Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

Published by
min read

Ergenlik dönemindeki bir yavru köpek, ergenlik dönemindeki bir insan kadar sınayıcı olabilirDog image

'Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır. Yavru köpeğiniz muhtemelen artık liderliğinize meydan okuyacaktır ve sizi memnun etme arzusunda büyük bir azalma olduğunu fark edebilirsiniz! Cinsel olgunluğun artması nedeniyle hormonlarda meydana gelen artış, bu davranışı ciddi hale getirir. Yavru köpeğinizi henüz kısırlaştırmadıysanız, bunu yapmanın tam zamanıdır artık.

Ergen köpeğinizle nasıl başa çıkacaksınız?

Artık zaman ayırmanız gereken güç iş, yavru köpeğinizin güçlendirilmesi gereken sosyalleşmesidir. Sürekli olarak farklı ortamlarla, insanlarla ve başka köpeklerle karşılaşmasını sağlayın.

Onunla bol bol oyun oynamaya devam edin, iyi davranışlarını destekleyin ve kötü davranışlarından vazgeçirin.

Asi cesaretinden kaynaklanan bazı gözü kara hareketler bekleyebilirsiniz! Örneğin her zaman, her yerde sizi takip eden bir yavru köpek, aniden siz çağırdığınızda gelmeyi reddedebilir. Katı, ancak adil olmanız ve yavru köpeğinize doğru ve yanlışı göstermeniz gereklidir.

Ergenlik dönemi çiğnemesi

Yavru köpeklerdeki ergenliğin bir başka özelliği, sıklıkla kontrol edilemeyen çiğneme dürtüsünün güçlük oluşturabilmesidir. Bu, iğneye benzeyen yavru köpek dişlerinin tümü döküldükten sonra ortaya çıktığından, diş çıkarma dönemindeki çiğnemeden farklıdır.

Ergenlik döneminde görülen çiğneme alışkanlığı, yetişkin dişlerinin alt çene kemiğine yerleşmesinden kaynaklanan rahatsızlığı hafifletebilir ya da yalnızca yavru köpeğinizin çevresini araştırması ve keşfetmesinin bir parçası olabilir.

Arkasındaki neden ne olursa olsun, ergenlik döneminde görülen çiğneme davranışlarını atlatmasında ona (ve eşyalarına) yardımcı olmak için yapabileceğiniz iki şey vardır. İlk olarak, yavru köpeğinize çiğnemesi daha iyi olan şeyler verin ve bunları kullandığında onu övün. Satışa sunulan pek çok farklı çiğneme oyuncağı bulunmaktadır. İkinci olarak, yavru köpeğinizi değerli ya da çiğnemesi tehlikeli olabilecek eşyaların bulunduğu yerlerde yanında kimsa olmadan tek başına bırakmayın.

Ergenlik dönemi çatışmaları

Bu dönemde yavru köpeğinizin başı, başka köpeklerle oldukça fazla belaya girebilir.

Ergenlik çağındaki yavru köpekler, özellikle de erkek olanlar, sıklıkla 'onlara haddini bildirmeye' çalışan başka köpekler (yine özellikle erkek) tarafından taciz edilir. Bu duruma çoğunlukla yavru köpeğin 'köpek tarzı' kaba davranışını ateşleyen testosteron neden olmaktadır.

Başka köpeklere karşı dostça davrandığında, daima yavru köpeğinizi övmelisiniz. Yürüyüş sırasında tanımadığı bir köpekle karşılaşarak selamlaşır ve iyi davranırsa, onu bol bol övmelisiniz ve belki ona küçük bir ödül bisküvisi bile verebilirsiniz.

Ergenlik çağında büyüme ve gelişme

Farklı ırklar, farklı hızda gelişmektedir. Genel olarak daha büyük olan ırklarda kemiklerin tam olarak gelişmesi daha uzun bir zaman almaktadır. Büyük ırklarda, kemiklerin büyüme ve gelişimi için gereken besin maddesi düzeyleri küçük ırklara göre farklıdır. Bu nedenle bazı büyük ırklar, 18 aylık olundaya kadar iskelet gelişimini tamamlayamaz; buna karşılık küçük bir ırkın büyümesi 6-8 aylık olduğunda durabilir.

Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinizin büyüme ve gelişimini dikkatle izleyecek ve tam bir ergenlik dönemi sağlık kontrolü yapacaktır.

Ergenlik çağı

Yavru köpeğinizin gelişiminde genç erişkinlik dönemi yaklaşık olarak 8-18. aylar arasını kapsamaktadır. Yavru köpeğiniz hala genç ve heyecan dolu olacağından, ergenlik genellikle harika bir dönemdir; ancak ergenliği 'pürüzlü kenarlarının' biraz törpülenmesi gerekecektir.

Related Articles

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Puppy Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Large Breed Chicken büyük ırk köpek yavrularında iskelet sisteminin gelişimi desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve ideal seviyelerde mineral düzeyine sahiptir. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Medium with Lamb & Rice

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal oranlarda omega -3 & 6 yağ asitleri mevcuttur. </P> <P><BR><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Small & Mini Puppy Dog Food with Chicken

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature sağlıklı beyin, kas ve kemik gelişimini ve bağışıklık sistemini desteklemek adına formüle edilmiştir. Balık yağından elde edilen DHA ve yüksek seviyelerde antioksidan içerir.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken bağışıklıklık sistemi ve eklem sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve DHA katkısı mevcuttur. </P> <P><B>