Yüksek Proteinli Köpek Mamaları: Köpeğiniz İçin Ne Kadar Protein İyi?

 
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yüksek proteinli köpek maması kulağa iyi bir şey gibi geliyor. Ne de olsa köpekler aslında etçildir, değil mi? Bu iddia genelde öne sürülür ancak köpekleri tanıyorsanız onları kendi haline bıraktığınızda et, sebze, cips ya da kedinizin kum kabındaki diğer maddeler olması fark etmeden en kolay ulaşabildiği yenilebilir şeyi midesine indirdiğini bilirsiniz. Köpeğinizin denetimsiz yeme alışkanlıklarını gözlemlemek, ona neyin iyi olduğunu anlamanın en iyi yolu değildir. Köpekler için ne kadar ve ne tür proteinin iyi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Etçiller ve Hem Etçil Hem Otçullar

Yerdeki bir kaseden mama yiyen siyah köpek
Genelde köpeklerin, yüksek proteinli köpek mamasına ihtiyaç duyan etçiller olduğu düşünülür. Bu inanışın nedeni kısmen köpeklerin, gerçekten de etçil olan kurtlarla ilişkilendirilmesi ve köpeklerin, kurtları ve diğer et yiyen türleri içeren Carnivora (Etoburlar) türüne ait olmasıdır. Encyclopaedia Britannica'ya göre bu türde, adına rağmen, otçullar ve ayılar ile rakunlar gibi hem etçiller hem otçullar da yer alır. Aslında köpekler, bin yıllar boyunca kurtlardan farklı bazı özelliklere sahip olacak şekilde evrimleşmiştir. Nature'da yayımlanan bir çalışmaya göre, bu farklılıklardan biride köpeklerin genomunun, yalnızca bitki bazlı nişastaları sindirebilecekleri şekilde değil, aynı zamanda meyve, sebze, yeşillik, tahıl, et, kümes hayvanları, balık ve çok daha fazlası gibi çeşitli içeriklere sahip yiyecekleri yiyebilecekleri şekilde evrimleşerek onları gerçekten hem etçil hem otçul bir canlı haline getirmesidir.

Köpeğinizin Ne Kadar Proteine İhtiyacı Var?

Köpekler etçil değildir ancak gelişmeleri için proteinde bulunan temel aminoasitlere ihtiyaç duyarlar. Ancak bazı veteriner hekimler, böbrek hastalığı olan köpeklere ve yaşlı köpeklere yüksek miktarda protein verme konusunda hâlâ oldukça dikkatliler. Şüphe duyduğunuzda, köpeğinizin doğru besinleri aldığından emin olmak için en iyisi veteriner hekiminize danışmanızdır. Bu yüzden köpeğinizin mamasındaki protein miktarına bakmak yerine, kalitesine bakmanız gerekir.

Köpekler, bir seferde sindirilen ve emilen proteinin belirli bir miktarını kasları ve diğer dokuları onarmak ve korumak için kullanabilir. Fazlasının atılması gerekir ve bu da enerji için parçalanıp yakılması ve yağ olarak depolanması anlamına gelir. İki şekilde de böbrekler, protein parçalanmasından kalan yan ürünleri alır ve idrarla atar. Köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra bahçenizde sarı lekeler fark ettiyseniz bunun, köpeğinizin sistemindeki aşırı proteinden kaynaklanmış olma olasılığı yüksektir. Ayrıca köpeğiniz kilo alıyorsa mamasındaki protein içeriğini incelemeniz gerekebilir.

Diğer bir tehlike de köpeğinize çok az protein vermenizdir. Köpekler, enerji kazanmak ve güçlü kaslar, kemikler ve eklemlere sahip olmak için proteine ihtiyaç duyar. Pet Food Manufacturers’ Association genel bir kural olarak, yetişkin köpek mamalarının 100 gr kuru maddede (yani köpek mamasındaki tüm nem alındığında kalan kısım) en az 18 gr protein içermesini öneriyor. Büyüme çağındaki ya da emziren köpekler için 100 gr kuru maddede en az 20 gr protein bulunması öneriliyor. Köpeğinizin yaşına ve aktivite düzeyine uygun olarak ne kadar protein önerildiğini veteriner hekiminize danışmalısınız.

