Islak Köpek Mamasının Avantajları

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Son yıllarda, evcil hayvanlarımızın beslenme konusunda ihtiyaçlarını çok daha iyi anlamaya başladık. Yıllar önce çoğu insan, köpeklerini konserve mamalarla ve bisküvilerle beslerdi ve köpeklerin beslenmesi tamamen bunlardan oluşurdu. Bu, yeterli beslenme açısından her zaman başarılı bir yöntem değildi, bu nedenle günümüzdeki hem ıslak hem kuru mamalara eksiksiz ve dengeli diyoruz. Yani köpeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri, doğru miktarlarda sağlıyor.

Bu sayede evcil hayvan ebeveynleri artık köpeklerini ıslak, kuru veya ikisinin kombinasyonuyla besleme esnekliğine sahipler. Kuru mamayla beslemek daha ekonomik ve kolay olsa da ıslak mamaların da birçok avantajı vardır. Gerekli sıvı alımının harika bir kaynağı olmasından çiğneme kolaylığına ve lezzetliliğe kadar ıslak köpek maması seçmek için birçok neden vardır.

1.  Sıvı alımı

Su, tüm hayvanlar için kesinlikle gereklidir. Köpeğinizin her zaman bol miktarda taze suya erişimi olmasını sağlamanız gerekse de ıslak mamalar sıvı alımlarını artırmanın harika bir yoludur. Bu, özellikle ılık veya sıcak havalarda çok önemlidir. Mesane ve böbrek sorunları gibi tıbbi rahatsızlıkları olan köpekler, ekstra su tüketimine ihtiyaç duyarlar ve ıslak mamalar bu konuda gerçekten yararlı olabilir.

2. Çeşitlilik

Eksiksiz ıslak ve kuru mamalar, köpekler açısından eşit derecede sağlıklıdır. Ancak ıslak mamalar daha fazla çeşitlilik sunabilir. Islak mamalar tek parça, somun türünde konserve mamalar, et suyunda mama parçaları veya sebze ve et gibi malzemeler içeren lezzetli yahniler olabilir. Bunlara ek olarak çok çeşitli aromalarda sunulurlar ve köpeğinizin beslenmesini ilgi çekici kılmak için çok fazla çeşitlilik sağlarlar.

3.  Çekici koku

Çoğu köpek kuru mama yemekten keyif alsa da ıslak mamaların, daha seçici olanların yemeklerine gömülmelerini sağlayacak harika bir kokusu vardır. Hasta olan veya ameliyat sonrası iyileşme dönemindeki köpeklerin iştahı kapalı olabilir ve ıslak mamalar, tekrar eski hallerine dönmeleri konusunda büyük bir fark yaratabilir.

4. Daha kolay çiğneme

Bazı evcil hayvan ebeveynleri, evcil hayvanlarına konserve mama verme konusunda çekingen davranırlar. Köpeklerine yeterli besinleri vermedikleri veya ıslak mamanın köpeklerinin dişleri için yararlı olmadığı konusunda endişelenirler. Bu yanlış anlaşılmış bir durumdur. RSPCA, kuru mamaların diş temizliği üzerinde hafif bir etkisi olduğu için ıslak mamaya göre biraz daha avantajlı olduğunu ancak ıslak mamanın, köpeğinizin diş sağlığı açısından kötü olduğuna dair bir bilgi olmadığını belirtir. Kaliteli bir ıslak mama, köpeğinizin yaşamının her döneminde sağlığını desteklemek ve korumak için dengeli bir beslenme sağlayabilir. Hatta, diş veya diş eti sorunları olan daha yaşlı köpekler için ıslak mama, kuru mamaya göre daha kolay ve rahat bir seçenek olabilir.

Gümüş rengi köpek kasesinden mama yiyen Jack Russell Terrier yavru köpek.

5. Uzun ömürlüdür

Açılmamış paketlerde veya konserve kutularındaki ıslak mamalar uzun raf ömrüne sahiptir ve büyük kuru mama paketlerine göre saklaması daha kolay olabilir. Köpeğiniz tek öğünde bir paket veya kutu mama yemiyorsa kalanları buzdolabında saklamayı unutmayın. Buzdolabında genellikle üç güne kadar dayanırlar ancak köpeğinize vermeden önce bozulup bozulmadığını kontrol edin. Çoğu hayvan, mamasını oda sıcaklığında veya buzdolabı sıcaklığından biraz daha ılık olarak yemeği tercih eder.

Kuru mama ne zaman servis edilir?

Dengeli ıslak ve kuru mama eşit derecede besleyici olsa da bazı nedenlerden dolayı köpeğinizi kuru mamayla beslemek isteyebilirsiniz. Özellikle mamayı tartmak için hassas tartı kullanıyorsanız kuru mamayı porsiyonlara ayırmak daha kolay olabilir. Kuru mamalar daha büyük paketlerde satın alınabildiğinden, büyük ırk köpekleri olan evcil hayvan ebeveynleri için daha kullanışlıdırlar. Köpeğiniz az ve sık öğünlerle besleniyorsa kuru mama yenmediğinde ve dışarıda kaldığında bozulmaz. Köpeğinizin hayatına eğlence katmak ve onu fazla beslemeden memnun etmek için kuru mamayı mama bulmaca oyuncaklarında da kullanabilirsiniz.  

Neden ikisi de olmasın?

Mama eksiksiz ve dengeli olduğu sürece, köpeğinize ıslak, kuru mama veya ikisinin karışımını vermeniz tamamen size kalmıştır.  Bazı evcil hayvan ebeveynleri, sabahları kuru mamayla beslemeyi ve akşamları ıslak mama vermeyi (veya tam tersi) bazıları da ıslak ve kuru mamayı aynı kasede karıştırmayı tercih ediyor. Bu, kuru mamayı tek başına yemeyen bazı köpekleri kuru mama yemeye teşvik eder ve köpeğinize her öğünde farklı yapılardaki mama çeşitliliği sunar. Karışım haline getirilen mamayı da ıslak mama gibi saklayın ve özellikle ıslak mama kokusunun sinekleri çekebileceği sıcak havalarda kalan mamaları çöpe atmayı unutmayın. Son olarak köpeğinizi her zaman ideal kilosuna göre beslemeyi unutmayın. Islak ve kuru mamayı karıştırdığınızda kalorisini hesaplamak zor olabilir, bu nedenle emin değilseniz her zaman veteriner hekiminize sorun.

  

Yazarın Biyografisi

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

  

Jeanne Grunert serbest yazar, blog yazarı ve kitap yazarıdır. Alman çoban köpeği Shadow ve altı kedisiyle birlikte Virginia'daki 7 hektarlık çiftliğinde yaşıyor ve çalışıyor.

  

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS