Mevsimlerle İlgili Tavsiyeler

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yavru kedinizin yıl boyunca sapasağlam kalması

Mevsimlerin değişmesi, yavru kediniz için yeni maceraları, ancak bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşağıdaki adımları uygularsanız, onun yıl boyunca sapasağlam kalması için faydalı olacaktır.

Kediler için yaz mevsiminde serinliğin sürdürülmesi

Yavru kedinizin sıcağı ne kadar sevdiğini fark ettiniz mi hiç? Kestirmek için her zaman en güneşli, en sıcak köşeleri nasıl da buluyor, değil mi? Onun uzun ve sıcak yaz mevsimi boyunca güvende kalması için şu basit ipuçlarını uygulayın:

  • Kediler, güneşe karşı ‘hassas’ olmalarıyla ünlü değildir. Yavru kediniz yaz günlerinde muhtemelen doğruca bahçenizdeki veya balkonunuzdaki en güneşli köşeye gidecektir. Bu nedenle onu güneş çarpmasından korumanız önemlidir. Günün en sıcak saatlerinde onu gölgeye gitmesi için teşvik etmeye çalışabilirsiniz.

  • Balkonlar, kış bahçeleri, yavru kediniz için gerçek bir tehlike olabilir. Sıcağın tadını çıkarmak için buralara girebilir ve kapı arkasından kapandığında, kapalı kalabilirler. Ayrıca balkonunuz varsa, yavru kedinizin balkondan düşmeyeceği şekilde korunaklı olduğundan emin olunuz.

  • Güneş yanığından yalnızca insanlar etkilenmezler. Yavru kedinizin tüyleri beyaz, burnu ya da kulakları açık renkliyse, güneş kremine ihtiyaç duyabilir. Bu konuda veteriner hekiminizden bazı tavsiyeler alabilirsiniz.

Herkes havai fişekleri sevmez

Havai fişeklerin harika olduğunu düşünebilirsiniz… Ancak yavru kedinizin onlardan nefret etmesi olasıdır. Evin yakınlarında gerçekleşen kutlama zamanlarını onun için güvenli ve katlanılır hale getirmeniz için birkaç önerimiz var:

  • Normal koşullarda yavru kedinizin dışarıya çıkmasına izin verseniz dahi, havai fişek gösterilerinin yapıldığı bir gece, onun kesinlikle evde ve güvende kalması gereken bir gecedir.

  • Havai fişeklerin sesi, yavru kediniz için dehşet verici olabilir. Onu mümkün olduğunca bundan uzak tutun. Dikkatini dağıtmak için radyo ya da televizyonu açık bırakmak iyi bir fikir olabilir.

  • Perdeleri kapatabilirsiniz. Yavru kediniz havai fişekleri görmek istemeyebilir!

Zambaklara dikkat

Zambaklar, kediler için ölümcül olabilir. Bu bitkinin tüm kısımları onlar için zehirlidir. Aslında, bir kedinin zambaklardan olumsuz etkilenmesi için herhangi bir şey yemesi zorunlu değildir. Geçerken bir zambağa hafifçe sürünür ve daha sonra tüylerinden polenini yalarsa, bu bile tehlikeli olabilir. Yavru kedinizde körlük, kusma, böbrek yetmezliği, felç ortaya çıkabilir ve hatta daha kötü sonuçları da olabilir. Yavru kedinizin etkilendiğinden kuşkulanırsanız, onu derhal veteriner hekiminize götürmelisiniz.

Bu sebeple, önlem olarak evinizde zambak bulundurmaktan kaçınmaya çalışmalısınız. Ancak kaçınamıyorsanız, çiçekleri yavru kedinizin ulaşamayacağı bir yere yerleştirmeye özen gösterin. Uçuşan polenler ya da dökülen yaprakların güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlayın ve çiçeğe dokunduktan sonra yavru kedinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın.

Related Articles