Yüksek Proteinli Köpek Maması

Karlı ortamda adamı ve kızağı çeken bir grup kızak sibirya kurdu köpeği.
Hayvansal proteini yüksek olarak pazarlanan köpek mamaları, köpeklerin evcilleştirilmiş kurtlar olduğuna yönelik yaygın algıdan yararlanır. Köpekler kurt değildir. Yalnızca bitkileri sindirecek bir sisteme sahip olmakla kalmayıp bitkisel temelli proteinlerdeki aminoasitlere erişebilecek sindirim sistemine sahiplerdir. Petfood Industry'ye göre önemli olan bir köpeğin beslenmesindeki proteinin miktarı değil, aminoasitlerin sindirilebilirliği ve biyoyararlanımıdır. Çoğunlukla yüksek proteinli, et temelli köpek mamalarında ne yüksek oranda sindirilebilir ne de köpeğinize biyoyarar sağlayan protein kaynakları bulunur. Petfood Industry, kullanılmayan protein enzimlerinin dışkıya karışıp köpeğinizin dışkısının sertleşmesine neden olduğunu belirtiyor.

Köpekler İçin Yüksek Kaliteli Protein

Petfood Industry, söz konusu sindirilebilirlik ve biyoyararlanım olduğunda, köpeklere en yüksek miktarda temel aminoasit sağlayan şeyin hayvansal ve bitkisel temelli proteinlerin bir karışımı olduğunu söylüyor. Dana, kuzu ve kümes hayvanları, tek başına ideal oranda biyoyararlanım sağlayan aminoasitleri sağlamaz. Bu nedenle, yüksek kaliteli ticari köpek mamaları genelde balık ve balık eti, yumurta, hayvansal yan ürünler gibi ilave protein kaynaklarının yan ısıra buğday ve mısır glüteni gibi bitki temelli proteinler de içerir. Protein kaynaklarının bu kadar çeşitli olması, vücutlarının temel aminoasitleri gerçekten kullanabilmesini ve daha iyi besinler almalarını sağlar.

Yüksek Proteinli Köpek Maması ve Mama Alerjileri

Tahıllar ve glüten, genelde köpeklerde alerjilere ve cilt sorunlarına yol açtığına yönelik kötü bir şöhrete sahiptir. Kennel Club'a göre gerçek, köpeklerde mama alerjilerinin aslında çok nadir olduğu ve köpeklerdeki alerjilerin yalnızca %10'unu oluşturduğudur. Ayrıca alerji olduğunda da suçlu genelde ettir. Kennel Club, tavukta ve dana etinde bulunan proteinlerin, köpeklerde mama alerjilerinin en yaygın iki nedeni olduğunu belirtiyor. Yani yüksek proteinli ve tahılsız köpek mamaları bazen alerjilerin bir çaresi gibi görünse de köpeğinizin gerçekten neye alerjisi olduğunu bilmiyorsanız işleri daha da kötüleştirebilir.

Eksiksiz ve Dengeli Beslenme

Tabii ki protein, köpeğinize eksiksiz bir beslenme sağlayan evcil hayvan mamasının tek bileşeni değildir. Bazı yüksek proteinli mama taraftarları, köpeğinizin tüm ihtiyacının et yemek olduğunu söylese de en sağlıklı köpek mamalarında sindirilebilir, biyoyararlanım sağlayan protein kaynakları ile tahıl, meyve ve sebze gibi sağlıklı lif kaynakları sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller dengeli bir şekilde bulunur. Bu ilave bileşenler, başka yararların yanı sıra enerji sağlar, sindirime yardımcı olur, vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştırır ve sağlıklı cilt, tüy ve dişlere katkı sağlar. Protein, köpeğinizin beslenmesinin temel bir parçası olsa da tek başına protein, köpeğinizin genel sağlığı için gerekli olan her şeyi tek başına sağlayamaz.

Köpeğiniz için mama satın alırken paketteki pazarlama iddialarının ötesine bakmak önemlidir. Bunun yerine içindekiler listesini ve mamanın besleyici değerlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Yüksek kaliteli protein kaynakları listenin başında yer almalıdır ancak kaliteli tahıl veya sebze ve yağ kaynakları da öyle olmalıdır. Vitaminler ve mineraller de listeyi tamamlamalıdır. Bu, köpeğinizi yalnızca bir bileşen değil, uzun ve sağlıklı bir yaşam geçirmesi için ihtiyacı olan tüm besinleri sağlayan yüksek kaliteli mamayla beslediğinizden emin olmanıza yardımcı olur.

İnceleyen: Mark Brady, DVM, DACVECC

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler