Köpeğinizin Hapını İçmesini Sağlama: Yardımcı İpuçları ve Yöntemler

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinize bir hap vermek bazen zorlu bir mücadele olabilir. Ancak bir köpek ebeveyni olarak bir köpeğe hap içirmeyi öğrenmek, ustalaşılması gereken önemli bir beceridir ve neyse ki çoğu durumda basittir. Peki bu sürecin sorunsuz geçmesi için evcil hayvan ebeveynleri ne yapabilir? Veteriner hekimlerin onayladığı bazı hileleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeğinizin Hapını İçmesini Sağlama: Köfte Yöntemi

Small black and white dog licks a pill from a human hand.

 

Hap şeklinde bir ilaç alacağı zaman hapın tadını sevmediği için çoğu köpek direnç gösterir. Bunu aklınızda bulundurarak köpek dostunuza uygun olacak şekilde "bir kaşık tatlı" ilaç hilesini deneyebilirsiniz.

Veteriner hekiminiz ilacın yiyecekle verilmesini onaylarsa ev yapımı bir ödülün içine kapsülü veya tableti gizleyebilirsiniz. Köpeğiniz sevdiği konserve mama, pişmiş sade et, peynir, fıstık ezmesi veya başka bir şekillendirilebilir yiyecek kullanın ve hapın etrafında bir köfte, peynir toğu ya da fıstık ezmesi ödülü oluşturun. Veteriner hekiminizde ya da yerel evcil hayvan mağazanızda, özellikle hapları saklamak için tasarlanan özel olarak formüle edilmiş köpek ödülleri bulabilirsiniz.

Konserve köpek maması veya pişmiş sade et, köpeğinize hap vermek için idealdir çünkü fıstık ezmesi topları gibi ödüller, köpeğinizin sağlıklı kilosunu korumasını zorlaştırabilir. Ancak lütfen salmonella gibi sağlık sorunları riskleri taşıdığı için çiğ et kullanılmasının önerilmediğini unutmayın.

Çoğu köpek, ilk köfteyi memnuniyetle kabul edeceği için birçok köpeğe ağız yoluyla hap vermenin en basit yolu budur. Ancak daha şüpheci köpeklerde, köpeklerin güvenini kazanmak için ilk önce sade, hapsız bir köfte verip sonrasında içinde hap gizleyebilirsiniz.

Mamayla Verilemediği Durumlar

Mükemmel koku alan köpeğinizden hapı gizleyemiyorsanız veya hap yiyecekle birlikte verilemiyorsa hapı vermeyi, kelimenin tam anlamıyla elinize almanız gerekebilir. Rehberlik için bu adımları kullanın:

  1. İlk birkaç deneme için hap yerine ödül kullanarak başlayın. Özellikle endişeli köpekleri tekrarlayan şekilde ödülle eğitmek ve onu sürekli takdir etmek, hap deneyiminin hassasiyetini azaltmaya yardımcı olur.

     

  2. İkinizin de aynı yöne baktığınızdan emin olarak köpeğinizin yanında durun. Ardından, ödülü kullandığınız elinize alın.

  3. Kullanmadığınız elinizi köpeğinizin üst çenesine, baş parmağınız bir tarafta ve diğer parmaklar diğer tarafta olacak şekilde yerleştirip alt çeneyi aşağıya çekmek için hakim olduğunuz elinizi kullanın. Ödülün o elinizde olduğundan emin olun. Köpeklerin ağzının alt çenenin aşağı çekilmesiyle açıldığını unutmayın. Bu yüzden yukarı çekerek köpeğinizin ağzını zorla açmaktan kaçının.

     

  4. Dilin alt kısmına yerleştirerek ödülü köpeğinize verin. Ödülü, dilin arka kısmına doğru yerleştirmek için elinizi geçici olarak alt çeneden kaldırmanız gerekir, bu yüzden hızlı olmayı deneyin. Bunun için anlık olarak elinizin köpeğin ağzına girmesi gerekir. Bu hareket sırasında köpeğinizin içgüdüsel olarak sizi ısırma riski vardır. Dikkatli olun! Ona bu şekilde ödül vermenin amacı, köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olmaktır. Böylece bunun kötü bir deneyim olmadığını ve biraz iş birliği göstermesinin onun avantajına olacağını öğrenmesidir. Bu ilk adımların ne kadar zorlu olduğuna bağlı olarak, köpeğinizi mücadele etmeden hapı yutması için eğitmenin bir yolu olarak bunu ödüllerle veya hatta normal köpek mamasıyla tekrarlayabilirsiniz.

  5. Siz ve köpeğiniz "çeneyi açıp ödül alma" hareketinde ustalaştığınızda esas eyleme geçebilirsiniz: Ödül yerine hap verme. Mümkünse, hapı dilin arkasına doğru ve ideal olarak alt kısma yerleştirin.

  6. Köpeğiniz ilacı başarıyla aldıktan sonra bol bol sözlü takdir etmeyi ve ödül vermeyi ihmal etmeyin.

Bu teknik için biraz daha beceri gerektiğinden, bunu tek başınıza yapmadan önce veteriner hekiminizden size göstermesini isteyebilirsiniz. Hapı köpeğinizin ağzına başarıyla yerleştirdiğinizde, nazik bir kontrol sağlamak amacıyla kullandığınız elinizi alt çeneye hızlı bir şekilde tekrar yerleştirerek ağzınızı kapalı tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Köpeğinizin burnuna üflemek ve boğazını nazik bir şekilde ovalamak yutmasına yardımcı olacaktır. Çoğu köpek, hapı yuttuktan sonra burnunu yalar. Sizi merakta bırakan daha ketum köpeklerin herhangi bir kanıtı tükürüp tükürmediğini görmek için sonrasında bir süre gözünüzü üzerinden ayırmayın.

Diğer İlaç Formları

Köpeğinize hâlâ hapını içiremiyorsanız diğer ilaç formları gerekli olabilir. Örneğn, veteriner hekiminiz sıvı ilaçlar reçete edebilir. Sıvı ilaçlar, şırıngayla (veya ilaçla birlikte verilen damlalıkla) verilebilir. Şırınganın ucunu, köpeğinizin ağzının arka tarafında, arka dişlerinin yakınına yerleştirebilirsiniz. Sıvı ilaçları vermek için yanak boşluğu da diğer bir iyi noktadır. Merck Veteriner Hekimlik Kılavuzu, köpeğinizin kafasını biraz yukarıya doğru tutmanın dökülmeleri önlemeye yardımcı olabileceğini açıklamaktadır. Bu, bir köpeğe nasıl ilaç verileceğini öğrenirken önemli bir ipucudur.

İlaç verme konusunda sorun yaşıyorsanız veteriner hekiminizle açık ve dürüst bir iletişim sürdürmek önemlidir. Böylece, köpeğinizin tedavi planını ikinizi de rahat ve güvenli tutacak şekilde özelleştirmeye yardımcı olabilir. İlacın farklı bir formülünü reçete edemese bile sizinle paylaşabileceği ipuçları ve hileleri olabilir.

Geçmişte köpeğinize ilaç verme konusunda sorun yaşadıysanız bir köpeğe hap verme sürecini anladığınızdan emin olmak için bu adımları kullanmayı ihmal etmeyin.

Yazarın Biyografisi

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Laci Schaible, DVM, MSL, CVJ bir küçük hayvan veteriner hekimi ve veteriner hekim yazardır. Evcil hayvan sahiplerine yönelik eğitimi için birçok ödül kazanmıştır ve önde gelen bir tele-muayene veteriner hekim uzmanı kabul edilir.

İlgili Yazılar

İlgili ürünler