Ananas Köpekler İçin Güvenli mi?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Tropik içecekler için lezzetli bir üst malzeme ve meyve salatasının lezzetli bir içeriği. Peki ananas köpekler için güvenli mi? Köpeğinize bu lezzetli meyveden verme konusunda şüphe duyuyorsanız aslında korkacak bir şeyiniz olmayabilir. Taze ananas, kontrollü ölçüde verildiği şekilde, besleyici bir köpek ödül maması olabilir.

Köpekler Ananas Yiyebilir mi?

Havuzda yüzen ananasa doğru yüzey Jack Russell Terrier köpek.Evet, PDSA'ya göre ananas, köpekler için güvenli. Taze ananas, B kompleks vitaminlerin yanı sıra C vitamini açısından da zengindir. Potasyum, magnezyum, demir ve çinko dahil olmak üzere yüksek miktarlarda mineral ve elektrolit içerir. Ananastaki besinlerin çoğu, köpeğinizin bağışıklığı sistemini desteklemeye yardımcı olur ve sindirim sağlığı için yararlıdır.

Çiğ ananas, az miktarlarda verildiğinde köpeğiniz için sağlıklı bir ödüldür. Ancak konserve ve kurutulmuş ananasta bazen ilave şeker bulunur ve köpeğinizin ihtiyacı olmayan ekstra kalori sağlar.

Ananas Köpekler İçin Güvenli mi?

Ananas köpekler için besleyici olsa da bazı sakıncaları da vardır. Az miktarlarda yüksek lif içeriği faydalı olabilse de çok miktarda verildiğinde, ishal ve kabızlık dahil olmak üzere sindirim sorunlarına yol açabilir. Hassas midesi olan köpeklerde az miktarda ananas bile mide sıkıntısına neden olabilir.

Ananasta doğal şeker bulunur. Bu da diyabeti olan ya da diyabet riski taşıyan köpekler için bir risk oluşturabilir.

Battersea Dogs Home, köpeğinize ananasın hem iğneli dış kabuğunu hem de sert olan orta kısmını vermemeniz konusunda uyarıyor. Bunlar bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Bu yüzden köpeğiniz çöpü karıştırıp ananasın bu kısımlarından birini yediyse veteriner hekiminizi arayın. Muayene için köpeğinizi götürmeniz ya da bekleyip gözlemlemeniz konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Köpeğiniz İçin Ananas Hazırlama

Köpekler ananası nasıl yiyebilir? Köpeğinize ananası güvenli bir şekilde vermek için bu yönergeleri izleyin:

 • Diyabet gibi ananasın iyi gelmeyeceği altta yatan durumlar olması ihtimaline karşı, köpeğinize ananas vermeden önce veteriner hekiminize danışın.
 • Ananasın kabuğunu soyup orta kısmını çıkarın ve kabuğunu ve orta kısmını, köpeğinizin erişemeyeceği bir yere atın.
 • Büyük köpekler için ananası lokmalık boyutlara bölün ve küçük köpekler için ince parçalar halinde doğrayın.
 • Köpeğinize ilk kez ananas verecekseniz ona bir lokma verin ve herhangi bir sindirim sorunu yaşayıp yaşamayacağını görmek için bir saat bekleyin. Onu rahatsız etmiş gibi görünüyorsa bir daha ananas vermeyin. Köpeğinizin aldığı kalorinin en fazla yüzde onunun, normal köpek maması dışındaki yiyeceklerden gelmesi gerektiğini unutmayın.
 • Köpeğinize günde iki veya üç küçük parça ananastan fazlasını vermeyin.

Kontrollü miktarda, küçük bir ananas parçası, köpeğinizin bayılacağı lezzetli bir atıştırmalık olabilir. Bunu sık yapmadığınızdan emin olun ve köpeğinizin bu tatlı ödül mamasına olan sevgisinin, onun genel sağlığını etkilemediğinden emin olun.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus bir evcil hayvan aşığı, serbest yazar ve roman yazarıdır. Şu anda eşi ve dört ayaklı arkadaşlarıyla Ozarks'ta yaşıyor ve burada, sabah kahvesini içerken arka bahçesinde çok çeşitli vahşi hayvanları izlemekten keyif alıyor.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler