Yavru köpeğinizin beslenmesi.

Yavru köpeğinizin yaşamının ilk yılı en önemli dönemdir.

 

Ve dolayısıyla ilk maması.

İlk günlerde, yavru köpeğinize onu aldığınız yerde besledikleri mama ile beslemelisiniz. Bu uygulama, onun ortama alışmasına yardımcı olacaktır. Yavru köpeğinizin mamasını değiştirmeye karar verirseniz, bu değişikliği kademeli olarak yapmalısınız. Biraz yeni mamayı eski mama ile karıştırarak başlayın ve geçiş tamamlanıncaya kadar, yaklaşık bir hafta boyunca yeni mamayı kademeli olarak arttırın ve eski mamayı aynı oranda azaltın.

Dikkatle seçin

Yavru köpek maması, konserve ve kuru olmak üzere iki formda sunulmaktadır ve seçiminiz büyük oranda sizin ve yavru köpeğinizin tercihine bağlı olacaktır. Ancak seçeceğiniz mamanın, tam potansiyeline ulaşacak şekilde büyümesi ve gelişmesi için gereken her şeyi sağlamasına dikkat etmelisiniz. Besinsel içerik olarak 'tam' mamaları tercih etmelisiniz. Bu, söz konusu mamayı herhangi bir takviye ya da ilave bir besin maddesine gereksinim duymadan kullanabileceğinizi ifade etmektedir.

Bizim tükettiğimiz besinlerde olduğu gibi, evcil hayvan mamalarının kalitesi de değişiklik göstermektedir; bu nedenle, yavru köpeğinize sağladığı yararları alnlamak için ambalajın üzerindeki bilgileri okumayı unutmayın. Bazı mamalar, sağlık düzeyini yükselten vitaminler, bağışıklık sistemini koruyacak antioksidanlar ve üriner sistem sağlığını destekleyen mineraller içermektedir. Daima mamanın ilave olarak tuz içerip içermediğini kontrol etmelisiniz. Çok fazla miktarda tuz, yavru köpeğinizin böbrekleri için tehlikeli olabilmektedir. Ve eğer bir şüpheniz varsa, veteriner hekiminizden tavsiye istemelisiniz.

Seçtiğiniz mama hangisi olursa olsun, iyi kalitede, devrilmeyen iki mama kabına ihtiyacınız olacaktır - bir tanesi mama ve diğeri de su için. Zemini korumak için bir mama örtüsü de iyi bir fikirdir.

Kuru mama mı, konserve mama mı?

Kuru mama, mama tanecikleri adı verilen küçük bisküvilerden oluşur. Evcil hayvanınıza verilmesi ve saklanması açısından çok elverişlidir. Ayrıca, büyük paketlerde satın alabileceğiniz için maliyet avantajı da sağlamaktadır.

Konserve mamalar kutu ya da poşetlerde kullanıma sunulmaktadır. Yüksek kaliteye sahip, besinsel içerik yönünden tam olarak ifade edilen bir konserve mama, evcil hayvanınızın gereksinim duyduğu tüm besinleri de ona sağlayacaktır. Maliyet avantajı kuru mamaya kıyasla biraz daha düşük olmakla birlikte, pek çok evcil hayvan sahibi, çeşitlilik sağlamak için kuru mama ile birlikte konserve mama vermeyi tercih etmektedir.

Hill's yavru köpek maması

Hill's yavru köpek mamaları, evcil hayvanınıza tam olarak doğru bir besin dengesi sağlamayı garanti altına alacak şekilde özel olarak formüle edilmektedir. İçeriğinde, yavru köpeklerin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış olan vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Ve daha iyi bir beyin ve görme yeteneğinin gelişmesi için doğal DHA içermektedir.

 

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Birkaç temel kural | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz büyüdükçe, kendini kabul ettirmeye de ihtiyacı olacaktır. Yavru köpekler, mücadele zemini olarak sıklıkla öğün zamanlarını seçerler. Ancak ona boyun eğmeniz hata olur.
 • Çok fazla tuz tüketimin riskleri | Hills pet

  Tuz, köpeğinizin beslenmesinde önemli bir bileşendir ve onun refahında önemli bir rol oynamaktadır. Tuz (ya da sodyum klorür), vücutta sıvı tutulmasını sağlar ve sinir sistemi ile organların çalışması için gereklidir.
 • Çikolata köpekler için zehirli mi? | Hill's Pet

  Doğru olabilir mi? Çikolata köpekler için zehirli mi? Bu soruların yanıtı 'evet'tir. Bununla birlikte, köpeğiniz için oluşturduğu tehlike, çikolatanın tipine, köpeğinizin büyüklüğüne ve yediği çikolata miktarına bağlıdır.
 • Hamile veya Emziren Köpeği Besleme Yöntemi | Hill's Pet

  Bir köpeğin hamileliği ortalama 63 gündür ve emzirme birkaç hafta daha devam eder.
 • Evcil hayvan mamalarının karıştırılması | Hill's Pet

  Kuru mama ile konserve mamayı karıştırarak vermek popüler bir uygulamadır. Gerçekten de, yapılan araştırmaların sonuçları, terapötik kuru köpek maması verilen pek çok köpeğe, bir süpermarketten alınan yaş köpek mamalarının da verildiğini göstermektedir.