Köpeğim Pizza Yiyebilir mi?

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Ah, hayır! Köpeğinizin pizza kutusundan bir dilim pizza kaparken yakaladınız ve şimdi, köpeklerin pizza yiyip yiyemeyeceğini merak ediyorsunuz. Köpeğinizin pizza kenarı yerse hasta olur mu? Domates sosunu yemesinde sorun var mı? Köpeğiniz kalan pizza kenarlarını da yese üstündeki malzemelerle birlikte tüm bir dilimi mideye de indirse işte bilmeniz gerekenler.

Pizza Malzemeleri Köpekler İçin Zararlı mı?

Peynir

Geleneksel bir pizza malzemesi olan mozarella gibi yağ oranı düşük peynirler bile çok fazla tüketildiğinde köpekler için asla iyi değildir. Peynirlerin genelde yağ ve kalori miktarı yüksektir ve bu da, evcil hayvanınıza çok fazla kalori vermenize yol açabilir.

Sos

Köpeğiniz marinara sosundan diliyle kocaman bir miktar alırsa ne olur? İyi haber; sos genelde köpeklerin yemesinden bir sorun olmayan olgun domateslerden yapılır. Köpeklerin hasta olmasına neden olan, yapraklar ve sap gibi yeşil kısımlarıdır. Ancak pizza sosu yalnızca domatesten yapılmaz. Sarımsak ve yeşillik gibi diğer malzemelerden bazıları köpeğiniz için zararlı olabilir. Ayrıca, marketlerden satın alınan çoğu pizza sosunda ilave şeker bulunur. RSPCA'ya göre sağlıksız bir beslenme, obeziteye yol açabilir. Bu da köpeğinizde diyabet ya da başka sağlık sorunları oluşması riskine yol açar.

Kenar, Taban ve Hamur

Köpeğiniz pizza kenarı ve tabanı yerse endişelenmeniz gerekebilir. Pizza tabanında soğan, sarımsak ve yeşillik gibi köpeklerin tüketmesinin tehlikeli olabileceği malzemeler bulunabilir.

Çiğ pizza hamuru yemesi acil bir durumdur. Köpeğiniz, evde yaptığınız pişmemiş pizzanın bir kısmını kaçırdıysa hemen veteriner hekime veya acil hayvan kliniğine gidin. Çiğ maya hamur, köpeğinizin midesinde şişerek ciddi nefes alma sorunlarına ve muhtemelen doku hasarına yol açar. The Kennel Club'a göre çiğ ekmek hamuru, köpeğinizin zehirlenmesine bile yol açabilir. Bunun nedeni, mayanın ürettiği etanol yan ürünüdür.

Genç kadın ve erkek çift, evde dizüstü bilgisayara bakıp pizza yerken beagle köpek yerde oturmuş, büyük yavru köpek gözleriyle pizzaya bakıyor.

Köpekler Pizza Malzemeleri Yiyebilir Mi?

Köpeğinizin yediği pizzanın üzerinde malzemeler varsa endişelenmeniz gerekebilir. Soğan ve sarımsak gibi çoğu sık kullanılan pizza malzemesinin köpekler için sağlıksız ve hatta bazılarının zehirli olduğu bilinmektedir. Ayrıca peperoni, sardalya ve sosislerdeki tuz ve yağ oranı çok yüksektir ve bu da altta yatan bir hastalık varsa bunu kötüleştirebilir.

Özetle, köpeğinize asla yemek ya da ödül olarak pizza vermemelisiniz. Süt ürünlerine karşı hassaslarsa, yüksek yağ içeriği nedeniyle, hafif bir mide sıkıntısı yaşayabilir ancak çoğunlukla köpekler iyi olur. Köpeğiniz çok fazla miktarda pizza yerse ve endişelenirseniz muayene randevusu için veteriner hekiminizi arayın.

Küçük miktarda olsa bile insan yiyeceklerinin kalori oranı yüksektir ve bunlar zamanlı kilo sorunlarına ve aşırı kilodan kaynaklanan bazı sorunlara yol açabilir. Bu yüzden pizzanızı köpeğinizin erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Twitter'daki @ReinventingErin hesabından ulaşın veya http://erinollila.com adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler