Küçük Irk Köpeklerde Sık Görülen Sağlık Sorunları

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Tebrikler! Ailenizle birlikte küçük bir köpek sahiplendiniz. Küçük köpekler için en iyi oyuncaklardan köpeğinizi nasıl tatile çıkaracağınıza kadar her şeyi araştırdınız ancak sık görülen bazı küçük köpek sağlık sorunlarının da farkında olmalısınız.

Tabii ki bazı sağlık sorunları küçük köpeklerde yaygın olarak görülmesi yeni aile üyenizin de bunları yaşayacağı anlamına gelmez. Ancak dikkatli bir evcil hayvan sahibi olarak, bir şeyler ters giderse neyle karşılaşacağınızı bilirken tüm o mutlu, oyun zamanlarına hazır olmak istiyorsunuz. Küçük köpeklerin karşılaşabileceği beş sık görülen sağlık sorunu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Trakeal Kolaps

Genelde soluk borusu denen trakea, üst yüzeyi oluşturan ince bir doku zarıyla birlikte küçük kıkırdak halkalarından oluşur. Trakeal kolaps, kıkırdak halkaların sertliğini kısmen kaybettiği ve üst doku zarının sarktığı kronik ve ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bu durum, nefes almayı zorlaştırabilir.

Soluk borusu sorunları yaşayan çoğu köpek, orta veya ileri yaşlarında olsa da daha genç köpekler de etkilenebilir. Bu sorunun en yaygın belirtisi bazen "kaz sesi" öksürüğü olarak da anılan kuru ve sert öksürüktür. Geceleri, heyecanlandıklarında veya tasmaları boyunlarını sıkıştırdığında daha kötü olma eğilimi gösterir. Köpeğiniz öksürüyorsa öksürüğün nedeninin trakeal kolaps olup olmadığını anlamak ve nelerin iyi gelebileceğine yönelik önlemler almak için köpeğinizi veteriner hekime götürmek önemlidir.

2. Patella Luksasyonu

Patella luksasyonu (diz kapağı çıkığı/kayması), her ırktan köpeği etkileyen genetik bir rahatsızlıktır ancak Animal Trust, en çok Poodle, Chihuahua, Yorkshire Terrier ve Pomeranian gibi küçük ve minyatür ırkların etkilendiğini belirtmektedir.

Bu rahatsızlığı olan köpekler her zaman belirti göstermez ancak çoğu, etkilenen bacağını birkaç adım boyunca yere basmadan yürüyüp normal yürümeye geçmeden önce bacağını "sektirir" veya sallar. Rahatsızlık ilerledikçe bu topallama daha sık hale gelir ve eklem iltihabı gelişebilir. Tedavi, rahatsızlığın derecesine göre değişiklik gösterir. Daha ciddi durumlarda ameliyat önerilir. Köpeğinizin topalladığını veya "sektiğini" fark ederseniz veteriner hekiminizin köpeğinizi muayene etmesini ve size durumu yönetmek için en iyi seçenekleri sunmasını isteyin.

Taranan sarı Pomeranian kırması

3. Mitral Kapak Yetmezliği

Daha ciddi küçük köpek sağlık sorunlarından biri de kalpte meydana gelir. Yaşlanma süresince kalbin kapakları "eskimeye" ve sızıntı yapmaya başlayarak kalbin daha az etkili şekilde çalışmasına neden olur. Kalbin sol tarafındaki büyük kapaklardan biri olan mitral kapaktaki sızıntıya mitral kapak yetmezliği veya mitral regürjitasyon adı verilir. 

Mitral kapak yetmezliği olan tüm köpeklerde bunun belirtisi görülmese de PDSA, en yaygın belirtilerin düşük enerji, kilo kaybı, nefes darlığı, nefes nefese kalma ve çökme olduğunu belirtmektedir. Başka bir belirti de geceleri veya yattıktan ya da uzandıktan sonra kötüleşen öksürüktür.

Ciddi mitral kapak sorunları olan köpekler, konjestif kalp yetmezliği riskiyle karşı karşıya olabilir; bu yüzden köpeğiniz belirtiler göstermeye başlar başlamaz veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir. Veteriner hekiminiz, stetoskop yardımıyla bir hırıltı olup olmadığını kontrol eder ve ultrason, röntgen ve EKG (köpeğinizin kalp ritmini ölçmek için kullanılan) gibi başka testler yapmak isteyebilir. 

Ne yazık ki bu rahatsızlığın oluşmasını önlemek için alabileceğiniz önleyici yöntemler yoktur. Ancak düzenli kontrollerle veteriner hekiminiz sorunu mümkün olan en erken aşamada yakalayabilir ve size izleme ve tedavi planı sunar.

4. Dental Hastalık

İyi bir diş bakımı tüm köpekler için önemlidir ancak sıkışık dişleri nedeniyle küçük ırk köpeklerde dişle ilgili sorunlar gelişme riski daha yüksektir. Dental sorunların ilk işareti genelde kötü nefestir ancak dişlerde tartar oluşması ve diş etlerinin kızarması durumlarını da görebilirsiniz. Dental hastalık ilerledikçe acıya, diş kaybına ve yeme güçlüğüne neden olabilir. 

Köpeğinizin dişlerini temiz tutmak ve bunun için uğraşmak üzere iyi bir rutininiz olması önemlidir. Dişlerin her gün fırçalanması olmazsa olmazdır ancak bu alışkanlığın yavruluk döneminde başlaması gerekir çünkü daha yaşlı köpeklerde alışkanlık oluşturmak zor olabilir. Buna yardımcı olacak gıdalar, ödüller ve köpekler için diş macunları bulunur. İşe yarayan bir ürün seçtiğinizden emin olmak için kullandığınız üründe Veterinary Oral Health Council (VOHC) işareti olduğundan emin olun. Veteriner hekiminiz, köpeğinize yardımcı olabilecek bazı ürünler de önerebilir ve tam bir diş temizliği gerekli olduğunda bunu size bildirir.

5. Obezite

Küçük köpeğinize bir sürü ödül vermek çekici gelse de bunun kilo almaya yol açacağını hatırlamak önemlidir. Köpeğinizin aşırı kilolu olabileceğinin işaretlerinden bazıları kolayca kaburgalarının hissedilmemesi ve kalça bölgesinin belirginliğinin kaybolmasıdır. Aşırı kilolu köpekler, dolaşma konusunda da sıkıntı yaşayabilir ve diyabet ve eklem iltihabı gibi diğer hastalık risklerini taşırlar.

Köpeğinize doğru miktarda mama verdiğinizden, küçük ödülleri sınırlı tuttuğunuzdan ve onlara her gün, evde yada bahçede oyuncaklarıyla oynamak olsa bile yeterince egzersiz yapma fırsatı sunduğunuzdan emin olun.

Köpeğinizin aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizle iletişime geçin. Köpeğinizin ideal kilosunu belirlemenize ve uygun bir kilo verme planı uygulamaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Yeni köpeğinizin yaşayabileceği sık görülen küçük köpek sorunlarından bazılarını bilmek, onları sağlıklı tutmak için her şeyi yaptığınızdan emin olmanıza yardımcı olur. Ancak köpeğinizin boyutunun, onu bu sağlık sorunlarından bazılarını yaşamaya aday hale getirmesinin bunları kesinlikle yaşayacak anlamına gelmediğini unutmayın. Neye dikkat edeceğinizi bilmek, veteriner hekiminizin erken tedavisinden yararlanabileceğiniz ve birlikte bazı durumlardan kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Twitter'daki @ReinventingErin hesabından ulaşın veya http://erinollila.com adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

İlgili Yazılar

 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

İlgili ürünler