Sıcak Yaz Günleri için Dondurulmuş ve Eğlenceli Köpek Ödül Mamaları

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yazın sıcaklığı arttıkça birçok evcil hayvan ebeveyni, köpeklerini serin tutmanın yollarını aramaktadır. Yazı köpeğinizle eğlenceli kılmak için neden biraz dondurulmuş köpek ödül maması yapmıyorsunuz? Dondurulmuş ödül mamaları sadece mutfakta yeni tecrübeler edinmenizi sağlamakla kalmaz, köpeğinizin susuz kalmamasını sağlamaya ve onu eğlendirmeye yardımcı olur.

Yaratıcı Serinleme Yolları

Sağlıklı ödül maması yapımı için gerekli malzemeleri edindikten sonra tek yapmanız gereken dondurucuda biraz yer açmak. Birkaç silikon buz ve dondurma kalıbına yatırım yapmak, dondurulmuş ödül mamalarının boyunu ve tasarımını değiştirmenize olanak tanır. Bunların her ikisi de az miktar suyla blender ile birleştirebileceğiniz çeşitli meyve, yoğurt, ezilmiş köpek maması veya fıstık ezmesi ile doldurulabilir. Yeni bir ödül maması tarifini denemeden önce daima veteriner hekiminize danışın ve ödül mamalarının, en az yüzde 10 oranında köpeğinizin günlük mamasından içerdiğinden emin olun.

Buz küplerinde dondurulmuş düşük sodyumlu veya tuzsuz tavuk, kırmızı et veya sebze suyu, peşinde koşulası çok eğlenceli harika ödül mamaları olabilir. Köpeğinizin daha fazla su içmesini sağlamak için bu lezzetli küpleri suya veya kuru mamaya da ekleyebilirsiniz.

Azıcık yoğurtla ezilmiş muz, bir buz kalıbına konduğunda dondurulmuş muzlu atıştırmalık olur. Daha da fazla eğlence için muz küplerini, ödül maması saklanan bir oyuncağın içine koyun ve köpeğiniz serinletici bir ödül için bunu yalarken ve çiğnerken o kuyruğun sallanmasını izleyin.

Puppy playing with an ice cube

Çubukta Buzlu Balkabağı

Yaz için en iyi dondurulmuş köpek ödül mamaları arasında en favori olan, balkabağından yapılan atıştırmalıktır.. Bu turuncu sebzeden küçük bir kaşık, köpeğinize lezzetli lif ve vitaminler sağlayacaktır. American Kennel Club (AKC) tatlandırılmış veya baharatlandırılmış değil, konserve balkabağı seçmeye dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor. Baharatlar ve suni tatlandırıcılar, köpeğiniz için toksik olabilir.

Ödül mamasını yapmak için bir kutu konserve balkabağını, bir bardak tatlandırılmamış sade süzme yoğurt, bir çay kaşığı bal ve ezilmiş bir muz ile karıştırın. Karışımı plastik veya silikon buz kalıplarına koyun ve yaklaşık bir saat dondurucuda bekletin. Balkabağı ayrıca suyla doludur, bu yüzden o sıcak yaz aylarında köpeğinizin yeterli suyu almasına yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Hızlı Bir Serinleme İçin

Köpeğinizi serinletirken aklınızda tutmanız gereken birkaç husus vardır. AKC, bir köpek çok fazla enerji harcadıktan sonra tek seferde aşırı su tüketimi, kusmaya neden olacağından bundan kaçınmak için az miktarlarda su vermenizi öneriyor. Sıcak bir günde harcanan efor sonrası yapabileceğiniz en iyi şey, evin içinde serin veya gölgeli bir alan sağlayarak köpeğinizin dinlenmesini sağlamaktır.

İşte tam bu noktada, o bildiğimiz sade buz küpleri, evde yapılmış en iyi ödül mamalarıdır. Köpeğinizin su kabına birkaç buz küpü koyun ve birkaç dakika buz küplerini yalamalarından sonra kabı temiz, soğuk suyla doldurun. Veteriner diş hekimleri, buz küpü çiğnemenin köpeklerde diş kırıklarına yol açabileceğini gördüğünden, kırık buz küpleri kullanmak en iyisidir.

The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals® (ASPCA®), narenciye meyvelerin, tatlandırıcı ksilitolün, avokadonun ve ağaç yemişlerinin insan gıdaları olarak evcil hayvanlar için iyi olmadığını belirtmektedir; bu yüzden bu malzemeleri evde yaptığınız yaz ödül mamalarına katmayın. Çoğu durumda az miktarda fıstık ezmesi ve süt ürünleri, bir sindirim sistemi felaketi yaratmayacaktır. Ancak köpeğinizde sindirim sorunları varsa yaz için hazırlanmış bu  ödül mamalarındaki bileşenlerin, sindirim sistemini tahriş etmeyeceğinden emin olun.

Evde yapılacak köpek ödül mamasında muhtemel bileşenlere bakarken bu bileşenlerin, köpeğinizin mevcut sağlık sorunlarından hiçbirini etkilememesi için veteriner hekiminize danışın. Evde yapılan atıştırmalık konusunda emin değilseniz, suyla doldurulmuş buz kalıpları içine konan normal köpek ödül mamaları (veya biraz konserve ödül maması), köpeğiniz bu lokmayı yalarken onu meşgul ve serin tutacaktır.

Yaz için dondurulmuş köpek ödül mamaları yaparken favori tariflerinizi ve fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşın, böylece mahalledeki diğer köpekler de tüm yaz boyunca serin kalsın.

Author

Chrissie Klinger

İlgili Makaleler

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler