Köpeğim Okşanmaktan Hoşlanır mı?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Görünüşe göre bir köpeğin başı ve bir insanın eli, birbiri için yaratılmış. Peki köpekler okşanmaktan neden bu kadar hoşlanıyor ve bir köpeğin okşanmaktan en çok hoşlandığı yerler nereleridir? Bu soruları yanıtlamak için köpeklerin okşama öncesinde, sırasında ve sonrasında verdiği işaretleri anlamak önemlidir. Hazır olun. Köpekleri okşamanın arkasındaki bilimi keşfetmek üzereyiz.

Aile Köpeklerini Okşayan, Bahçede Oturan Yazlık Elbise Giymiş Kız Bebek

Okşanmaya Hazırlık

"Uyuyan köpeği uyandırmayın" sözünü hiç duymuş muydunuz? Tüm köpekler iyi bir el masajından hoşlansa da okşanma sürecini başlatanlar onlar olmalıdır. Yeni bir yavru köpek, uzun süreli tüylü dostunuz veya daha önce hiç karşılaşmadığınız bir köpek olması fark etmez. Köpekleri okşamadan önce onların da bunu istediğinden emin olmalısınız. Bir köpek okşanmak istiyorsa önce sizi koklar ve daha sonra kulakları, kuyruğu ve vücudunun diğer kısımları rahat olduğunu gösterir. Omuzlarının gevşek, bakışlarının yumuşak ve ağzının açık olmasına dikkat edin. Biraz oynamaya ya da burnunu size sürtmeye başladıklarında okşanmaya hazır olduklarını ifade ederler.

Elinizi başının üzerine götürmeden önce köpeği önce göğsünden, omzundan veya boynunun altından okşamalısınız. İlk okşama hareketini yavaş ve masaj yapıyor gibi yapın. Kuyruğunun ve çenesinin altını ve boynunun arkasını okşamayın. Köpeğin yüzünü ya da kulaklarını sert bir şekilde okşamayın, birçok köpek bu şekilde sevilmekten hoşlanmaz. Bir köpeği iyice tanıdıktan sonra başka noktalarını okşamayı deneyip neyi sevdiğini öğrenebilirsiniz. Okşamanız bittiğinde "tamam, bitti" gibi tutarlı bir yanıt kullanmayı unutmayın. Böylece köpeğiniz daha çok okşanmak için üzerinize atlamaya, burnunu sürtmeye ve sizi devirmeye çalışmaz.

Beni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarım?

Köpekler sizi tanıdıktan sonra her zaman okşanmak ister mi? Köpekler, çoğunlukla okşanmayı sahibiyle bağ kurmak için kullanmayı sever. Blue Cross'a göre bu durum sahip açısından da yararlıdır. Köpekleri okşamanın anksiyeteyi azalttığı ve rahatlama sağladığı bilinmektedir. Ancak okşama, köpeğinizi memnun eden ve onun sakin, güvenli ve sevildiğini hissetmesini sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Her gün köpeğinizi okşamak için zaman ayırmanız ve başkalarının da köpeğinizi onun hoşuna giden şekilde sevmesine izin vermeniz önemlidir.

Yeni bir yavru köpeğiniz olduğunda diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşmesini sağlamadan önce onu tanımanız ve nelerden hoşlandığını öğrenmeniz önemlidir. Bu şekilde insanlara nasıl en iyi şekilde yaklaşabileceklerini ve yabancıların anksiyetesini azaltmak için köpeğinizi okşamasını önerebilirsiniz. Bazı köpeklerin, bazı insanlarla diğerlerinden daha fazla bağ kurduğunu unutmayın. Yavru köpeğiniz evde karnından okşamanızı sevse bile dışarıda ve etrafında yabancılar olduğunda bundan hoşlanmayabilir.

"Noktayı" Bulma

Bir köpeği okşadığınızda bacağının hızlıca hareket ettiğini gördünüz mü? Popular Science'a göre bu hareket aslında köpeğinizi parazitlerden ve diğer olası tahriş edici maddelerden koruma amaçlı kaşıma refleksi adı verilen istemsiz bir harekettir. Köpeğinizin bacağıyla boşluğu tekmelediğini görmek eğlenceli görünse de evcil hayvan sahipleri, köpeklerinin bunu sinir bozucu bulup bulmadığının farkında olmalıdır. Bazıları köpeklerin karnının okşanmasından hoşlandığını düşünür ancak köpekler bunun yerine, sizin yanınıza uzanmayı ve göğüs bölgelerinden okşanmayı ister. İnsanlardaki kol ve bacak kasılmalarında olduğu gibi masaj, istemsiz ve hızlı hareketleri tetiklememeli, aksine rahatlama sağlamalıdır.

Bundan sonra bir köpekle karşılaştığınızda teması onun başlatmasını bekleyin, göğüs ve omuz bölgelerini okşayarak başlayın ve ne kadar ve ne sıklıkla okşanmak istedikleri konusunda sizi yönlendirmesini bekleyin.

Yazarın Biyografisi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Bir evcil hayvan ebeveyni olan Chrissie Klinger, evini, evcil hayvanı, iki çocuğu ve kocasıyla paylaşmaktan çok mutlu. Chrissie ders vermediği veya blog yazmadığı zamanlarda, tüm aile üyeleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanmakta. Evcil hayvan ebeveynlerinin evcil hayvanlarıyla daha aktif ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak makaleler yazmaktadır.

İlgili Yazılar

 • Ayrılık kaygısı

  Dogs running Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  Dogs running Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Çiğnerken zararlı olabilir

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.
 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.

İlgili ürünler