Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız:

İshalDog health problems

Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır. Yavru köpeğiniz fazlasıyla heyecanlı veya sinirliyse ya da bir yolunu bulup mutfaktaki çöp kovasının içindekiler gibi uygun olmayan bir şeyler yiyorsa, ishale yakalanmış olabilir! Ancak ishal, ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi de olabilir ve endişe ettiğiniz her durumda, hiç duraksamadan yavru köpeğinizi veteriner hekime götürmelisiniz. İshali olan yavru köpeklerde susuz kalma riski söz konusu olduğundan, ishal yirmi dört saatten uzun sürerse, dışkıda kan varsa, ishale nefes darlığı gibi başka rahatsızlık belirtileri eşlik ediyorsa veya yavru köpeğiniz cansız ya da 'gevşek' hale gelirse, onu daima veteriner hekime götürün.

 

Kusma

Yavru köpeğiniz bazen kusar fakat çoğunlukla yalnızca biraz sevgi ve şevkata ihtiyaç duymaktadır. Ancak ishal gibi kusma da ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve kusma yirmi dört saatten uzun sürerse, kanlıysa, projektilse veya kusmaya başka rahatsızlık belirtileri eşlik ediyorsa, her zaman yavru köpeğinizi veteriner hekime götürmelisiniz. Aynı şekilde, çok hızlı ortaya çıkabilmesi nedeniyle, vücudun susuz kalmasına ilişkin belirtileri dikkatle izleyin. Her şeyden önce içgüdülerinize güvenin ve endişe duyduğunuz her durumda, yavru köpeğinizi doğrudan veteriner hekime götürün.

 

Kulak enfeksiyonları ve akarlar

Yavru köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak temizleme konusunda çok dikkatli olsanız dahi, zaman zaman yine de kulak enfeksiyonları ya da kulak akarları ortaya çıkabilir.

Sağlıklı kulaklar parlaktır, akıntı ya da kulak kiri yoktur ve içi açık pembe renklidir. Kötü bir kokuları yoktur. Yavru köpeğinizin kulakları konusunda endişeliyseniz ya da bu yüzden sıkıntılı görünüyorsa (sürekli olarak kulaklarını kaşıması ya da kafasını sallaması durumunda), duraksamadan onu veteriner hekime götürmelisiniz.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Yavru köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olun | Hill's Pet

  Sosyalleşme. Kulağa büyük, önemli bir sözcük gibi geliyor.
 • Yavru köpekler bir dizi talimatla gelmez | Hill's Pet

  Evde yeni bir yavru köpek olması eğlenceli ve heyecan vericidir ancak tıpkı küçük bir bebek gibi, o da bir kullanma kılavuzuyla birlikte gelmez. Bu yüzden, ilk günler ve haftalarda size yardımcı olmak için bilmeniz gereken birkaç temel noktayı birlikte ele almalıyız.
 • İlk üç ay | Hill's Pet

  Irkı ne olursa olsun, tüm yavru köpekler aynı şekilde gelişir bebeklikten olgunluğa kadar hepsi aynı evrelerden geçer. Bu evreler hakkında bilgi sahibi olmak sizin için yalnızca ilgi çekidi değil, aynı zamanda yavru köpeğinizin yaşamının herhangi bir anında neler yapabileceğini bilmeniz açısından önemlidir.
 • Ayrılık | Hill's Pet

  Evde tek başına kalması bir seçenek değildir. Süresi ne olursa olsun, yavru köpeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. RSPCA'ya göre, bir milyondan fazla köpek evde tek başına kaldığında endişelenmekte, gürültücü ve zarar verici olmakta, sıklıkla evi kirletmektedir.
 • Yavru köpeğinizin eve getirilmesi | Hill's Pet

  Yeni yavru köpeğinizi seçtiniz, yetiştiriciye ve yavru köpeğin geri kalan ailesine 'hoşçakal' dediniz ve eve doğru yola koyuluyorsunuz. Umuyoruz ki, yeni arkadaşınızı eve getirme beklentisinin heyecanı, bazı önemli hazırlıklar yapmayı unutmanıza neden olmamıştır.