Yavru köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olun

Published by
min read

Yavru köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olun ve yaşama en iyi başlangıcı yapmasını sağlayın

Sosyalleşme. Kulağa büyük, önemli bir sözcük gibi geliyor. Ve yavru köpeğinizin tüm yaşamını arkadaş canlısı bir yetişkin köpek olarak geçirebileceği şekilde olgunlaşması söz konusu olduğunda, gerçekten de öyledir.

Madem ki yavru köpeğinizi aldınız, iyi terbiye görmüş, insanlar ve diğer hayvanlarla arkadaşlık etmekten mutluluk duyan bir köpek olarak büyümesini sağlamak için bunu ona borçlusunuz.

 

Sosyalleşmeyi yeterince çabuk başlatamazsınız

Erken dönemde sosyalleşmenin yararları üzerinde fazla durulamamakla birlikte, iyi haber, bunun her ikiniz için de kolay ve eğlenceli olabilmesidir. Yapmanız gereken tek şey, onu yapabileceğiniz kadar fazla ve olabildiğince erken dönemde dışarıya çıkarmaktır. Ve altı haftalıken ilk aşılarının yapılmış olması nedeniyle, onu hiç olmadığı kadar erken bir dönemde evden dışarı çıkarabilirsiniz. Küçük bir uyarı - çok erken dönemde çok fazla şey yapmaya çalışmayın; yavru köpeğinizin yeni deyenimleri yavaş yavaş oluşur.

 

Yavru köpeğiniz ve diğer insanlar

Bilindiği gibi, insanlar farklı şekiller ve büyüklüklerdedir - ve ideal olarak - yavru köpeğiniz bunların tümüyle karşılaşmalıdır. Onun yabancılara alışmasını sağlamalı, ancak bu kişilerin sevgi gösterileriyle yeni evcil hayvanınızı bunaltmamalarına dikkat etmelisiniz.

Yavru köpeğinizin çocuklara alışması da önemlidir. Evinizde çocuk olmasa dahi, onu dışıarıdaki çocuklarla tanıştırın. Geçerliliği kanıtlanmış bir görüş, onu bir okul çevresine götürmenizdir; çocukların, yeni sevimli arkadaşınıza ilgi göstermek için teşvik edilmesi gerekmeyecektir. Ancak yavru köpeklerin çabuk yorulabildiğini unutmayın ve başka insanlarla tanışma süresini oldukça kısa tutarak, yavru köpeğinize dinlenmesi için zaman tanıyın.

 

Yavru köpeğinizi köpeklerle bir araya getirin

Sosyalleşmenin kritik bir yönü, yavru köpeğinizin başka köpeklerle ve aslında başka yavru köpeklerle tanıştırılmasıdır. Bununla birlikte, iyi bir şekilde sosyalleşmiş olduğunu bildiğiniz başka hayvanlarla karşılaşması önemlidir; kötü bir deneyim, bir yavruyu yaşamı boyunca etkileyebilir.

Çevresinde yetişkin köpeklerin bulunması sayesinde, yavru köpeğiniz büyüklerine saygılı olmayı, hatta daha da ileri giderek, biraz fazla heyecanlanırsa, daha yaşlı bir köpek tarafından "azarlanmayı" öğrenecektir.

Ancak yavru köpeğinizin daha büyük, oyuncu bir köpek tarafından ezilmemesine dikkat edin. İsteyeceğiniz son şey onun korkmasıdır; bu nedenle, onun seviyesinde çömelerek, gerektiğinde güvenli bir sığınak sağlamaya hazırlıklı olmayı unutmayın.

Yavru köpeğinizin kediler, atlar ve hatta çiftlik hayvanları gibi başka dört ayaklı arkadaşlarla tanışmaması için hiçbir neden yoktur. Bu tür bir karşılaşma, yavru köpeğinizin güvenli, arkadaş canlısı yetişkin bir köpek olarak büyümesine yarar sağlayacaktır.

 

Yavru köpeğiniz ve başka yerler

Sosyalleşme süreci çerçevesinde, yavru köpeğinizi çeşitli ortamlara, görüntülere ve seslere alıştırın. Bir evcil hayvanın insanlarla iyi bir arkadaşlık kurması için, bunun doğal bir şekilde gerçekleşmesi gereklidir. Onu şehre, kırsal bölgeye, trafiğe ve otomobil yolculuğuna alıştırmak her ikiniz için de zevkli bir deyenim olmalıdır; yalnızca, bir defada çok fazla şey yapmamanız gerektiğini unutmayın.

 

Sosyalleşme konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, veteriner hekiminiz okumanız için kaynak önermekten mutluluk duyacaktır. Pek çok veteriner hekimin katıldığı bir yavru köpek sosyalleştirme sınıfına kayıt yaptırmak isteyebilirsiniz. Yavru köpeğiniz 12 ila 18 haftalık olduğunda böyle bir sınıfa katılabilirsiniz.

Related Articles

 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.
 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.
 • Tasma ve tasma kayışı ile tanışma

  Dogs running Hangi tip tasma? Yavru köpeğinizin ilk tasması kesinlikle zincir ya da metal boğma bir tasma değil, tokalı bir tasma olmalıdır.
 • Yavru köpekler bir dizi talimatla gelmez

  Dogs running Evde yeni bir yavru köpek olması eğlenceli ve heyecan vericidir ancak tıpkı küçük bir bebek gibi, o da bir kullanma kılavuzuyla birlikte gelmez. Bu yüzden, ilk günler ve haftalarda size yardımcı olmak için bilmeniz gereken birkaç temel noktayı birlikte ele almalıyız.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Puppy Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Large Breed Chicken büyük ırk köpek yavrularında iskelet sisteminin gelişimi desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve ideal seviyelerde mineral düzeyine sahiptir. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Medium with Lamb & Rice

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal oranlarda omega -3 & 6 yağ asitleri mevcuttur. </P> <P><BR><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Small & Mini Puppy Dog Food with Chicken

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature sağlıklı beyin, kas ve kemik gelişimini ve bağışıklık sistemini desteklemek adına formüle edilmiştir. Balık yağından elde edilen DHA ve yüksek seviyelerde antioksidan içerir.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken bağışıklıklık sistemi ve eklem sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve DHA katkısı mevcuttur. </P> <P><B>