Sindirim sistemi sorunları: Veteriner hekime danışmanın en yaygın nedenlerinden biri

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yılbaşı dönemi, köpeklerin sindirim sistemi için en tehlikeli dönem olabilir. Evin her yerinde hindi etleri, tatlılar, tonlarca atıştırmalık ve birçok hediye varken köpeğinizin neyi çaldığını fark etmek zor olabilir. Ancak sindirim sistemi sorunlarına yol açan tek zaman tatil dönemleri değildir. Sindirim sistemi sorunundan şüphelenirseniz veya ishal ya da kusma gibi işaretler fark ederseniz köpeğinizi en kısa sürede veteriner hekime götürün.

İnsanlarda olduğu gibi; kedilerde, köpeklerde ve tüm hayvanlarsa yemeği sindirmek ve besinleri emmek, genel sağlık ve refah için çok önemlidir. "Sindirim sistemi bozukluğu" terimi, sindirimin doğru şekilde yapılmasını engelleyen veya yiyeceklerin sindirim yolundan geçme hızını değiştiren her türlü rahatsızlığı ifade eder.

Sindirim sistemi sorunları, veteriner hekime danışmanın en sık nedenlerinden biridir. Dikkat edilmesi gereken iki temel işaret, kusma ve ishaldir. Kusma ve sulu ya da kanlı dışkı, oldukça bariz belirtiler olabilir ancak dışkıdaki daha zor fark edilen değişiklikler de sorunların göstergesi olabilir. Normalden daha yumuşak olan, içinde kan veya mukus bulunan ya da yeşil veya sarı gibi garip bir rengi olan dışkılara dikkat edin.

Ancak kilo kaybı, iştah değişimi, midede gaz, mide gurultusu veya aniden başlayan hareketsizlik gibi daha az bariz olan işaretler de olabilir.

Bu tür değişiklikler fark ederseniz mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Bir sindirim sistemi bozukluğu teşhisi konursa veteriner hekiminiz en olası nedeni sizinle görüşecektir. En sık görülen nedenler şu şekildedir:

 • Mide iltihabı veya tahrişi (gastrit)
 • Bir yiyeceğe advers reaksiyon veya köpeğinizle "anlaşamayan" bir şeyi yemesi
 • Küçük bağırsak iltihabı
 • Genelde kan ya da mukus içeren sık sık ishale yol açan büyük bağırsak iltihabı (kolit)
 • Pankreas iltihabı veya pankreasın, yiyecekleri doğru şekilde sindirmek için yeterli sindirim enzimi üretmemesi

Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın mamasını değiştirmeyi önerebilir veya sağlığına daha hızlı kavuşmasına yardımcı olacak bir ilaç yazabilir. Kusma ve ishal, sıvı kaybının ve dehidrasyonun yanı sıra vitamin ve mineral kaybına yol açabileceğinden bu önemlidir. Bağırsak duvarı sıklıkla iltihaplanır ve hızlı bir şekilde iyileşmesi için doğru besinlere ihtiyacı vardır.

Veteriner hekiminizden, köpeğinizin bağırsak sağlığına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olması için özel olarak formüle edilmiş Hill's Prescription Diet Canine i/d hakkında bilgi alın. Farklı üç gün kadar kısa bir sürede görebilirsiniz.*

Hill's Prescription Diet i/d mamanın veteriner hekimler tarafından önerilmesinin nedeni:

 • Köpeğinizin yeniden yemeye başlaması için lezzetli bir çekiciliğe sahiptir
 • Bağırsağın iyileşmesi için hassas, tahrişe neden olmayan bir yapıdadır
 • Önemli besinlerin emilimine yardımcı olacak orta derece yağ ile yüksek derecede sindirilebilirdir
 • Kusma ve ishal ile kaybedilen besinleri yerine koymak için elektrolit ve B vitaminleri açısından zengindir
 • Sağlıklı bağışıklık sistemini destekleyecek klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar.
 • Uzun süreli beslenmenin yanı sıra kısa süreli iyileşmeye de uygundur.
 • Yetişkin köpeklerin yanı sıra yavru köpeklere de uygundur. Yavru köpekler, yetişkin köpeklere göre kilo başına daha fazla mamaya ihtiyaç duyduğundan köpeğinize vermeniz gereken miktarı veteriner hekiminize sorun.
 • Islak ve kuru formülü mevcuttur

Sindirim sistemi bozukluğunun altında yatan neden teşhis edildiğinde veteriner hekiminiz, Hill's serisindeki diğer mamalara geçmenizi önerebilir. Yalnızca veteriner hekiminizin önerdiği mamayı verin. "Evde pişmiş" yemek vermeyin veya başka bir markayla karıştırmayın. Bu, öğünlerinin genel dengesinin bozulmasına neden olabilir. Her gün birkaç küçük öğün verme konusunda veteriner hekiminizden tavsiye alın ve her zaman bol miktarda temiz, taze su verin.

Veteriner hekiminizin önerisine uyarak, köpeğinizin hızlı bir şekilde yeniden patilerinin üzerine kalkmasını sağlayabilirsiniz. Belirtiler iyileşmezse (veya biraz düzelip yeniden görülürse) her zaman veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

* Gastrointestinal Bozuklukları Olan Köpeklerde Beslenmenin Etkisine Yönelik Çok Merkezli Besleme Çalışması. Hill's Pet Nutrition, Inc. Evcil Hayvan Beslenme Merkezi, 2003.

 

İlgili Yazılar

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerde deri sorunları

  Dogs running Köpeklerde Alerjik Dermatit hastalığının ve diğer deri rahatsızlıklarının uyarıcı işaretlerini, belirtilerini ve tedavilerini öğrenin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.

İlgili ürünler