kedi mutsuz bir kedidir. Tüylü dostunuzun kedi oyunları ile zihinsel olarak aktif ve meşgul olmasını sağlamak, daha mutlu olmasını ve muhtemelen size de daha fazla huzur getirmesini sağlayacaktır, özellikle de perdelerinizi parçalamak veya saksılarınızı eşelemek gibi zararlı davranışlar sergiliyorsa. Kediniz agresif davranarak ya da depresyon belirtileri göstererek de sıkıldığını ifade edebilir. Kedinizin davranışları canınızı sıkıyorsa atacağınız ilk adım, kedinizin problemlerinin altında yatan bir sağlık sorunu olup olmadığını görmek için veterinere gitmek olmalıdır. Ancak veteriner herhangi bir sorun görmüyorsa tek problem, kedinizin canının sıkılmış olması olabilir. İşte hem evde hem de dışarıdayken kedinizin zihnini aktif tutmaya yardım etmeniz için bazı basit fikirler:

1. Yemek Saatlerini Bir Sınava Dönüştürün

Kedinizin kasesini doldurmak yerine, yemeğini yiyebilmesi için bir labirentten ya da bir dizi engelden nasıl çıkaracağını bulmasını gerektirecek bir "mama veren oyuncak" satın alın. Birden fazla mama veren oyuncak satın alabilir ya da boş (ve temiz) bir plastik şişe, tüp şeklinde bir mukavva kutusu ya da bir çeşit kaba, içine mamanın geçeceği şekilde delikler açarak kendi oyuncağınızı yaratabilirsiniz. Kediler için gerçekleştirmesi kolay bir diğer zeka oyunu ise mamayı evin çeşitli yerlerine saklamaktır. Kedilere yönelik bu hazine avı senaryosunu kurgulamak kolaydır ve siz evde yokken kedinizi eğlendirmenin harika bir yolu olmanın yanında fiziksel aktiviteye de teşvik eder. Kesilmiş yumurta kartonundan kaplar kullanarak ufak miktarda mamaları evin değişik yerlerine saklayın.

Tabby cat in crouched position about to prance on feather toy.

2. Doğal Avlanma İçgüdülerini Harekete Geçirin

Motorlu fare oyuncaklar, bir fenerden çıkan ışık demeti ya da zemin boyunca çekeceğiniz basit bir ip bile doğal avlanma içgüdülerini harekete geçirerek kedinizin tahrik olmasına ve zihnini kullanmasına yardım edecektir. Bonus: üzerine atlama anındaki gariplikleri kesinlikle sizi güldürecek ve tüm aileyi neşelendirecektir! "Avın" onlara yaklaşmasını beklerken saklanmaları için kutular sunarak ilgilerini daha da fazla çekebilirsiniz. Zihinsel uyarılmanın yanı sıra bu tip kedi oyunları, sizin ve ailenizin kedinizle zaman geçirmesi ve bağlarınızı kuvvetlendirmesi için olduğu gibi onları egzersize teşvik etmek için de iyi bir yoldur.

3. Tırmanmalarına İzin Verin

Kedi ağaçları ve kedi evleri, kedilerin zihinsel ve fiziksel olarak uyarılması için harikadır. Yırtıcılardan gelecek ataklara karşı daha fazla korundukları yüksek bir yerde olma arzusu, atalarından gelen DNA'larında kodlanmıştır. Ayrıca avlarını daha kolay izlemenin de bir yoludur. Kedi ağaçları ve kedi evleri, kedinizin aynı soydan gelen akrabalarının yaptığı gibi tırmanmasına ve tırmalamasına izin verir. Çok farklı şekil ve boyutlarda mevcutturlar. Böylelikle sevecekleri ama aynı zamanda ev dekorunuzla da uyumlu olacak modelleri bulmak için birçok seçenek vardır. Yeni oyuncaklarına tırmanıp onunla "ce-ee" oynarken onları izlemek sizi de neşelendirecektir. Mobilyalarınıza değil de ağaçlarına tırmanıp onu tırmalayabileceklerini gördükçe zararlı davranışlarda da azalma olabilir.

4. Onlara Bir Manzara Sunun

Kediler neler olup bittiğini görmeye bayılır. Bir kuş yem evine ya da bir diğer benzer ilgi çekici manzaraya bakan bir pencereniz varsa onlar için zıplayıp manzarayı izleyebilecekleri rahat bir alan hazırlayın. Bir kedinin camdan kuşları izleyerek bu kadar eğlenmesi ve aynı zamanda zihnini çalıştırması oldukça muhteşemdir. Özellikle ilgi çekici bi manzaranız yoksa, televizyonda kuşların ya da sincapların olduğu bir doğa kanalını da açabilirsiniz. Bu, saatler boyunca onları eğlendirebilir. Pati atmaya çalışabileceklerinden, televizyonun tırmalama mesafesi dışında kaldığından emin olun.

Kedi dostu birçok uygulama da mevcuttur. Bir tabletiniz varsa (kediye uygun olduğundan emin olun) bu oyunlardan birini indirebilirsiniz. Kedilerin uyarılmasına yardım etmek amacıyla tasarlanmışlardır çünkü ekrandaki farklı objelere pati atmaları ve ekranda kayıp giden bu objeleri sanki evde bir oyuncakla oynuyormuş gibi izlemeleri mümkündür.

5. Bir Arkadaş Sahiplenin

"Doktorunuzun sıkılmış kediniz için yazdığı reçetede bulunan şey, ikinci bir kediden ibaret olabilir" diyor Companion Animal Psychology. Siz evde yokken kediler birbirlerine arkadaşlık edebilir, beraber oynayabilir ve hatta birbirlerini temizleyebilirler. Ancak bir kedi edinmek için acele etmeden önce, ikinci bir kediye sahip olmanın gerektireceği ilave giderleri ve bakımı dikkate alın. Sorumluluk almaya hazır olduğunuzdan emin olmadan kedi edinmemeniz daha iyi olur. Ayrıca yeni hayvanı yavaşça tanıştırın çünkü bu deneyim iki kedi için de bunaltıcı olabilir. Kedinizin (ve sizin) ikinci bir kediyle uyumlu olduğunuzdan emin olmanın harika bir yolu, sahiplenmeden önce ona belirli bir süre bakmaktır.

Tıpkı insanlar gibi kediler de tüm gün evde oturmaktan sıkılabilir. Ancak bu basit tüyoları deneyerek kedinizin sürekli uyarılmış, bir şeylerle meşgul, aktif ve yıllar boyunca evin neşeli bir üyesi olmasını sağlayarak sıkıntıyı yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Kara Murphy

Kara Murphy

 

Kara Murphy, Pensilvanya'nın Erie şehrinde bulunan freelance bir yazardır. En sevdiği oyuncak karton kutu olan Olive isimli bir kedi sahibidir.

 

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler