Küçük Köpekler Neden Daha Uzun Süre Yaşar?

Yayımlayan :
medical badge İnceleyen : DR. Emma Milne .
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Doğada hayvan ne kadar büyük olursa yaşam ömrü de o kadar uzun olur. Filler yaklaşık 70 yıl yaşarken fareler yalnızca yaklaşık bir yıl yaşar. Ancak köpeklerde bunun tersi geçerlidir. Köpek ne kadar büyük olursa yaşam ömrü o kadar kısa olur. Bu, birçok bilim insanının araştırdığı bir gerçek ve görünüşe göre henüz kimse tüm yanıtlara sahip değil. Daha iyi bir soru şöyle olabilir: Daha büyük köpekler neden daha genç ölüyor? Büyük köpeklerin kromozomlarının daha hızlı yaşlanmasından kalp hastalığı ve kanser gibi ırkla ilgili sorunların bazı büyük ve çok büyük köpeklerin yaşam ömrünü kısaltmasına kadar birçok etken olabilir gibi görünüyor.

Küçük Köpekler Neden Daha Uzun Süre Yaşar?

Küçük, orta, büyük ve iri ırk köpeklerin ortalama yaşam sürelerinden bahsederken aklınızda tutmanız gerekenlerden biri, bunların ortalama sayılar olduğudur. Yani bazı köpekler ortalama süreden daha kısa süre yaşarken bazıları daha uzun süre yaşar. Peki bu durumda, küçük köpekler neden büyük köpeklere göre daha uzun süre yaşar?

Büyük köpeklerin, küçük köpeklere göre daha hızlı yaşlandığına inanılır. Bazı iri ırkların yılda 45 kilogramdan fazla kilo alırken bazı küçük ırkların yalnızca 5 kilogram aldığı yaygın görülen bir durumdur. Bazı iri ırklarla ilişkilendirilen bu hızlı büyüme, onların uzun ömürlü olmasını olumsuz yönde etkiliyor gibi görünüyor. Irka bağlı olarak köpeklerin ortalama yaşam sürelerine baktığımızda çoğunlukla bazı genellemeler yapılır ancak aynı büyüklük kategorisinde bile, belirli ırklarla ilişkilendirilen sağlık sorunları nedeniyle bazı köpekler diğerlerinden daha uzun süre yaşar.

Çim alanda oturan şirin Malta köpeği

Bir Köpeğin Ortalama Yaşam Süresi Nedir?

Bir köpeğin ortalama yaşam süresi; küçük, orta, büyük ve iri ırk olmasına bağlı olarak değişir. Yani bu sorunun yanıtı değişiklik gösterir.

Küçük Irk Köpekler

Taşınabilirlikleri nedeniyle popüler olan Chihuahua ve Maltagibi daha küçük ırkların ortalama olarak 10 kilogramdan daha hafif oldukları ve ortalama 10 ila 15 yıl yaşam sürelerine sahip oldukları düşünülür. Ancak kayıtlara göre, Megabyte adındaki bilinen en yaşlı Chihuahua 20 yıl ve 265 günlükken hayata veda etmiştir.

Orta ve Büyük Irk Köpekler

Çoğu spaniel ırkı gibi orta ırk köpekler, ortalama olarak 10-20 kilogram ağırlığındadır ve popüler Labrador retriever ve boxer gibi büyük ırklar da genelde ortalama olarak 20 kliogramdan daha ağırdır. Orta ve büyük ırkların ortalama yaşam süresi yaklaşık 10 ila 13 yıldır.

İri Irk Köpekler

İri ırk köpeklerin genelde 40 kilogramın üzerinde olduğu düşünülür. Görkemli Danua gibi iri bir ırkın ortalama yaşam ömrü, ne yazık ki, 6 ila 8 yıldır ancak bazıları 11-12 yaşına kadar veya daha fazla yaşamıştır.

Ayrıca karma ırk köpekler, aynı boyuttaki saf ırk köpeklere kıyasla, ortalama 1,2 yıl daha uzun yaşar.

Guinness Dünya Rekorları'na göre, şu anda en uzun süre yaşayan köpek 1910 yılında Avustralya'da doğmuş Bluey adındaki Avustralya sığır çobanı köpeği olan orta ırk bir köpektir ve 29 yıl ve 5 ay yaşamıştır.

Evcil Hayvan Sahipleri Köpeklerinin Daha Uzun Yaşamasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Evcil hayvan sahiplerinin, boyutu ve ırkı ne olursa olsun, dostlarının daha uzun yaşamasına yardımcı olmak için yapabileceği birçok şey vardır. Aşağıdakiler, evcil hayvanınızın mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayabilir:

 • Rutin veteriner hekim ziyaretlerini ve kontrollerini aksatmayın: Buna düzenli fiziksel muayeneler, uygun aşılar ve düzenli kurt tedavisi ve pire/kene önleyiciler, rutin diş temizleme ve kan tahlili incelemesi gibi veteriner hekimin yönlendirdiği diğer önleyici sağlık bakımı önlemleri de dahildir. Bu rutin bakım, tüm köpeklerin daha uzun süre yaşamasına yardımcı olabilir.
 • Yatakta uzanmış Danua köpekKısırlaştırma: Kısırlaştırma, köpeklerin daha uzun süre yaşamasına yardımcı olabilir. Kısırlaştırma, belirli kanserlere (meme, yumurtalık ve testis gibi) ve (hayati tehlike yaratabilecek) rahim enfeksiyonlarının yanı sıra olası travmalara/yaralanmalara yönelik riski azaltır. Köpeğinizin büyüklüğüne ve cinsiyetine göre, en uygun kısırlaştırma yaşı için veteriner hekiminizle konuşun.
 • Sağlıklı kilosunu sürdürün: Köpeğinizi zayıf ve de uyarılmış tutmak için düzenli, günlük egzersizler yaptırın. Köpeğinizin büyüklüğüne ve yaşına göre ne kadar egzersizin uygun olduğunu veteriner hekiminize sorun. People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA), obezitenin köpeklerde ciddi sağlık sorunları riski oluşturabileceği ve yaşam sürelerini azaltabileceği konusunda uyarıyor. Uygun vücut ağırlığını korumak, vücuttaki eklemlere ve organ sistemlerine daha az baskı uygular.

Farklı ırklar, evcil hayvan sahiplerinin veteriner hekimleriyle birlikte izlemesi gereken bazı sağlık endişeleri taşır. Evcil hayvan sahiplerinin, sahiplenmeden önce belirli bir ırkın veya karma ırkın özelliklerini ve yaygın görülen sağlık sorunlarını öğrenmesi önerilir. Bu, ailenin veteriner hekimiyle birlikte zamanında müdahale edilebilmesi için sağlık sorunlarının önceden belirlenmesine yardımcı olur.

Yani rutin veteriner hekim bakımı, egzersiz ve çokça sevgiyle, köpeğinize daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşaması için en iyi şansı sağlayabilirsiniz. Veteriner hekim tedavilerindeki ve beslenmedeki devam eden gelişmelerle birlikte, umarız gelecekte bir gün, artık "neden küçük köpekler büyük köpeklerden daha uzun yaşar" gibi soruları sormamıza gerek kalmaz.

Yazarın Biyografisi

Jessica Seid

Jessica Seid

Jessica Seid, ABD'nin New England bölgesinde acil durum veteriner hekimliği yapmaktadır. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi Veteriner Hekimlik mezunudur ve on yıldan uzun süredir bu alanda çalışmaktadır. Hastalarına yardım etmediği zamanlarda kocası, kızı ve köpeğiyle vakit geçirmektedir.

İlgili Yazılar

 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

İlgili ürünler