Kediye Getirme Oyununu Öğretme | Hill's Pet

Yayımlayan : Christine O'Brien
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evet, başlığı doğru okudunuz. Kediler, aynı köpekler gibi attığınız şeyi getirebilir ve bunu köpeklerden daha iyi bile yapabilirler. Komşularınızı ve arkadaşlarınızı etkilemenin yanı sıra sizin ve kedinizin eğlenmesi ve birlikte kaliteli zaman geçirmesi için de gerçekten harika bir yoldur. Bir kediye getirme oyununu öğretmeyi keşfetmek için okumaya devam edin.

Kedi Gibi Düşünün


Köpekler, iş birliği yapmayı seven sosyal hayvanlardır. Diğer yandan kediler, daha bağımsızdır ve genelde iş birliğinin avantajlı olabileceğini öğrenmeleri gerekir. Bu basit kavramı kabullendiğinizde bir kediye getirme oyununu öğretme yaklaşımının, bir köpeği eğitmekten neden farklı olması gerektiğini anlayabilirsiniz. Söz konusu bir kediyi eğitmek olduğunda başarılı olmak için bilmeniz gereken bazı temel teknikler vardır. Bu temel ilkelerin hepsi "tek" kelimeden oluşur, böylece hatırlamanız kolay olacaktır!Ağzında top olan tarçın renkli kedi.

Pekiştirme

The Battersea Cats Home, olumlu pekiştirmenin kedinizi eğitmenin en iyi yolu olduğunu söylüyor. Olumlu pekiştirme, istenen bir eylemi yerine getirmeyi olumlu bir sonuçla ilişkilendirmeyi öğretmek anlamına gelir. Yakalayıp getirme gibi bir nihai hedefi bir dizi daha küçük adıma (ör. bir nesnenin peşinden koşma, bir nesneyi ısırma, nesneyi alma ve çağrıldığında gelme) ayırmayı ve ardından, kediniz bu adımları gerçekleştirdiğinde bunları ödüllendirmeyi öneriyorlar. Örneğin, oyuncağı elinize aldığınızda kedinizin size gelmesini öğreterek başlayabilirsiniz.

Ödüller

Davranışı pekiştirmek amacıyla, kedinizin hareketi yapmaya motive olması için bir ödül eklemeniz gerekir. Mama genelde iyi bir seçim olsa da farklı kediler farklı şeyleri tercih eder. Sizin kediniz çenesinin okşanmasını, belirli bir oyuncağa sahip olmayı veya sizinle belirli bir oyun oynamayı isteyebilir. Mamayı kullanırsanız küçük ödül mamaları harika ödüllerdir ancak bunları tutarlı bir şekilde vermek önemli. Kediniz bir anda ödül almamaya başlarsa kafası karışabilir ve ilgisini kaybeder! Kedinizin çok sevdiği bir ödül seçin ve bunu yalnızca kediniz yapmasını istediğiniz eylemi gerçekleştirdiğinde kullanın. Ödülleri küçük tutun ve fazla kilo almasını önlemek için çok sık vermeyin.

Saygı

En önemlisi, kedilerin sevdiği ve sevmediği şeylere saygı duymanız gerekir. Eğitim veya oyun sırasında kedinize dik dik bakmayın veya yüksek sesler çıkarmayın. Kediniz oyun modunda değilse zorlamayın. Genelde gün doğumunda ve gün batımında, ekstra oyun istekleri olduğunda ve aç olduklarında yemek zamanlarında eğitmeye çalışın.

Zamanlama Her Şey

Kedinizi bazı numaralar yapması veya getirmesi için eğitmeden önce onu tanımanız ve sevgi dolu ilişki kurmanız gerekir. Evinizdeki en çok hangi oyuncaklara veya eşyalara ilgi gösterdiğini bulun. Getirme oyunu oynamak için bu eşyaları kullanmayı deneyin.

Kediler avlamayı ve bir şeylerin üzerine atlamayı sever. Yumuşak bir eşya atıp kedinizin onu kovalamasını beklemek, sonrasında oraya gidip eşyanın yanına bir ödül yerleştirmek, getirme oyunundaki ilk adımı pekiştirebilir ve ödüllendirebilir. Kedinizin attığınız eşyanın üzerine atladığı veya yanına gittiği birkaç başarılı günden sonra, bir sonraki adımı denemeye hazır olursunuz: oyuncağı ağızlarında taşımalarını sağlamak. Kediniz eşyayı ısırdığında vermek için bazı ödülleri hazır tutun ve sesli bir işaret (ör. "evet", "aferin", "güzel" veya ağızdan bir klik sesi) verin. Onlara anında (zamanlamanın her şey olduğunu unutmayın) küçük bir ödül verin.

HERHANGİ bir oyuncak ısırma veya ağza alma hareketini başlangıçta işaretlemek (sesli bir işaretle) ve ardından pekiştirmek (ödül) gerekir. Kediniz bu davranışı sürekli olarak gösterdiğinde, işaretlemeden ve pekiştirmeden önce ısırmalarını bir saniye daha uzun beklemeye başlayabilirsiniz. Bunu uygulamaya devam edin ve kediniz oyuncağı ağzında birkaç saniye tutuncaya kadar bu süreyi artırın. Sonrasında bunu, ayrıca öğrettiğiniz "hatırlama" komutuyla birleştirebilirsiniz ve işte oldu! Kediniz artık bir nesnenin peşinden koşar, onu alır ve size geri getirir. Bunları, günün kedinizin en hareketli ve oyuncu olduğu anında yapmanın en iyisi olduğunu unutmayın.

Getirme Oyununda Başarısızlıklar

Kedinizi getirme oyunu için eğitmeye yönelik tüm girişimleriniz başarısız oluyorsa birkaç gün ara verin ve sonrasında, yeni oyuncaklarla ve farklı ödüllerle yeniden deneyin. Sıralamayı daha da küçük parçalara ayırmanız ve hepsini bir araya getirmeden önce her birinin üzerinde daha yavaş bir şekilde çalışmanız gerekebilir.

Her kedi, kendi tercihleri ve kişilik özellikleri olan bir bireydir. Getirme oyunu kedinize göre değilse, bunun yerine onu eğitebileceğiniz daha birçok oyun ve numara var. Olumlu pekiştirmeyi ve zorlama olmayan yöntemleri kullandığınız sürece kedinizle eğlenceli bir bağ kurma etkinliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Başarılı olursanız video çekmeyi unutmayın. Böylece tüm arkadaşlarınız size inanır! Herkes eğlenceli kedi videolarına bayılır.

Görüntü kaynağı: Flickr/John Benson

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.

 

İnceleyen: Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Evinizi Yavru Kedi İçin Güvenli Hale Getirmenin 10 Kolay Yolu

  Ailenize yeni bir yavru kedi mi dahil oldu? Yeni tüylü dostunuzun kendisine ait olmayan eşyaları çiğnememesi, yutmaması veya çizmemesi için evinizde bazı önlemler almanız önemlidir. Daha yaşlı kediler daha uslu olabilir, ancak yine de onlar için de mobilyaları zarar veremeyecekleri hale getirme anlamında birkaç yöntem düşünmelisiniz. İşte evinizi kedi dostu bir ev haline getirmek için birkaç pratik öneri.
 • Yavru Kedinizi Eğitme Teknikleri

  İtaat eğitimi ipuçlarımızla kedinizi, cezalandırmalara başvurmak zorunda kalmadan komutlarınıza itaat edecek şekilde eğitmeyi öğrenin.
 • Pireler ve bağırsak kurtları

  Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir.
 • Kedinizin tüylerini nasıl taramalı ve ona nasıl banyo yaptırmalısınız | Hill's Pet

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet

İlgili ürünler