Mevsimlerle İlgili Tavsiyeler

Yavru kedinizin yıl boyunca sapasağlam kalması

Mevsimlerin değişmesi, yavru kediniz için yeni maceraları, ancak bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşağıdaki adımları uygularsanız, onun yıl boyunca sapasağlam kalması için faydalı olacaktır.

Kediler için yaz mevsiminde serinliğin sürdürülmesi

Yavru kedinizin sıcağı ne kadar sevdiğini fark ettiniz mi hiç? Kestirmek için her zaman en güneşli, en sıcak köşeleri nasıl da buluyor, değil mi? Onun uzun ve sıcak yaz mevsimi boyunca güvende kalması için şu basit ipuçlarını uygulayın:

 • Kediler, güneşe karşı ‘hassas’ olmalarıyla ünlü değildir. Yavru kediniz yaz günlerinde muhtemelen doğruca bahçenizdeki veya balkonunuzdaki en güneşli köşeye gidecektir. Bu nedenle onu güneş çarpmasından korumanız önemlidir. Günün en sıcak saatlerinde onu gölgeye gitmesi için teşvik etmeye çalışabilirsiniz.

 • Balkonlar, kış bahçeleri, yavru kediniz için gerçek bir tehlike olabilir. Sıcağın tadını çıkarmak için buralara girebilir ve kapı arkasından kapandığında, kapalı kalabilirler. Ayrıca balkonunuz varsa, yavru kedinizin balkondan düşmeyeceği şekilde korunaklı olduğundan emin olunuz.

 • Güneş yanığından yalnızca insanlar etkilenmezler. Yavru kedinizin tüyleri beyaz, burnu ya da kulakları açık renkliyse, güneş kremine ihtiyaç duyabilir. Bu konuda veteriner hekiminizden bazı tavsiyeler alabilirsiniz.

Herkes havai fişekleri sevmez

Havai fişeklerin harika olduğunu düşünebilirsiniz… Ancak yavru kedinizin onlardan nefret etmesi olasıdır. Evin yakınlarında gerçekleşen kutlama zamanlarını onun için güvenli ve katlanılır hale getirmeniz için birkaç önerimiz var:

 • Normal koşullarda yavru kedinizin dışarıya çıkmasına izin verseniz dahi, havai fişek gösterilerinin yapıldığı bir gece, onun kesinlikle evde ve güvende kalması gereken bir gecedir.

 • Havai fişeklerin sesi, yavru kediniz için dehşet verici olabilir. Onu mümkün olduğunca bundan uzak tutun. Dikkatini dağıtmak için radyo ya da televizyonu açık bırakmak iyi bir fikir olabilir.

 • Perdeleri kapatabilirsiniz. Yavru kediniz havai fişekleri görmek istemeyebilir!

Zambaklara dikkat

Zambaklar, kediler için ölümcül olabilir. Bu bitkinin tüm kısımları onlar için zehirlidir. Aslında, bir kedinin zambaklardan olumsuz etkilenmesi için herhangi bir şey yemesi zorunlu değildir. Geçerken bir zambağa hafifçe sürünür ve daha sonra tüylerinden polenini yalarsa, bu bile tehlikeli olabilir. Yavru kedinizde körlük, kusma, böbrek yetmezliği, felç ortaya çıkabilir ve hatta daha kötü sonuçları da olabilir. Yavru kedinizin etkilendiğinden kuşkulanırsanız, onu derhal veteriner hekiminize götürmelisiniz.

Bu sebeple, önlem olarak evinizde zambak bulundurmaktan kaçınmaya çalışmalısınız. Ancak kaçınamıyorsanız, çiçekleri yavru kedinizin ulaşamayacağı bir yere yerleştirmeye özen gösterin. Uçuşan polenler ya da dökülen yaprakların güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlayın ve çiçeğe dokunduktan sonra yavru kedinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Altıncı ay sağlık kontrolü | Hill's Pet

  Altı aylık olduğunda, yavru kediniz için en iyisini istemek zorundasınız ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, mükemmel bir veteriner hekim bulmaktır.
 • Kedinizle birlikte seyahat | Hill's Pet

  Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz - çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaştıklarında kendilerini çok savunmasız hissederler.
 • Yavru kedinizin mükemmel tüyleri | Hill's Pet

  Yeni bir yavru kedi sahibi olan herkes, yeni sevimli arkadaşının sağlıklı, mutlu bir kedi olara büyümesini ister. Bu nedenle, yavru kedinizin sağlığını korumada oynadığınız rol önemlidir.
 • Kedinizin tüylerini nasıl taramalı ve ona nasıl banyo yaptırmalısınız | Hill's Pet

  Kedilerin çoğu, günün büyük bir bölümünü tüylerini yalayarak temizlemeye ayıracaktır ancak bazen, örneğin yaralanmaları halinde ya da daha uzun olan tüyleri dolaştığında, fazladan bir yardıma ihtiyaçları olabilir.
 • Tüy yumaklarının atılması | Hill's Pet

  Kediler çok temiz yaratıklardır ve yavru kediniz, günde yaklaşık beş saatini kendini yalayarak temizlemeye ayıracaktır. Bunu yaparken, yerinden kopmuş olan tüyleri de toplayacaktır. Bu tüyleri tükürmesi onun için çok güçtür ve dolayısıyla muhtemelen onları yutacaktır.
 • Kedinizin veteriner hekime götürülmesi | Hill's Pet

  Yaşamının bir döneminde kediniz, veteriner hekime huysuzluk yapacaktır. Bu huysuzluk çoğunlukla stres yaratan bir olay olmakla birlikte, bu durumu her ikiniz açısından kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.