Köpekler Brokoli Yiyebilir mi (ve Güvenli mi?)

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinize sebze vermeden önce kendinize köpeklerin brokoli yiyip yiyemeyeceğini ve köpekler için iyi olup olmadığını sorabilirsiniz?

Kısaca yanıtlamak gerekirse evet. Brokoli, köpek dostlarımız için güvenli ve lezzetli bir yiyecektir. Sağlık açısından bazı faydaları bile olabilir. Ancak bu sebzeyi köpeğinize verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Brokoli Köpekler İçin İyi mi?

Yüksek besin değeri nedeniyle insanlar için bir süper gıda olarak kabul edilir ancak brokolinin köpekler için de birkaç faydası olabilir.

Lif oranı çok yüksek olduğu için sindirime ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek A, B, C, D, E ve K gibi vitaminler içerir. Brokoli, göz ve kalp sağlığını destekleyen bir besin olan lütein ve enflamasyonu baskılayan diğer antioksidanları içerir.

Köpekler hem etçil hem otçuldur ve brokoli gibi sebzeler, beslenme planlarına sağlıklı bir ilave olabilir. Ancak turpgiller ailesindeki sebzelerin gaz yaptığı yaygın olarak bilinir, bu yüzden köpeğinizde gaz yapabilir.

Endişeler Nelerdir?

Gazdan bahsetmişken, brokoli yemenin bu yan etkisi bir endişe nedeni olabilir. Aşırı gaz, köpeğinizin sindirim sorunu yaşadığını gösteriyor olabilir. Yani köpeğiniz çok fazla gaz çıkarıyorsa ciddi bir şey olmadığından emin olmak için veteriner hekiminizi arayın.

İlave olarak köpeğinize brokoli verirken aklınızda bulundurmanız gereken üç başka endişe daha bulunur…

1. Porsiyon Kontrolü

"Azı karar çoğu zarar" sözü brokoli için de geçerlidir. Köpeklerin brokoli yemesinde sorun olmasa da World Small Animal Veterinary Association'a göre, çok fazla brokoli tüketimi köpeğinizin gastrointestinal stres yaşamasına yol açabilir. Herhangi bir sağlık sıkıntısını önlemek için bu sebzenin, köpeğinizin günlük öğün miktarının %10'unu geçmemesi gerektiğini açıklıyorlar. Brokoli, lif ve kompleks şekerlerle birlikte gaz, mide bozulması, ishal ve tıkanıklık gibi orta ila şiddetli derecede sindirim stresine yol açabilecek, doğal olarak oluşan bir bileşen olan izotiyosiyanat içerir.

hşap zeminde uzanmış ve patilerinin arasında brokoli ile esneyen bir Jack Russell terrier köpek.

2. Boğulma Tehlikesi

Brokolinin sapları yenebilir ancak özellikle küçüklerde olmak üzere köpeklerde boğulma tehlikesi oluşturabilir. Boğulmayı önlemek için brokoliyi köpeğinize vermeden önce, küçük parçalara doğrayın. Ayrıca herhangi bir stres işaretine kulak kabartabilmek için atıştırmalığını yerken köpeğinizin yakınında durmak isteyebilirsiniz.

3. Zararlı Bakteriler

Köpeklerde salmonella enfeksiyonu belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • İshal
 • Kusma
 • Ateş
 • Dehidrasyon
 • İştah kaybı
 • Yüksek kalp hızı
 • Letarji

Köpeğiniz, brokoli yedikten sonra bu belirtileri gösteriyorsa ona brokoli vermeyi bırakın ve tedavi seçenekleri için hemen veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Peki, köpekler brokoli yiyebilir mi? Kontrollü miktarda olduğu sürece, kesinlikle. Brokoli, bir öğün değil, besleyici bir atıştırmalık olarak düşünülmelidir. Bu sebzeyi, evcil hayvanınızın kendi beslenme ihtiyaçları için formüle edilmiş, dengeli bir köpek mamasına ek olarak verin.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D.; Cat Writers' Association (CWA) üyesi, STEAM eğitmeni ve sadık bir kedi ebeveynidir. Evcil hayvanlar, eğitim ve güncel konular hakkında yazılar yazmaktadır. Instagram ve Twitter @brovelliobrien hesaplarını takip edebilirsiniz

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler