Kayıp Bir Kediye Yardımcı Olma

Yayımlayan : Jean Marie Bauhaus
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kapınızın önünde kayıp bir kedi bulmak sarsıcı bir deneyim olabilir. Kesinlikle yardım etmek istersiniz ancak yabancı bir kedinin ihtiyacı olan yardımın ne olduğu her zaman açık değildir. Muhtemelen üç kategoriden birine aittirler: kaçtığı bir evi vardır, terk edilmiştir ve artık sokak kedisidir ya da insanlarla hiçbir zaman sosyalleşmemiş yabani bir kedidir. Yardım etmek için hareket geçmeden önce hangi kategoriyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek önemlidir. Kayıp bir kediye yardım etme konumundaysanız hangi eylemlerde bulunmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kedi Vahşi mi?

Mülkünüzde bir kedi görürseniz yardım sunmak için yaklaşmadan önce güvenli bir mesafeden gözlemlemek iyi bir fikirdir. Vahşi kediler ve yavru kediler, insanlarla hiçbir zaman sosyal bir bağ kurmamıştır ve o kadar yaklaşmanıza izin verilse bile dokunmaya çalıştığınızda ısırabilirler ya da çizebilirler.

Dost canlısı, yanına yaklaşılabilen bir kedinin vahşi olma ihtimali düşükken bazı vahşi olmayan sokak kedileri utangaç olur ve sosyal olsalar bile yabancılara karşı temkinli olurlar. Bu yüzden farklı anlamak her zaman kolay değildir. Cats Protection göre vahşi bir kediyi tespit etmeye yönelik birkaç işaret şu şekildedir:

Eski, terk edilmiş bir evin duvarının önünde ısınmak için birbirlerine sokulmuş bir grup vahşi kedi. -28 °C havada çekilmiştir.** Not: Sığ alan derinliği

 • Sokak kedileri biraz utangaç olabilir ancak genelde göz teması kurarlar, ses çıkarırlar ve acele etmezseniz kendilerine yaklaşmanıza izin verirler. Ancak vahşi bir kedi sessiz ve korkunç olabilir, size yaklaşmayabilir veya sizin yaklaşmanıza izin vermez ya da kaçıp saklanabilir.
 • Sokak kedisi genelde yalnızca olur ancak vahşi kediler yalnızca veya başka kedilerle birlikte olabilir.
 • Sokak kedileri çoğunlukla bahçelerin ve evlerin etrafında bulunur ve hatta içeri girmeye çalışırlar! Diğer yandan, vahşi kediler insanların olduğu alanlardan uzak durmaya eğilim gösterir.
 • Sokak kedileri kısırlaştırılmış olsa bile, genellikle sol kulakları "kesik" olmaz ancak yaşadığınız ülkedeki yaygın uygulamaya bağlı olarak bazen vahşi kedilerle bu görülebilir.
 • Yakın zamanda ortaya çıkan ve yolunu kaybetmiş ya da kaybolmuş görünen bir kedi muhtemelen sokak kedisidir. Düzenli aralıklarla görüyorsanız yakınlarda bir yuvası olan vahşi bir kedi olabilir.

Vahşi bir kedinin kirli ve bakımsız görünmesini bekliyor olabilirsiniz ancak bu daha çok sokak kedisinin bir göstergesidir. Bazı kediler önceden bakımlarının yapılmasına alışkın olurlar ve kendilerini temizlemezler ancak vahşi kediler çoğunlukla kendilerini temiz ve sağlıklı tutmaya alışkındır.

Vahşi bir kediyle karşı karşıya olabileceğinizi düşünüyorsanız mesafenizi korumak en iyisidir. Yakınınızda vahşi kedilerin yaşadığını düşünüyorsanız bu vahşi kedilerle ilgilenmek için gerekli ekipmanları olan yerel hayvan koruma görevlisini arayabilirsiniz.

Kayıp mı Yoksa Sokak Kedisi mi?

Kayıp bir kedi bulduktan ve vahşi olmadıklarını anlayıp yaklaşmanın güvenli olduğuna karar verdikten sonraki adım, gerçekten kayıp bir kedi mi yoksa yeni bir eve ihtiyacı olan sokak kedisi mi olduğunu belirlemektir. Kedinin üzerinde kimlik olan bir tasması varsa muhtemelen kaybolmuştur. Bu durumda, sahibine kedisinin bulunduğunu ve güvende olduğunu bildirmek için kimlikteki numarayı aramanız yeterli olur. Aşı etiketinde belirtilen veteriner hekimi de arayabilirsiniz; kedinin sahibiyle iletişime geçmenizi sağlayacaktır.

Ne yazık ki, bu her zaman çok kolay değildir. Çoğu insan kedisine bir tasma veya etiket takmaz, yani kedide tasma veya etiket olmaması onun evsiz olduğu anlamına gelmez. Kedide, sahibinin iletişim bilgilerinin de yer alabileceği mikroçip olup olmadığının taranması için kediyi veteriner hekime veya hayvan barınağına götürebilirsiniz. Ancak çip olmaması, kedinin terk edilmiş olduğu anlamına gelmez.

Kedinin kime ait olduğunu öğrenmenin kolay bir yolu olmasa da sonraki adım kayıp ilanlarına göz atmaktır. Birinin kedisini kaybedip kaybetmediğini ya da söz konusu kediyi tanımlayan bir "kayıp kedi" ilanı görüp görmediğini öğrenmek için mahallenizdekilere sormak da iyi bir fikirdir. Gumtree gibi web siteleri, Facebook kayıp evcil hayvanlar grupları, yerel hayvan barınakları ve Animal Search UK gibi kayıp evcil hayvan veritabanlarındaki kayıp ilanlarına göz atmayı da unutmayın. İnsanlar evcil hayvanları kaybolduğunda çoğunlukla yerel barınakları arar. Yani barınak, sizin kedi ile sahibini yeniden bir araya getirmenize yardımcı olabilir.

