Köpekler Kereviz Yiyebilir mi?

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Birçok evcil hayvan sahibinin aşina olacağı bir sahne: Uzun bir günün ardından akşam yemeğine oturmuşsunuz ve kereviz saplarını yemek üzereyken bir çift gözün sizi izlediğini hissedersiniz. Aşağıya baktığınızda, masadan bir atıştırmalık vermeniz için sessizce yalvaran sevgili tüylü dostunuzun tatlı suratını görürsünüz.

Köpekler ve kereviz arasındaki ilişki nedir? Köpekler kereviz yiyebilir mi? Yiyebilirlerse ne kadar yemeleri önerilir? Kereviz, köpeklere ilave besin değeri sağlar mı? Bu çıtır çıtır atıştırmalığı köpeğinize vermeden önce tüm gerçekleri bilmeniz için köpekler ve kerevizle ilgili genel bir açıklamayı burada bulabilirsiniz.

Köpekler ve İnsan Yiyecekleri: Bir Araya Gelebilirler mi?

Çoğu durumda köpeklere "insan yiyecekleri" vermek sağlıksız ve kesinlikle zehirleyici olabilir. Örneğin, çoğu köpek sahibi çikolata, üzüm, kuru üzün, soğan ve sarımsağın, evcil hayvanlarından uzak tutmaları gereken tehlikeli yiyecekler olduğunu bilir.

Ancak bazı insan yiyecekleri, köpekler için faydalı olabilir. American Kennel Club (AKC) açıklamasına göre salatalık, ananas, havuç, bezelye ve ıspanak, yalnızca güvenli olmakla kalmayıp dört bacaklı dostlarınız için sağlıklı olan birçok meyve ve sebzeden birkaçıdır.

Taze yapılmış salataya zeytinyağı dökme.

Köpekler Kereviz Yiyebilir mi?

Peki ya kereviz? Makul miktarlarda kerevizin, köpekler için güvenli ve hatta sağlıklı olduğu biliniyor. AKC'ye göre kereviz, harika bir lif ve potasyum kaynağıdır. A, C ve K gibi birçok vitamin içermesinin yanı sıra kolesterol ve yağ oranı düşüktür. Bu sebze, köpeklerin nefes sorununa yardımcı olması için bile kullanılmıştır.

Köpeğiniz kereviz seviyorsa günlük ödüllerinin bir kısmını bu çıtır çıtır, ferahlatıcı sebzeyle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Fazlalık olan birkaç kilosunu vermeye çalışan bir köpeğiniz varsa kereviz, kalorisi düşük olduğu için daha da iyi bir ödül seçeneğidir. Kerevizin köpeğinize uygun olduğundan emin olmak ve ödüllerden her gün ne kadar kalori almasına izin verildiğini belirlemek için veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Kereviz Yemenin Olası Riskleri

Kereviz köpekler için güvenli olsa da köpeğinize iyi gelmeme ihtimali her zaman vardır. Kerevizi, diğer yiyeceklerde yaptığınız gibi, köpeğinizin beslenmesine yavaş yavaş dahil edin. Verdiğiniz kerevizin, soğan ve sarımsakla tatlandırılmadığından ve başka zehirli yiyecekler de içermediğinden emin olun. Örneğin, kereviz sapındaki karıncalar evcil hayvanınız için tehlikeli olabilir.

Kereviz, boğulma tehlikesi de oluşturabilir; bu yüzden köpeğinizin kolayca çiğneyip yutabileceği lokmalık boyutlarda keserek hazırlamanız çok önemlidir.

Köpekler kereviz yiyebilir mi? Kısaca evet, çoğu zaman. Köpeğinize ödül olarak kereviz verme konusunda emin değilseniz yapabileceğiniz en iyi şey veteriner hekiminize danışmaktır. Evcil hayvanınıza verebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler ve bunları hazırlamanın güvenli yolları konusunda size yardımcı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Instagram'daki @ErinOllila hesabından ulaşın veya http://erinollila.com. adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler