Tahılsız Köpek Maması: Köpeğiniz için Doğru Seçim mi?

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Günümüzde marketlerde içeriğinde şu veya bu "olmayan" gıdalara ayrılmış reyonlar görürsünüz. Şeker veya süt içermeyenden glüten içermeyenlere kadar tüketiciler, daha sağlıklı beslenebilmek adına, hem kendileri hem de evcil hayvanları için "daha sağlıklı" ve "daha doğal" olarak algılanan bu özel gıdaları silip süpürüyorlar.

Daha sağlıklı beslenmeye duyulan ilgi, evcil hayvan reyonlarına da sıçramış durumda, neden sıçramasın ki? Nihayetinde köpeğiniz de ailenizin bir üyesidir ve onlar da en az sizin kadar sağlıklı olmayı hak eder. Evcil hayvan mamalarındaki son trendlerden biri de tahılsız köpek mamalarıdır, ama popüler inanışın aksine tahıllara karşı alerji ve hassasiyet, köpek dostlarımızda nadir görülür.

Köpekler tahıl yemeli mi? İşin doğrusu köpek mamalarındaki tahıllar, köpeklerin ihtiyaç duyduğu birçok önemli besini sağlar.

Kısaca tahılsız köpek maması, can dostunuz için ille de daha iyi demek değildir. Aşağıda köpek mamalarında yaygın olarak kullanılan bazı tahıllar ve neden bunları mama kabında tutmaya devam etmeniz gerektiğine dair açıklamalar verilmiştir.

Köpek Mamalarında Yaygın Kullanılan Tahıllar

Köpeğinizin mamasının içindekiler listesine bakarken aşağıdaki tahılları görebilirsiniz:

 • Arpa
 • Mısır
 • Yulaf
 • Pirinç
 • Buğday
 • Çavdar
 • Sorgum

Bir kısmı popüler olarak sizin de tüketiminize sunulduğundan bu tahılların çoğuna aşina olabilirsiniz. Arpa gibi bazı tahıllar, "süper gıda" olarak tanımlanmaktadır. Arpa, hem çözünür hem de çözünmez lif açısından zengindir. Yulaf, sağlıklı bir beslenmenin ve yaşam tarzının bir parçası olarak tüketildiğinde insanlarda kalp sağlığına faydaları ile bilinir.

Peki bu malzemeler, köpeklere de aynı faydaları sağlıyor mu? Köpekler tahıl yemeli mi?

Husky with blue eyes and blue collar staring up at owner.

Mısır gibi tam tahıllar köpeklere enerji, protein, E vitamini ve linoleik asit de dahil olmak üzere önemli sindirilebilir besinler sağlar. Bir köpeğin genel sağlığı açısından işte bu besinler kritik önem taşır. Unutulmaması gereken en önemli şey, köpeğinize tam ve dengeli beslenme sağlayan bir mama seçmektir. Bu durum, mamanın tahıl içerip içermemesinden bağımsız olarak doğrudur.

Tahılsız Demek Karbonhidratsız Demek Değildir

Veteriner hekimler, tahılsız ve düşük karbonhidratlı mamalar konusunda evcil hayvan ebeveynlerinin kafalarının karışık olduğunu sık duyarlar. Tahılsız ve düşük karbonhidrat bir arada olmaz. Tahılsız evcil hayvan mamaları, tahılların yerine genellikle patates, tatlı patates, mercimek, kinoa ve bezelye gibi malzemeler kullanır. Hatta bazı tahılsız evcil hayvan mamaları, tahıl içeren köpek mamalarına benzer, hatta daha yüksek seviyelerde karbonhidrat içerir.

Alerjiler ve Tahıllar

Veterinary Practice News, alerjiler ve tahılların alerjilerde oynadığı rol konusunda sertifikalı dört veteriner beslenme uzmanından görüş almıştır. Beslenme uzmanlarının dergide anlattığına göre mısır, buğday ve soya nadiren gıda alerjisine neden olur.

"Bu lafların nereden çıktığını hakikaten bilmiyorum. Herhangi bir veriye dayanmıyor ve bu gıdaların birini veya daha fazlasını içeren mükemmel mamalar var," diyor Amerikan Veteriner Beslenme Fakültesi sözcüsü ve Doktor Veteriner Hekim Cailin Heinze.

Klinik açıdan en yaygın gıda alerjileri dana eti ve süt ürünleri kaynaklı olup, tüm evcil hayvanlardaki alerji vakalarının sadece yüzde 10'u gıdalardan kaynaklanmaktadır. Çoğu evcil hayvan gıdalara değil çim poleni, ağaçlar, küf ve pire gibi çevrelerindeki dünyaya reaksiyon göstermektedir. İster çevresel, ister gıda veya bu ikisinin bir kombinasyonu kaynaklı olsun, evcil hayvanınızın alerjik bir reaksiyon gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, tüylü dostunuzun sorunu hakkında veteriner hekiminize danışın. Daha sonra tutarlı profesyonel tedavi kapsamında dikkatli gıda denemeleri ile köpeğinizin gıda alerjisi olup olmadığını ve hangi malzemeye karşı advers reaksiyon gösterdiğini belirleyebilirsiniz.

Köpeğiniz için Doğru Tahılsız Mama

Köpeğinizin tahıla karşı duyarlı olduğu nadir durumlarda önce evcil hayvanınızın veteriner hekimine danışmanız gerekir; size özel bir mama veya dengeli besin içeriğine sahip yüksek kalitede, tahılsız bir köpek maması önerebilir. Bu noktada da veteriner hekiminiz, tavsiye için harika bir kaynak olabilir.

Köpeğinize verdiğiniz mamanın yüksek kaliteli olduğunu nasıl bilebilirsiniz?

İnsanlar gibi köpeklerin de kendine özgü besin ihtiyaçları olabilir. Tüylü dostunuz için doğru köpek mamasını seçerken ihtiyaçlarını karşılayan doğru dengeyi bulabilmek için bir karar vermeden önce veteriner hekiminize danışmayı ve araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

REFERANS:

1Eckstein, S. (n.d.). Caring for a Dog with Food Allergies. 1 Ağustos 2019 tarihinde https://pets.webmd.com/dogs/guide/caring-for-a-dog-that-has-food-allergies#1

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

 

Kara Murphy’nın Erie şehrinde yaşayan bir serbest yazardır. Maddie adlı bir goldendoodle ırkı köpeği vardır.

 

Related Articles

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

Related products