Yavru köpeğinizin eve getirilmesi

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yeni yavru köpeğiniz ve eviniz

Yeni yavru köpeğinizi seçtiniz, yetiştiriciye ve yavru köpeğin geri kalan ailesine 'hoşçakal' dediniz ve eve doğru yola koyuluyorsunuz.

Umuyoruz ki, yeni arkadaşınızı eve getirme beklentisinin heyecanı, bazı önemli hazırlıklar yapmayı unutmanıza neden olmamıştır. Yavru köpeğinizin alışık olduğu görüntüler, kokular ve ortamlarda muhtemelen ilk kez uzaklaştığını ve bunun, onun için çok stresli bir dönem anlamına geldiğini unutmayın. Bu nedenle, onu eve getirmenizden önceki günlerde, tıpkı yeni doğan bir bebeği eve getiriyormuş gibi, her şeyin hazır olduğundan emin olmalısınız.

 

Yavru köpeğin yatağı


İlk olarak, yavru köpeğinizin nerede uyuyacağını düşünmeniz önemlidir. Yavru köpeklerin çoğu, durum fazla stresli hale gelirse bir sığınak olarak işlev görecek olan kapalı bir uyku bölümünü tercih eder; bu yüzden, yatağını koymak için kafesli bir sandık almayı ya da yatağını bir sepete koymayı düşünebilirsiniz. Sıcak, kuru, rahat olmasını ve hava akımı almamasını sağlayın ve yavru köpeğinizi sıcak tutacak güzel bir battaniye ya da köpek yatağını da unutmayın. Şimdi, yavru köpeğiniz kanepede uyumaktan hoşlandığına karar vermeden önce, onun uyuyacağı en iyi yere siz karar vermelisiniz (Her şeyden önce, iyi alışkanlıklar kazandırmak, kötü alışkanlıkları değiştirmekten daha kolaydır). Kafesli bir köpek sandığı, yaşamı fazla hareketli olduğunda ona mükemmel, küçük bir sığınak sağlayacaktır; ailenize, sığınağına girip köşesine çekildiğinde onu rahatsız etmemelerini söylemeyi unutmamalısınız. Ve yatağının tercihen sizin yatak odanızın dışında ve sizin yatağınızdan yeterinde uzak olmasını sağlamalısınız. Küçükken yavru köpeğinizi yatakta yanınıza alma fikrine kapılmayın; daha sonra bu alışkanlığı kırmak güç olacaktır ve onun da sizin kadar alana ihtiyacı vardır.

 

Yavru köpek ve gece


Pek çok yavru köpeğin, özellikle yeni evde geçirdiği ilk haftada geceleri ağlama alışkanlığı vardır; bu nedenle, ona kendini daha rahat hissedeceği, daha sıcak bir yatak hazırlayabilirsiniz. Yatağına bir sıcak su şişesi ya da evcil hayvanlar için güvenli, sevimli bir oyuncak koymayın deneyin.

 

Evdeki diğer kişiler

Evinizde başka evcil hayvanlarınız olsa da, ilk olarak yeni yavru köpeğinizin yeni çevresini keşfetmesine izin vermeniz önemlidir. Ve onu diğer evcil hayvanlarla tanıştırırken, bu işi kademeli olarak yapmalı ve her aşamada dikkatle izlemeyi unutmamalısınız. Yavru köpeğinizi çocuklarla tanıştırırken, onların çok fazla heyecanlanmalarına izin vermeyin. Onları uyarın ve yavru köpeğe sevimli bir oyuncak gibi davranmalarına izin vermeyin.

 

Yavru köpeğinizin tek başına kalması

Hiçbir yavru köpek, hatta hiçbir köpek, uzun bir süre boyunca yalnız başına bırakılmamalıdır. Önemli bir süre boyunca yalnız bırakılan köpeklerde anksiyete gelişebilmekte ve bu köpekler, sahiplerinden ayrı kalmayla başa çıkamamaktadır.

Bu nedenle, yavru köpeğinize kısa süreli yokluğunuza dayanmayı öğretmelisiniz; onu bir odada yalnız bırakın, kapıyı kapatın ve uzaklaşın. Birkaç dakika sonra geri dönün, ancak onu kutlamayın. Bunu birkaç kez yaptığınızda, yanında olmadığınız süreyi 30 dakikaya çıkarın. Ancak stres gelişir ve havlamaya, çiğnemeye ya da kapıyı tırmalamaya başlarsa, yanında olmadığınız süreyi kısaltmalısınız.

Bırakmadan önce: Yalnız bırakmadan önce, bir sakinleşme olanağı vermek için yavru köpeğinizi yürüyüşe çıkarın ya da onunla oyun oynayın. Ve çıkmanızdan kısa süre önce mama verin; böylece büyük olasılıkla uygulu olacaktır. Ayrıca ona çiğnemesi, meşgul olması için bir şeyler bırakın. Büyüme dönemindeki bazı yavru köpekler, alışık oldukları seslerle rahatlayacaktır; bu nedenle, radyoyu ve hatta ailenizin birkaç dakikalık konuşma kaydını açık bırakmayı deneyebilirsiniz. Ancak yavru köpeğinizin kısa süreler söz konusu olduğunda dahi yalnız kalma konusundaki endişeleri artıyorsa, lütfen veteriner hekiminizden tavsiye isteyin.

Related Articles

 • Süs Köpekleri: Bilmeniz Gerekenler

  A small dark terrier with a long beard sits on the bed of a young boy. The dog has large dark eyes and a blue collar Süs köpeklerinin bakımıyla ve onlara özel ihtiyaçlarla ilgili temel bilgiler edinin. Kapsamlı süs köpeği rehberliği ve köpek desteği için Hill's Pet TR'yi ziyaret edin.
 • Yenidoğan Yavru Köpek Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Nokta

  Yavruları sıcak tutmak, bakım tavsiyesi ve daha fazlası dahil olmak üzere, yenidoğan yavru köpeklerinizin bakımına yardımcı olacak beş temel ipucu öğrenin.
 • Küçük ve minik ırkların özel ihtiyaçlarına yönelik ebeveyn rehberi

  Küçük ve minik ırkların özel ihtiyaçlarına yönelik ebeveyn rehberi
 • İlk üç ay

  Irkı ne olursa olsun, tüm yavru köpekler aynı şekilde gelişir bebeklikten olgunluğa kadar hepsi aynı evrelerden geçer. Bu evreler hakkında bilgi sahibi olmak sizin için yalnızca ilgi çekidi değil, aynı zamanda yavru köpeğinizin yaşamının herhangi bir anında neler yapabileceğini bilmeniz açısından önemlidir.

Related Products