Sindirim sorunları, bir veteriner hekime danışmanın en sık görülen nedenlerinden biridir

Published by
min read

Noel, köpeklerin sindirimi için tehlikeli bir dönem olabilir - evde hindi, Noel pudingi, bir sürü şekerleme ve hediye olması nedeniyle, köpeğinizin bir şeyler alıp hiç dikkat çekmeden uzaklaştığını kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Bir sindirim bozukluğundan kuşkulanırsanız ya da isyal veya kusma gibi belirtiler gösterdiğini fark ederseniz, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veteriner hekime götürün.

Her hayvan - kediler, köpekler ve benzer şekilde insanlar - için, besin sindirimi ve besin maddelerinin emilimi, genel sağlık ve refah açısından çok önemlidir. 'Sindirim bozukluğu' terimi, sindirimin uygun şekilde gerçekleşmesini engelleyen ya da besinlerin sindirim kanalından geçiş hızını değiştiren herhangi bir durumu tanımlamaktadır.

Sindirim bozuklukları, bir veteriner hekime danışmanın en sık görülen nedenlerinden biridir. Gözleyeceğiniz başlıca iki belirti kusma ve ishaldir. Ancak kilo kaybı, iştah değişikliği, mide gazı, mide guruldaması ve ani aktivite kaybı gibi, bunlar kadr belirgin olmayan başka belirtiler de vardır.

Bu türden herhangi bir değişiklik fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Bir sindirim bozukluğu tanısı konması halinde, veteriner hekiminiz, olasılığı en yüksek olan nedeni size anlatacaktır. En sık görülen nedenler aşağıda sıralanmaktadır:

• Midedeki bir yangı ya da tahriş (gastrit)

• Bir besine karşı olumsuz bir reaksiyon gelişmesi ya da köpeğinizin yalnızca kendisine 'dokunan' bir şey yemesi

• İnce bağırsakta yangı ya da aşırı bakteri üremesi (İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Üremesi ya da SIBO) mevcut olabilir

• Dışkıda çoğunlukla kan ya da mukusun görüldüğü, sık ishale yol açan kalın bağırsak yangısı (kolit)

• Pankreasta yangı mevcut olması (pankreatit) mümkündür ya da besinleri uygun şekilde işlemek için yeterli miktarda sindirim enzimi üretmiyor olabilir

Sonuç olarak veteriner hekiminiz, sağlığını hızla geri kazanmasına yardımcı olacak bir ilaç reçete edebilir ya da evcil hayvanınızın mamasını değiştirmenizi önerebilir. Bunun nedeni, kusma ve ishalin sıvı kaybının (dehidratasyon) yanı sıra vitamin ve mineral kaybına da yol açabilmesidir. Ayrıca sıklıkla bağırsak duvarında da yangı oluşacak ve hızla iyileşmesi için doğru besin maddelerine ihtiyacı olacaktır.

Veteriner hekiminizden, köpeğinizin bağırsaklarının düzelmesine ve daha etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak üzere özel olarak formüle edilmiş olan Hill's™ Prescription Diet™ Canine i/d™ hakkında bilgi isteyin.Üç gün gibi kısa bir süre içinde farkı görebilirsiniz.*

Veteriner hekimlerin Hill's Prescription Diet i/d önermesinin nedenleri:

• Köpeğinizin tekrar yeme isteği duymasına yardımcı olan güzel bir lezzeti vardır

• Bağırsağın düzelmesine yardımcı olan hafif, tahrişe yol açmayan bir yapısı vardır

• Orta düzeydeki yağ içeriği nedeniyle sindirilebilirliği yüksek düzeydedir ve dolayısıyla, yaşamsal önem taşıyan besin maddelerinin emilimine yardımcı olmaktadır

• Kusma ve ishal yoluyla kaybettiklerini yerine koymak için, yaşamsal önem taşıyan mineralleri doğru düzeylerde içerir

• Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyen Üstün Antioksidan Formülümüzü içerir

• Kısa sürede düzelme sağlamanın yanı sıra, uzun süreli beslenme için uygundur

• Yavru köpeklerin yanı sıra yetişkin köpekler için de idealdir

• Konserve ve kuru mama formunda kullanıma sunulmaktadır

Sindirim bozukluğunun altta yatan nedenine tanı konduğunda, veteriner hekiminiz, köpeğinizin mamasını Hill's ürün yelpazesinde bulunan başka mamalarla değiştirmenizi önerebilir. Bununla birlikte, yalnızca veteriner hekiminizin önerdiği mamayı kullanın - 'ev yapımı' mamaları kullanmayı ya da önerilen mamayı başka bir markayla karıştırmayı düşünmeyin. Veteriner hekiminizden, evcil hayvanınızı günde birkaç küçük öğün halinde besleme ve bol miktarda temiz, taze su verme konusunda da tavsiye isteyebilirsiniz.

Veteriner hekiminizin önerilerini uygulayarak, köpeğinizin hızla patileri uzerinde durmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak belirtilerde düzelme görülmüyorsa (ya da düzelir ve tekrar ortaya çıkarsa), her zaman veteriner hekiminizle iletişim kurmalısınız.

 

 

* Gastrointestinal Bozuklukları Olan Köpeklerde Beslenme Girişiminin Etkisinin İncelendiği Çok Merkezli Beslenme Araştırması. Hill's Pet Nutrition, Inc. Pet Nutrition Centre, 2003.

Related Articles

 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Deri alerjileri

  Dogs running Alerjik dermatit bir deri yangısıdır ve pek çok şey alerjik dermatit gelişimine neden olabilmektedir, ancak ortaya çıkan sonuç genellikle aynıdır yalanmayı ve kaşınmayı bir türlü bırakamayan huzursuz bir köpek!
 • İlk yardım ile ilgili ipuçları

  180680638 Umarız ki, köpeğiniz kendisini asla ciddi şekilde yaralamaz ancak enerji düzeylerinin yüksek olması, bazen birkaç yara almalarına ve dolayısıyla yararlı temel İlk Yardım bilgileri edinmenize neden olmaktadır. Daha Fazla Okuyun...
 • Aşırı kilolu köpeğim için ne yapmalıyım?

  black schnauzer purple collar İnsanlarda olduğu gibi, köpekler de kolayca istenmeyen kilolar alabilir. Üzülerek söylemeliyiz ki, aşırı kilolu köpeklerin beklenen yaşam süresi daha kısadır ve aşırı kilo, mutluluklarının azalmasına yol açmaktadır.

Related Products