Aramanız sonucunda sahibini bulamazsanız son adım "bulduğunuz kedinin" afişlerini dağıtmaktır. Geniş ağınızdaki birinin, kedinin ait olduğu yeri bildiği umuduyla sosyal ağlarınızı kullanabilirsiniz. Bir kedi bulduğunuzu ve kayıp olduğunu düşündüğünüzü bildirmek için hayvan barınağınızı ararsanız kedinin sahibi ararsa sizinle iletişime geçebilirler. Sahibini ararken kediye bakamayacaksanız yerel barınağı arayıp kediyi götürüp götüremeyeceğinizi sorduğunuzdan emin olun. Yerel barınağın kapısına asla bir kedi bırakmayın.

Evcil Hayvanlarınız Varsa

Kayıp bir kediyle uğraşmak çok fazla zaman alır ve birkaç gün ve hatta hafta boyunca yeni bir kedi misafiriniz olabilir. Evinizde zaten evcil hayvanlarınız varsa sahibini buluncaya kadar yeni misafirinizi karantinada tutun veya sağlık kontrolü ve aşıları için kediyi bir veteriner hekime götürün.

Kadın sahibi kedinin elini tutarken erkek veteriner hekim masada kediyi muayene ediyor.

Sağlıklı olduğuna dair rapor aldığında yeni kedinizi evcil hayvanlarınızla tanıştırabilirsiniz. Diğer yandan, kedinin sizinle kalmasını planlamıyorsanız konaklamasının kalan süresi boyunca ayrı tutmaya karar verebilirsiniz.

Sokak Kedilerine Yardım Etme

Tüm kaynaklarınızı tükettiyseniz ve sahibine ulaşamadıysanız kedi muhtemelen terk edilmiştir ve yeni bir eve ihtiyacı vardır. Bu durumda birkaç seçeneğiniz olur. Tabii ki kediyi siz sahiplenebilirsiniz. Sahiplenecekseniz ve henüz yapmadıysanız ilk adımınız, sağlık kontrolü için veteriner hekime götürmek ve aşılarını ve kısırlaştırma operasyonunu planlamaktır.

Kediyi sahiplenmeyi düşünmüyorsanız ona yeni bir ev bulmanız gerekir. Yardım edip edemeyeceklerini öğrenmek için bölgenizdeki bilinen bir hayvan barınağını veya yardım kuruluşunu (ör. Birleşik Krallık'ta RSPCA, Blue Crossveya Cats Protection) arayın. Sokak kedinize yeni bir ev bulmak için aşağıdaki adımları da deneyebilirsiniz:

 • İlan verin. Kediyi sahiplenecek birini aradığınızı arkadaşlarınıza, ailenize ve iş arkadaşlarınıza söyleyerek başlayın. Sosyal ağlarınızı da deneyebilirsiniz. Bu yollar başarısız olursa veteriner kliniklerine ve evcil hayvan malzemeleri dükkanlarına el ilanları asın. Gazetelere ve internetteki ilgili sitelere reklam da verebilirsiniz.
 • İlgili bakıcılarla görüşmeler yapın. Başka evcil hayvanları olup olmadığını ve türlerini, bu hayvanların aşılarının yapılıp yapılmadığını ve kısır olup olmadıklarını, evde çocuk olup olmadığını ve evcil hayvanlara izin verilen bir yerde yaşayıp yaşamadıklarını sorabilirsiniz. Henüz aşılarını ve kısırlaştırma operasyonunu yaptırmadıysanız aday sahibinin, bu prosedürleri yaptırmaya gönüllü olup olmadığını sorun.
 • Bir görüşme düzenleyin. Kediyi vermeyi kabul etmeden önce iyi anlaştıklarından emin olmak için aday sahibiyle kedinin sizin gözetiminizde görüşmesini sağlayın.

Vahşi Bir Kediye Yardımcı Olma

Vahşi kediler genelde başlarının çaresine bakabilir, bu yüzden genelde yapmanız gereken çok az olur. Ancak yerel vahşi kedi nüfusunu kontrol etmeye yardımcı olan ve evcil hayvanlara bulaşıcı hastalıkların geçme riskini azaltan bir uygulama olan yakala-kısırlaştır-bırak (TNR) için yerel bir hayvan yardım kuruluşuyla iletişime geçmeniz mantıklı olabilir. Cats Protection, TNR'nin vahşi kedileri ve kedi yavrularını yakalayıp onları kısırlaştırma ve aşılarını yapma ve sonrasında yetişkin kedileri kendi ortamlarına bırakmayı ve yavru kedilere de ev veya barınak bulmayı içerdiğini belirtir.

Yardımsever olmaya karar verirseniz kayıp bir kedi bulmak büyük bir sorumluluk olabilir ancak çoğunlukla içinizin rahat etmesine ve ihtiyacı olan bir hayvana yardım etmenin verdiği iyilik hissine değer. Kim bilir? Eşiğinizdeki o sokak kedisi belki de nihayetinde el üstünde tuttuğunuz dostunuz olabilir.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle yazdığı Tulsa, Oklahoma'dan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blog ve roman yazarı.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised Genç Yetişkin Kedi Pouch

  Kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarını karşılayan, lezzetli hindi seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
  Buy Now »
 • Hill's VET ESSENTIALS Neutered Genç Yetişkin Kedi Maması

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »