Köpekler ve Dondurma: Neden Kaçınmalısınız?

Yayımlayan: Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Dondurma yiyen köpekler: Kulağa çok doğru geliyor! Köpeğiniz lezzetli ödüllere bayılır. Bu yüzden sıcak havada servis edilen dondurmaya bayılacağına eminsiniz. Peki onlar için zararlı mı veya köpekler güvenli bir şekilde dondurma yiyebilir mi? İşin gerçeği, tatlınızı tüylü dostunuzla paylaşmak çok tatlı görünse de köpeğinizi her türlü dondurmadan uzak tutmak en iyisidir. Dondurmanın köpekler için zararlı olabileceğinin iki temel nedeni şudur:

1. Köpekler Sütü İyi Sindiremez

Süt ürünlerine karşı hassas olan tek tür insanlar değildir. Dondurma yemek, ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak köpeğinizde mide ağrısına veya daha kötüsüne yol açabilir.

Dondurma, köpeğinize gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal ve kusma sorunlarına neden olabilir.

Köpeğinizin sorunlarını size anlatamayacağını unutmayın. Yani dışarıdan bir sorun yokmuş gibi görünse de içeride bazı ciddi sindirim sorunları yaşıyor olabilir. Kimse biricik köpeğinin sessizce acı çekmesini istemez!

2. Dondurmadaki Şeker Oranı Çok Yüksek

Şeker de köpeğiniz için zararlıdır. Dondurmadaki şeker, köpeğinizin kilo almasına yol açabilir ve fazla kilo da başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bir top dondurmanın zararlı olmayacağını düşünebilirsiniz ancak köpeğinizin gün içinde tükettiği tüm kalorileri düşünün. Size küçük bir ödül gibi görünen şey, köpeğinizin bir günden daha uzun sürede aldığı kalorilere eş değer olabilir.Bir külah dondurma tutan ve dili dışarıda labradora doğru uzanan el.

3. Dondurma, Köpekler İçin Zehirli Olan Malzemeler İçerebilir

Bazı dondurmalarda, köpekler için zehirli olan ksilitol bulunabilir. Dondurma, fıstık ezmesi ve bazı şekerler gibi ksilitol içeren ilave malzemeler de içerebilir.

Çikolatalı dondurma veya çikolata sosu ya da parçaları gibi çikolatalı süslemeler de ekstra tehlikelere yol açar çünkü çikolata da köpekler için zehirlidir. Üzümler de köpekler için zehirli olduğundan, rom üzümlü dondurma da kesinlikte yasaktır.

Köpeğinize, ufak bir miktar bile olsa dondurma vermek sağlığı açısından çok risk barındırır.

Köpek Dostu Dondurma Alternatifleri

Bir kaseden yeşil, dondurulmuş yoğurdu yalayan teriyerin yakın çekimi.

Umudunuzu yitirmeyin! Dondurma tutkunuysanız dondurulmuş lezzetinizi hâlâ evcil hayvanınızla paylaşabilirsiniz.

Ev yapımı alternatifler yapmaya ilgi duyarsanız işte birkaç seçenek. Muz "dondurma" çok lezzetli ve basit bir ödüldür: Muzları dondurun ve sonra blender'dan geçirin. Karışıma ayrıca elma, balkabağı veya köpeklerin yemesine uygun olan yer fıstığı ezmesi de ekleyebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak, dondurmadan çok donmuş bir topa benzeyen bir ödül için silikon kalıplara elma sosu ve balkabağı püresini dökül dondurabilirsiniz. Çok vaktiniz yoksa köpekler buz küplerine de bayılır. Ekstra kalori içermeyen harika ödüllerdir. Yalnızca aşırıya kaçmadığınızdan emin olun, köpeğinizin soğuktan başı ağrıyabilir.

Marketten alabileceğiniz bir şey tercih ediyorsanız çoğu süpermarketin dondurulmuş yiyecekler bölümünde evcil hayvanlar için güvenli olan dondurmalar satılmaktadır. Bu dondurmaların çoğu, evde yapılan ödüller kadar güvenlidir ancak her zaman etiketlerini okumanız en iyisidir. Köpekler için yapılan dondurmaların bazılarında yoğurt bulunur ve yoğurt, daha az laktoz içerdiği için köpeğiniz bunu süt veya kremaya göre daha iyi tolere edebilir. Genelde en güvenlisi, süt ürünü içermeyen ödüllere bağlı kalmaktır. Köpeğinize bir şey vermeden önce en iyisi, her zaman veteriner hekiminizle konuşmanızdır.

Köpekler dondurma yiyebilir mi? Sizin yediğiniz türdeki dondurmayı yiyemez ancak onların da hoşuna gidebilecek birçok donmuş, evcil hayvanlar için güvenli tatlı bulunur. Köpeklerin dondurma yemesi fikri kulağa hoş gelebilir ancak bunun neden olabileceği hasta bir evcil hayvan şaka değildir. İyi yanından bakarsak köpeğinizin dondurma yiyememesi size daha çok kalacağı anlamına geliyor!

Yazarın Biyografisi

Erin-Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Instagram'daki @ErinOllila hesabından ulaşın veya http://erinollila.com. adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler