Kedi Pireleri Hakkındaki Tüm Bilgiler

Yayımlayan : Kara Murphy
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizin normalden daha çok kaşındığını fark ettiyseniz vücudunda kedi pireleri adı verilen minik parazitler olabilir. Kedinizin nasıl pire kaptığını ve bunlardan nasıl kurtulacağınızı merak edebilirsiniz. Bu soruların yanıtları ve kedi pireleri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Kedim Nasıl Pire Kaptı?

British Pest Control Association'a göre pireler, kendi vücut uzunluklarının 100 kat uzağına zıplayabilirler. Bazılarının, kendi uzunluklarının 200 katına bile zıpladıkları görülmüş! Bu zıplama yetenekleri, bu uçamayan parazitlerin zeminden yeni konaklarına ve konaktan konağa kolayca seyahat etmelerine yardımcı oluyor.

Arka bahçenizde bulunan tilki, fare, sincap ve diğer hayvanların, türleri farklı cinsler arasında farklılık gösteren pireler taşıma olasılığı çok yüksektir. Bahçenizde pire veya larva bırakabilir ve bu pirelerden bazıları, sizin veya bir evcil hayvanın üzerinde gezintiye çıkıp dışarıdan evinize girebilir. Pireler, cinsleri ne olursa olsun kediler ve köpekler arasında kolayca zıplayabilir.

Kediniz, en sevdiği pencerenin önünde otururken bile pire kapmış olabilir.

Kırmızı tasmalı çizgili kedi kulağını kaşıyor.

Kedinizde Pire Olup Olmadığı Anlama

RSPCA'ya göre, bir dişi pire bir günde elli adede kadar yumurtlayabildiği için birkaç pire (dişi veya erkek) kısa bir sürede bir istilaya dönüşebilir. Pire istilasının en belirgin işareti, bir kedinin takıntılı bir şekilde vücudunu kaşıması veya derisini ısırıyor gibi görünmesidir. PDSA, ayrıca şunları da gözlemleyebileceğinizi belirtir:

 • Tüylerin tamamen döküldüğü bölgeler ve/veya sert/dik tüyler.
 • Yaralı veya tahriş olmuş deri.
 • Kızarıklık veya ısırık izleri.

Kedinizde pire olduğundan şüpheleniyorsanız kediniz beyaz bir kağıt veya beyaz havlu üzerinde dururken ince dişli bir tarakla tüylerini tarayın. Pire varsa kağıdı ıslattığınızda kırmızıya dönüşen minik siyah lekeler (pire dışkıları) görme ihtimaliniz yüksektir. Pireleri çıplak gözle de görebileceğiniz için beyaz bir arka planda birkaç pireyi kolayca fark edebilirsiniz.

Pireler Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

Kedi pireleri, tahriş etmekten daha fazlasına yol açabilir. Bazen başka ciddi sağlık sorunlarının nedeni olabilir. Örneğin pireler, tenya bulaştırabilir. Kediniz hâlâ hafif bir yavru kediyse veya çok fazla pire varsa kan emici pireler anemiye yol açabilir.

Pire Tedavisi ve Bulaşmayı Önleme

Bu otlakçılar için "yer yok"tabelası asmaya hazır mısınız? İlk eylem planınız, tavsiye almak ve tedavi seçeneklerini öğrenmek için veteriner hekiminizi aramak. Veteriner hekiminiz, kedinizde tenya ve diğer hastalıklar için de bazı testler yapabilir.

Kedinizi tedavi etmenin yanı sıra yeniden istilayı önlemek için dikkatli bir süpürme ve yıkama işlemiyle evinizdeki tüm zararlılardan kurtulmanız gerekir. Veteriner hekiminiz, tüm zararlılardan etkili bir şekilde kurtulmak için evinizde ne yapmanız gerektiğine yönelik öneride bulunabilir.

Evde yaşayan kedilerinizde de olmak üzere, piyasadaki kanıtlanmış pire ve kene kovucu ürünlerden birini kullanarak pirelerin geri gelmesini önleyebilirsiniz. PDSA, veteriner hekiminizin reçete ettiği ürünü kullanmanızı önerir ve süpermarketlerde veya evcil hayvan dükkanlarında "satış hazır" sunulan diğer ürünlerin çoğunlukla daha az etkili bileşenler içerdiği konusunda uyarır. Kedilerde, köpek pire tedavileri veya ev pire spreyleri kullanmaya karşı da uyarmaktadır.

Veteriner hekiminiz muhtemelen kedinizin yıl boyunca tedavi görmesini önerecektir. Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak pireler, yıl boyunca devam eden (örneğin Akdeniz bölgesi ve Afrika ülkeleri) veya yalnızca yazları yaşanan (daha ılıman iklimler) bir sorun olabilir ya da hiç sorun olmayabilir (Kuzey İskandinav bölgeleri). Küresel ısınma nedeniyle pirelerin giderek daha mutlu olduğunu unutmayın. Dünyadaki en temiz kediye sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz ancak pireler tüm evcil hayvanları etkileyebilir. Bu nedenle kedinizin mutlu, sağlıklı ve kaşıntısız olduğundan emin olmak için gözünüz üstünde olsun.

Yazarın Biyografisi

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy, Pensilvanya'nın Erie şehrinde yaşayan, serbest çalışan bir yazar ve evcil hayvan sahibidir. Maddie isminde bir goldendoodle köpeği var.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Kedinizle birlikte ev taşıma

  Evin taşınmasından daha stresli bir şey varsa, o da evinizi kedinizle birlikte taşımaktır. Ancak biraz dikkatli bir planlamayla, her şey sorunsuz bir şekilde yürümelidir.
 • Kedinizle birlikte seyahat

  Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz - çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaştıklarında kendilerini çok savunmasız hissederler.
 • Yavru kedinizin mükemmel tüyleri

  Yeni bir yavru kedi sahibi olan herkes, yeni sevimli arkadaşının sağlıklı, mutlu bir kedi olara büyümesini ister. Bu nedenle, yavru kedinizin sağlığını korumada oynadığınız rol önemlidir.
 • Pireler ve bağırsak kurtları

  Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »