Küçük Irk Köpeklerde Sık Görülen Sağlık Sorunları

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Tebrikler! Ailenizle birlikte küçük ırk bir köpek sahiplendiniz. Küçük köpekler için en iyi oyuncaklardan köpeğinizi nasıl tatile çıkaracağınıza kadar her şeyi araştırdınız ancak sık görülen bazı küçük köpek sağlık sorunlarının da farkında olmalısınız.

Tabii ki bazı sağlık sorunları küçük köpeklerde yaygın olarak görülmesi yeni aile üyenizin de bunları yaşayacağı anlamına gelmez. Ancak dikkatli bir evcil hayvan sahibi olarak, bir şeyler ters giderse neyle karşılaşacağınızı bilirken tüm o mutlu, oyun zamanlarına hazır olmak istiyorsunuz. Küçük köpeklerin karşılaşabileceği beş sık görülen sağlık sorunu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Dental hastalık

İyi bir diş bakımı tüm köpekler için önemlidir ancak diğer birçok nedenin yanı sıra sıkışık dişleri nedeniyle küçük ırk köpeklerde dişle ilgili sorunlar gelişme riski daha yüksektir. Dental sorunların ilk işareti genelde kötü nefestir ancak dişlerde tartar oluşması ve diş etlerinin kızarması durumlarını da görebilirsiniz. Dental hastalık ilerledikçe acıya, diş kaybına, enfeksiyona ve yeme güçlüğüne neden olabilir.

Köpeğinizin dişlerini temiz tutmak ve bunun için uğraşmak üzere iyi bir rutininiz olması önemlidir. Dişlerin her gün fırçalanması olmazsa olmazdır ancak bu alışkanlığın yavruluk döneminde başlaması gerekir çünkü daha yaşlı köpeklerde alışkanlık oluşturmak zor olabilir. Buna yardımcı olacak gıdalar, ödüller ve köpekler için diş macunları bulunur. İşe yarayan bir ürün seçtiğinizden emin olmak için kullandığınız üründe Veterinary Oral Health Council (VOHC) işareti olduğundan emin olun. Veteriner hekiminiz, köpeğinize yardımcı olabilecek bazı ürünler de önerebilir ve tam bir diş temizliği gerekli olduğunda bunu size bildirir.

2. Patella luksasyonu

Patella luksasyonu. Patella, yaygın olarak diz kapağı şeklinde bilinir. Uyluk kemiğinin altındaki boşlukta yer alır ve diz ekleminin etrafındaki dokularla sıkı bir şekilde yerinde kalması gerekir. Özellikle küçük ırk köpekler olmak üzere bazı köpeklerde, diz kapağı yerinden kayar ve buna luksasyon adı verilir. Bunun birçok nedeni olabilir. Boşluk çok dar olabilir, bacaklar bükülebilir veya eğilebilir ya da dokular, kemiği yerinde tutmak için çok gevşek olabilir.

Bu durumun ciddiyeti, diz kapağı ani ve acılı bir şekilde nadiren yerinden çıkan köpekler ile sürekli hareket eden ve asla yerinde durmayan, çok gevşek diz kapakları olan köpekler arasında farklılık gösterir.

Patella luksasyonu olan köpekler her zaman bariz belirtiler göstermez ancak çoğu, etkilenen bacağını birkaç adım boyunca yere basmadan yürüyüp normal yürümeye geçmeden önce bacağını "sektirir" veya sallar. Rahatsızlık ilerledikçe bu topallama daha sık hale gelir ve eklem iltihabı gelişebilir. Tedavi, rahatsızlığın derecesine göre değişiklik gösterir. Daha ciddi durumlarda ameliyat önerilir. Köpeğinizin topalladığını veya "sektiğini" fark ederseniz veteriner hekiminizin köpeğinizi muayene etmelidir, böylece durumu nasıl en iyi şekilde yönetileceğini veya tedavi seçeneklerini size açıklar.

PDSA; Poodle, Chihuahua, Yorkshire Terrier ve Pomeranian gibi küçük ve minik ırk köpeklerin bu durumdan en çok etkilenen ırklar olduğunu belirtmektedir.

Taranan sarı Pomeranian kırması

3. Trakeal kolaps

Sıklıkla soluk borusu olarak adlandırılan trakea, yumuşak dokulu bir tüp içinde tutulan küçük sert kıkırdak halkalardan oluşur. Kıkırdak halkalar, hava akışının engellenmeden devam etmesi için solunum yolunu açık tutar. Trakeal kolaps, kıkırdak halkaların sertliğini kısmen kaybettiği kronik, ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bu, tüpün çökmesine ve bazı durumlarda tıkanmasına neden olur. Bu da özellikle oksijen ihtiyacının arttığı ve açık bir solunum yolunun her zamankinden daha önemli olduğu egzersiz veya stres zamanlarında nefes alıp vermeyi zorlaştırır.

Soluk borusu sorunları yaşayan çoğu köpek, orta veya ileri yaşlarında olsa da daha genç köpekler de etkilenebilir. Bu sorunun en yaygın belirtisi bazen "kaz sesi" öksürüğü olarak da anılan kuru ve sert öksürüktür. Geceleri, heyecanlandıklarında veya tasmaları boyunlarını sıkıştırdığında daha kötü olma eğilimi gösterir. Köpeğiniz öksürüyorsa veteriner hekiminize danışmanın zamanı gelmiş demektir. Öksürük, kalp hastalığı veya enfeksiyon gibi hastalıkların işareti de olabilir; bu nedenle altında yatan nedeni bulmak önemlidir. Trakeal kolapsın tedavisi zor olabilir ancak obezite bu durumu daha da kötüleştirebilir; bu nedenle köpeğinizi yaşamı boyunca zayıf tutmaya çalışın. 

4. Mitral kapak yetmezliği

Daha ciddi küçük köpek sağlık sorunlarından biri de kalpte meydana gelir. Yaşlanma süresince kalbin kapakları "eskimeye" ve sızıntı yapmaya başlayarak kalbin daha az etkili şekilde çalışmasına neden olur. Kalbin sol tarafındaki büyük kapaklardan biri olan mitral kapaktaki sızıntıya mitral kapak yetmezliği veya mitral regürjitasyon adı verilir. Bu rahatsızlık genetiktir ve Cavalier King Charles spaniel gibi belirli ırklarda çok daha yaygın olarak görülür.

Mitral kapak yetmezliği olan tüm köpeklerde bunun belirtisi görülmese de PDSA, en yaygın belirtilerin düşük enerji, nefes darlığı, nefes nefese kalma, kilo kaybı ve çökme olduğunu belirtmektedir. Başka bir belirti de geceleri veya yattıktan ya da uzandıktan sonra kötüleşen öksürüktür.

Ciddi mitral kapak sorunları olan köpeklerde konjestif kalp yetmezliği riski olabilir. Bu, mitral kapak hastalığı dahil olmak üzere birçok kalp hastalığının son aşamasıdır. Kalp ne kadar uzun süre verimsiz bir şekilde atarsa kan kalpte ve kalpten önceki kan damarlarında birikeceği ve doğru şekilde pompalanmayacağı için kalbe o kadar fazla yük biner. Bu nedenle, zamanla kalp giderek daha fazla büyür ve kalp duvarları daha güçsüz ve hatta daha da verimsiz olur. Bu, ölümcül bir kısır döngü gibidir. Toplanan kanın neden olduğu baskı, sıvıyı akciğerlere ve ekstremitelere iter ve ödeme neden olur. Bu nedenle, köpeğinizde belirtiler görürseniz gerekirse ilaca başlanabilmesi için mümkün olan en kısa sürede veteriner hekimizi ziyaret etmek çok önemlidir. Veteriner hekiminiz, stetoskop yardımıyla bir hırıltı olup olmadığını kontrol eder ve ultrason, röntgen ve EKG (köpeğinizin kalp ritmini ölçmek için kullanılan) gibi başka testler yapmak isteyebilir.

Ne yazık ki bu rahatsızlığın oluşmasını önlemek için alabileceğiniz önleyici yöntemler yoktur. Ancak düzenli kontrollerle veteriner hekiminiz sorunu mümkün olan en erken aşamada yakalayabilir ve size izleme ve tedavi planı sunar. Küçük ırk köpeğinizi seçerken her zaman araştırma yapın ve yaygın şekilde etkilenen ırklarda ebeveynlerinde kalp testi yapan üreticilerinden sahiplenin.

5. Obezite

Küçük köpeğinize bir sürü ödül vermek çekici gelse de bunun kilo almaya yol açacağını hatırlamak önemlidir. Aşırı kilolu köpekler, dolaşma konusunda sıkıntı yaşayabilir ve eklem iltihabı gibi diğer hastalık risklerini taşırlar. Köpeğinizin aşırı kilolu olabileceğinin işaretlerinden bazıları kolayca kaburgalarının hissedilmemesi ve kalça bölgesinin belirginliğinin kaybolmasıdır.

Köpeğinize ideal kilosuna göre doğru miktarda mama verdiğinizden, küçük ödülleri sınırlı tuttuğunuzdan ve onlara her gün, evde yada bahçede oyuncaklarıyla oynamak olsa bile yeterince egzersiz yapma fırsatı sunduğunuzdan emin olun.

Köpeğinizin aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsanız veya ideal kilosunun ne olması gerektiğinden emin değilseniz veteriner hekiminizle iletişime geçin. Uygun bir beslenme planına başlamanıza yardımcı olabilir.

Yeni köpeğinizin yaşayabileceği sık görülen küçük köpek sorunlarından bazılarını bilmek, onları sağlıklı tutmak için her şeyi yaptığınızdan emin olmanıza yardımcı olur. Ancak köpeğinizin boyutunun, onu bu sağlık sorunlarından bazılarını yaşamaya aday hale getirmesinin bunları kesinlikle yaşayacak anlamına gelmediğini unutmayın. Neye dikkat edeceğinizi bilmek, veteriner hekiminizin erken tedavisinden yararlanabileceğiniz ve birlikte bazı durumlardan kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Twitter'daki @ReinventingErin hesabından ulaşın veya http://erinollila.com adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

İlgili ürünler