Havuçlar Köpeklere Faydalı mı? Bilmeniz Gerekenler

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, köpeğinizin mamasındaki malzemelere dikkat edersiniz ve bu nedenle, zaman zaman tüylü dostunuza vermek için sürekli sağlıklı ödül maması ararsınız. Hatta vitamin ve mineral içeren bir ödül istediğiniz için sürekli olarak evinizde olan bir yiyecek harika olur. İşte bu noktada, havuçların köpekler için gerçekten iyi olup olmadığını merak edersiniz. Köpeğiniz için satın aldığınız bazı mamaların içindekiler listesinde olduğunu biliyorsunuz, peki köpekler buzdolabından veya bahçeden taze havuçlar yiyebilir mi? Köpeğinizin havuç yiyip yiyemeyeceğini bulalım.

Köpekler Havuç Yiyebilir mi?

Evet! Aç bir köpek için bir atıştırmalık arıyorsanız havuçlar sağlıklı bir tercihtir. Bu kök sebzeler beyaz, mor, sarı, kırmızı ve en yaygın olan turuncu olmak üzere birçok renktedir. Bunlar, marketlerde bulunması kolay sebzelerdir ve serin havalarda bile yetiştirilebilirler.

Havuçlar köpeklere faydalı mı? Kesinlikle! Heathline'a göre, "Havuçlar özellikle iyi bir beta karoten, lif, K1 vitamini, potasyum ve antioksidan kaynağıdır". Havuçlar ayrıca A vitamini, biyotin ve B6 vitamini içerir ve düşük kalorilidir.

Tadın. Köpeğini beslerken elinde mama kabı tutan hoş bir kadının yakın çekimi

Köpeğinizi Havuçla Besleme

Köpeğinize havuç vermek istiyorsanız onun için herhangi bir boyuttaki veya renkteki havucu alabilirsiniz. Yalnızca kirleri ve olası pestisitleri temizlemek için ilk önce sebzeleri yıkamayı unutmayın.

Sonrasında ve en önemlisi, havuçları köpeğinize vermeden önce hazırlamanız gerekir. My Family Vetse göre "Köpekler, bütün havuçları yemeye çalışırken boğulabilir; bu yüzden her zaman küçük parçalar halinde kesilmesi önerilir". Havuçları halka, küçük çubuklar veya köpeğinizin katı mamasının boyutunda kesebilirsiniz. Evcil hayvanınızın boyutuna göre ona en uygun boyuta karar verin!

Köpeğinize çiğ veya pişmiş havuç verebilirsiniz. Evcil hayvanınız çiğ havuç sevmiyorsa ona pişmiş havuç verin. Daha yumuşak dokudaki havucu tercih ediyor olabilir. Çiğ havuçtaki besin değerlerinin, hafif pişirilmiş havuçlara göre daha az emildiğini belirtmek gerekir. Sebzeleri tereyağıyla veya aromalarla ve baharatlarla pişirmekten kaçının. Bunlar, köpeğinizi rahatsız edebilir. Köpeğinizin vitamin, mineral ve lif alımını artırmak istiyorsanız mamasına biraz havuç eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Köpeğinize sağlıklı ödül maması olarak havuç vermenin birçok avantajı olsa da yemek planına yeni bir gıda eklemeden önce her zaman evcil hayvanınızın veteriner hekimiyle konuşmanız önemlidir. Köpeğinize bu kök sebzeyi ne sıklıkla vermeniz gerektiğini ve köpeğinizin bir defada kaç tane havuç yemesi gerektiğini size tam olarak söyleyebilir.

Artık "Köpekler havuç yiyebilir mi?" veya "Havuçlar köpekler için faydalı mı?" diye merak etmenize gerek yok. Tüylü dostlarınız seviyorsa bu besleyici ödülle onları şımartabilirsiniz. Hatta birlikte de atıştırabilirsiniz!

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Instagram'daki @ErinOllila hesabından ulaşın veya http://erinollila.com. adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Brana Bonder, B.S, M.S

İLGİLİ YAZILAR

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler