Bilgili köpek ebeveynliği için kontrol listeniz

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kaynağı düşünün

Yeni bir köpek sahiplenmek istiyorsanız yeni köpeğinizi yalnızca sorumluluk sahibi bir yetiştiriciden edindiğinizden emin olun. RSPCA, iyi bir yetiştiricide aranması gereken özelliklere yönelik bazı iyi ipuçları veriyor. Yetiştiriciden her zaman yavru köpek sözleşmesi doldurmasını ve imzalamasını isteyin. Bu, köpeğin sağlıklı olması için her şeyi yaptıklarından emin olmanıza yardımcı olur. İmzalamazsa oradan uzaklaşın. 

Yetiştiriciye gitmeden önce her zaman Blue Cross gibi bilinen bir sahiplenme kuruluşundan herhangi bir yaştan köpek sahiplenmeyi düşünün. Sahiplenme merkezlerinde, ömürlük yuvalarını bekleyen, sevgi dolu, her yaştan yüzlerce köpek var. Ailenizin sonraki dört bacaklı üyesini seçmeden önce seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmeyi unutmayın!

Köpeğinize bir şecere belgesi alın!

İyi eğitilmiş ve doğru sosyalleşmiş evcil hayvanlar daha mutlu, daha iyi dost olurlar: Bu kadar net ve basit. Köpekler için eğitim ve sosyalleşme sınıfları sunan çok çeşitli kuruluşlar bulunuyor; köpeğinizin ileri düzey bir eğitim aldığından emin olun! Yaşlı bir köpek bile yeni numaralar öğrenebilir. Edinilen doğru bilgilerle köpeğiniz, her türlü durumda iyi huylu bir en yakın arkadaş olacaktır. Köpeğinizin düzgün davranacağından emin olmak, her türlü etkileşimi ikiniz için de daha eğlenceli hale getirir. 

Her zaman ödüle dayalı eğitim sınıflarına katıldığınızdan emin olun. Cezaya dayalı eğitimler hâlâ yaygın ancak köpeğinizle olan arkadaşlığınızı bozar.

Acil bir durumda harekete geçme

Umarım hiçbir zaman uygulamak zorunda kalmazsınız ancak bir kaza ya da ani hastalık durumunda köpeklere yönelik ilk yardım bilgisi çok önemlidir. Blue Cross gibi birçok kuruluş, başlamanıza yardımcı olmak için geniş kapsamlı kullanışlı bilgiler sunar. "Köpekler için ilk yardım" veya "evcil hayvan ilk yardımı" gibi anahtar kelimelerle basit bir arama yapın. Köpeklerde ilk yardımla ilgili düzinelerce kitap ve uygulama bulursunuz. 

Acil bir durumda köpeğinizi hemen veteriner hekime götürmeniz esastır. Nitelikli ve deneyimli bir veteriner cerrahın anında, uygulamalı profesyonel yardımının yerini hiçbir şey alamaz. 

Hasta veya köpeğinize geçici süreliğine bakamayacak durumda olmanız halinde köpeğinizin bakımı için de hazırda bir planınız olması önemlidir. Köpeğinize acil bir durumda bakabilecek, güvendiğiniz bir arkadaşınız olabilir.

Kısırlaştırmak iyi mi yoksa kötü mü?

Köpeğiniz için kısırlaştırmanın doğru olup olmadığını veteriner hekiminizle konuşun. Konuyu her yönden dikkatlice düşünün ve sizin evcil hayvanınız için doğru olanı tercih edin. Hayvan sahiplenme merkezleri çoğunlukla sevgi dolu ömürlük yuvalarını bekleyen istenmeyen evcil hayvanlarla dolu. Köpeğinizi kısırlaştırmamayı tercih ederseniz her yıl doğan çok sayıda plansız yavruların sayısını artırmamak için ekstra dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.


Harekete devam edin!

Köpeğinizi aktif tutmak onu eğlendirmenin ve egzersiz yapmasını sağlamanın yanı sıra yaramazlık yapma ihtimalini de azaltır. Ayrıca ikiniz arasındaki bağı güçlendirmeye yardımcı olur. Köpeğiniz ona gösterdiğiniz ilgiye bayılacak ve ikiniz de fit kalacaksınız! 

Veteriner hekiminiz tıbbi bir nedenle aksini söylemezse köpeklerin, hava durumu ne olursa olsun her gün iki veya üç kez yürüyüş yapması gerekir. Köpeklerin, bir bisikletin yanında koşmak gibi, bizimle aynı sporlardan hoşlanmayabileceğini unutmayın. Kokular için ve doğada bolca koklama, keşfetme ve araştırma için ayrılan süreye bayılırlar ve buna ihtiyaç duyarlar. Onların istediği gibi keşfetmesine ve oynamasına izin verebileceğiniz orman veya park bulabilirsiniz çok mutlu olurlar.

Doğru mamayı verin

Yavru köpeğinizi veya köpeğinizi beslemek için en iyi mamayı veteriner hekiminize sorun. Mamasını seçmeden önce köpeğinizin yaşını, yaşam şeklini, ırkını ve genel aktivite düzeyini dikkatlice düşünmeniz gerekir. Büyük ve küçük ırk yavru köpeklerin, büyümek ve yaşlanmak için farklı ihtiyaçları vardır ve yavru köpekler, yetişkin köpek mamasıyla beslenmemelidir. Köpeğinize her aşamada tam olarak ihtiyaç duyduğu besinleri vererek yaşamı boyunca kendisine özel ihtiyaçlarını doğru şekilde desteklediğinizden emin olun.

Bel bölgesine dikkat edin

Köpeğinizin aşırı kilolu veya biraz balık etli olmasını önlemeye yardımcı olmak, onun genel fiziksel ve duygusal sağlığını desteklemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Aşırı kilolu veya obez köpekler, sağlıklı kilodaki köpeklere göre daha kısa yaşam süresine sahip olabilir ve genelde yaşam kaliteleri de daha düşük olur. Köpeğinizin ideal kilosunu korumak, daha uzun süre aktif ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve sizinle eğlenceli aile zamanına daha iyi katılmasını sağlar. Köpeğinizde zaten birkaç ekstra kilo varsa güvenli ve etkili kilo verme için veteriner hekiminizden en iyi mama önerisi alarak ideal kilosuna dönmesine yardımcı olun.

Sorumluluk sahibi bir köpek ebeveyni olmanın birçok yolu vardır ve bunlar bilinçli, sorumlu evcil hayvan ebeveynliğinin yalnızca birkaç örneğidir.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Süs Köpekleri: Bilmeniz Gerekenler

  A small dark terrier with a long beard sits on the bed of a young boy. The dog has large dark eyes and a blue collar Süs köpeklerinin bakımıyla ve onlara özel ihtiyaçlarla ilgili temel bilgiler edinin. Kapsamlı süs köpeği rehberliği ve köpek desteği için Hill's Pet TR'yi ziyaret edin.
 • Yenidoğan Yavru Köpek Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Nokta

  Yavruları sıcak tutmak, bakım tavsiyesi ve daha fazlası dahil olmak üzere, yenidoğan yavru köpeklerinizin bakımına yardımcı olacak beş temel ipucu öğrenin.
 • Küçük ve minik ırkların özel ihtiyaçlarına yönelik ebeveyn rehberi

  Küçük ve minik ırkların özel ihtiyaçlarına yönelik ebeveyn rehberi
 • İlk üç ay

  Irkı ne olursa olsun, tüm yavru köpekler aynı şekilde gelişir bebeklikten olgunluğa kadar hepsi aynı evrelerden geçer. Bu evreler hakkında bilgi sahibi olmak sizin için yalnızca ilgi çekidi değil, aynı zamanda yavru köpeğinizin yaşamının herhangi bir anında neler yapabileceğini bilmeniz açısından önemlidir.

İlgili ürünler