Yavru kedinizin tuvalet eğitimi

Yeni yavru kedinizin tuvalet eğitimi

Kediler doğal olarak çok temizdir ve şanslısınız ki, yavru kediniz kum kabını nasıl kullanacağını zaten annesinden öğrenmiş olacaktır. Yapmanız gereken tek şey, yavru kedinizin etrafında dolaşaması için yeterince büyük ve tabanını kumla kaplamak için yeterince küçük bir plastik kum kabı satın almak olacaktır (mümkünse, aldığınız yerde kullanılanla aynı kabı kullanın; yavru kediniz tanıdık koku ve dokuyu beğenecektir). Yavru kedinize kum kabını nereye koyduğunuzu gösterin ve öğünlerden sonra onu kum kabına koyun. Ayrıca etrafı kokladığını, çömeldiğini ya da 'dışarı çıkmaya!' ihtiyacı varmış gibi davrandığını görürseniz, yine aynı şeyi yapın.

Cat in litter box

Kum kabı: yapılması ve yapılmaması gerekenler

Kedinizin kum kabını yatağından ve mamasından uzağa koyun ve oldukça özel bir yer olmasını sağlayın.

Kum kabını düzenli olarak boşaltın - yavru kediniz, 'kirli' olması halinde kum kabını kullanmak istemeyecektir. Bazı dezenfektanlar ve çamaşır suyu kediler için toksiktir; bu yüzden en iyi yöntem yalnızca sıcak su ve deterjan kullanmaktır. Gebeyseniz, kum kabını başka birinin temizlemesini sağlamaya çalışın ya da lastik eldivenler takın ve temizledikten hemen sonra ellerinizi iyice yıkayın. Neyse ki bu önlemler, çok nadir olan, ancak doğmamış bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilen toksoplazmoz riskini minimum düzeye indirmektedir.

Yavru kediniz evin dışında maceraya atılacak kadar büyüdüğünde, altlık kumundan tamamen vazgeçmek isteyebilirsiniz. Ancak kum kabını hemen atmayın. Gerçekten soğuksa, yavru kedinizin evin dışına ayak basmayı reddettiğini fark edebilirsiniz.

Kazalar olacak

En akıllı yavru kedi için dahi, arada sırada kaza olması kaçınılmazdır. Ne yaparsanız yapın, onu cezalandırmayın. Kum kabını kullandığında onu övün ve belki ona küçük bir ödül de verebilirsiniz; kısa zamanda her şey yoluna girecektir.