Küçük Irklar İçin En İyi Köpek Maması Nedir?

dk okuma süresi

Önünde bir kase kuru mama tutulurken arka ayaklarının üzerine kalkmış küçük, beyaz köpek. Köpek, parlak gözlerle ve geniş ağzıyla mutlu ve heyecanlı görünüyor

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Küçük ırk köpekler için en iyi köpek mamasından önce şuna yanıt verelim: Küçük ırk ne demektir? Küçük ırk köpekler genellikle yetişkin köpekler olduklarında en fazla 12-15 kg olan köpeklerdir. Örnek olarak Jack Russel teriyerler, Yorkshire teriyerler, Lhasa apso ve Cocker Spaniel'ler verilebilir. Bazen Chihuahua ve Pomeranian gibi küçük ırklardaki daha küçük köpeklere minik veya süs köpekleri de deriz. 

Söz konusu beslenme olduğunda tüm bu köpekler, aynı grubun parçası olarak düşünülebilir: küçük ve minik. Ancak tabii ki köpek köpektir diyebilirsiniz. Onları farklı şekilde beslemeye ne gerek var? Bahsettiğimiz minik ırklardan biriyle, örneğin İrlanda kurt köpeğinin boyut, kilo, metabolizma ve yaşam süresi farkını düşündüğünüzde bazı farklı olması kaçınılmazdır.

Küçük ve minik ırklar ile daha büyük ırklar arasındaki büyük farklar

  • Daha uzun ortalama yaşam süresi. Genelde daha küçük köpekler, daha büyük köpeklere göre daha uzun süre yaşarlar. Bu nedenle, yıpranma ve hücre yaşlanmasıyla mücadele etmelerine yardımcı olmak için daha yüksek antioksidan düzeyleri yarar sağlar.

  • Daha hızlı metabolizmalar. Daha küçük köpeklerin metabolizma hızı, daha büyük köpeklere göre daha yüksektir. Daha hızlı ısı kaybederler ve vücutlarındaki kilo başına daha fazla kalori yakarlar. Bu da kilolarını korumada daha çok zorlandıkları anlamına gelir.

     

  • Daha büyük ırk köpeklere göre daha kolay şekilde strese girebilirler. Çok küçük olduğunuzda çevrenizdeki dünyanın, hayvanların ve insanların biraz ürkütücü görünebileceğini tahmin edebilirsiniz.

  • Büyüme ve beslenme gereklilikleri. Büyük ve devasa ırk köpeklerin, küçük ırk köpeklere göre daha yavaş şekilde büyümesi ve olgunlaşması gerekir. Bu nedenle, sağlıklı büyümek ve en iyi formunda kalmak için iki grubun da birbirinden biraz farklı mineral dengelerine ihtiyacı vardır.

  • Küçük ağızlar. Bazı küçük köpeklerin minik ağızları olduğu barizdir ve bu nedenle büyük dostlarına göre daha farklı büyüklükteki mamalara ihtiyaç duyarlar.

Küçük veya mini köpekler için en iyi mama hangisidir?

Köpeğinizin damak zevkine ve onu ıslak, kuru mama veya ikisinin karışımıyla mı beslemek istediğinize bağlı olduğu için bunun tek bir yanıtı yoktur. Küçük köpeğinizin mamasının gerekli tek özelliği eksiksiz ve dengeli olmasıdır. Yani tüm köpeğinizin yaşına uygun olarak tüm besin değerlerini doğru oranda içermelidir. Çoğu küçük ırk köpeğin sevdiği şekilde ıslak ve kuru mama kombinasyonuyla beslemek isterseniz iki formülün de eksiksiz ve dengeli olduğundan emin olun; böylece ikisinden de istediğiniz oranda besleyebilirsiniz.

Daha yüksek enerji ihtiyaçları ve daha küçük dişleri olduğu için sizin köpeğinize uygun olabilecek seçenekler ve mama miktarı hakkında veteriner hekiminizle konuşun. Köpeklerin yaşamları boyunca zayıf kalmaları gerçekten önemlidir ancak bir veya iki büyük öğündense küçük köpeğiniz için birkaç küçük öğünün daha uygun olduğunu ve kilosunu korumasına yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Söylediğimiz gibi, daha küçük köpekler biraz daha stresli olma eğilimi gösterir. Başlangıçtan itibaren, ilk olarak daha sakin ve iyi huylu bir yavru köpek seçme ve onu, çevresindeki büyük ve geniş dünyaya alıştırma ve sosyalleştirme konusunda veteriner hekiminizle ve hemşirelerle konuşun. Bunun, olumlu ve sabırlı şekilde yapılması gerekir. Yaşamı biraz stresli bulan bir köpeğiniz olursa anksiyeteyi azalttığı ve stres belirtilerine yardımcı olduğu kanıtlanmış doğal bileşenlere sahip küçük ırk köpekler için de mamalar mevcuttur. Köpeğinizi doğru mamayla beslemek ve zayıf kalmasını sağlamak, ikinizin ve uzun ve güzel bir dostluğa sahip olmasını sağlar.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA