Köpeğim Neden Bu Kadar Hızlı Yiyor?

Yayımlayan:
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

İnsanlar yemek yemek için oturduğunda yemeklerinin tadını çıkarmak için genelde acele etmezler. Ancak köpeğiniz, tamamen farklı bir yaklaşım sergiliyor olabilir. Genelde mamalarını saniyeler içinde mideye indirirler. Köpeğinizin çok hızlı yemesinden kaynaklanabilecek olası sorunları ve onu yavaşlatmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeğim Neden Bu Kadar Hızlı Yiyor?

Uzanmış ve yeşil kaseyi yalayan Border collie.
Köpeğinizin yalnızca yemeğini çok seviyor olması mümkünken köpeğinizin çok hızlı yemesinin birkaç başka nedeni de olabilir:

 • Rekabet: PetSafe, birden fazla köpeğiniz varsa hızlı yiyen köpeğinizin, diğer köpeklerin yemeğini ondan almasını önlemek için hızlı yiyor olabileceğini söylüyor. Yavruyken kardeşleriyle yemek konusunda rekabet etmek zorunda kalmış da olabilir. Bu rekabet hissi içgüdüsel de olabilir. Tek bir köpeğiniz varsa bile kediler ve insanlar da dahil olmak üzere, evin diğer üyelerini rakip olarak görüyor olabilir.
 • Düzensiz yemek saatleri: Köpeğinizi bir barınaktan sahiplendiyseniz önceki sahibi doğru yemek yeme kurallarını öğretmemiş veya düzenli bir öğün planı uygulamamış olabilir. Bu yüzden köpeğiniz, sonraki yemeğini ne zaman yiyeceğini bilmiyormuş gibi yiyebilir. Bu durum, önceden sokak köpeği olan ve vahşi doğada yemek bulmak zorunda kalan köpekler için de geçerli olabilir. Köpeğiniz, zaman içinde, ilgi ve çokça sevgiyle birlikte, sonraki yemeğini yemesinin çok uzun sürmeyeceğini bilerek yavaşlayabilir.
 • Altta yatan hastalık: Altta yatan bir sağlık sorunu, köpeğinizin aşırı derecede aç gibi hissetmesine neden olabilir. Puppytip'e göre diyabet ve Cushing sendromu, köpeğinizin metabolizmasını etkileyip iştahını artırabilir. Kurtlar ve diğer parazitler de suçlu olabilir.

Köpeğinizin Çok Hızlı Yemesinin Tehlikeleri

Gri kumaş koltukta oturan sarı bir pomeranian köpeği besleyen kadın eli.
Hızlı yemek, tedavi edilmemiş bir hastalığın işareti olabileceği gibi köpeğinizin hastalanmasına da yol açabilir. Köpeğiniz çok hızlı yiyorsa sindirim sorunları ve kusma görülebilir. Daha da önemlisi, çiğnemeden yutulan yemekler boğulma tehlikesi oluşturur. Blue Cross'a göre diğer bir risk de şişkinlik denilen ciddi rahatsızlıktır. Şişkinlik, köpeklerin çok hızlı yerken çok fazla hava yutması sonucunda meydana gelir. Şişkinlik, köpeğiniz için çok rahatsız edici bir durumdur. Şişkinliğin (tıpta gastrik dilatasyon volvulus veya GDV olarak adlandırılır) hemen veteriner hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir çünkü köpeğinizin midesinin bükülmesine neden olur ve bu da yırtılmaya ve ölüme neden olabilir.

Köpeğinizin neden çok hızlı yediğini bilmiyorsanız ve özellikle yeni başlayan bir davranışsa veteriner hekiminizin kontrol etmesi iyi bir fikirdir.

Hızlı Yiyen Köpekleri Yavaşlatma

Köpeğinizin altta yatan bir hastalığı ortaya çıkarsa bunun tedavisi muhtemelen iştahını normale döndürecek ve yemek yemesini yavaşlatacaktır. Sorunun nedeni düşük kaliteli mamaysa daha kaliteli bir mamaya geçmek sorunu çözecektir. Rekabetçi köpekleri, diğer evcil hayvanlardan ayrı ve daha yavaş yeme konusunda güvende hissedecekleri bir yerde beslemek bu sorunu çözebilir. Ancak bu çözümlerin hiçbiri köpeğinizi yavaşlatmazsa işte deneyebileceğiniz birkaç ipucu:

 • Öğün sayısını artırın: Köpeğinizin tüm mamasını tek seferde vermek yerine gün içinde iki veya üç kez daha az miktarlarda vermek yardımcı olabilir. Dogster'a göre, daha az miktarlardaki öğünler şişkinlik riskini de azaltabilir.
 • Yavaş beslenme kasesi kullanın: Yavaş beslenme kaseleri, köpeklerin daha yavaş yemesi için özel olarak tasarlanmış, yerleşik engeller içerir. Bu kaseleri satın alabilirsiniz ancak köpeğinizin normal mama kasesinin içine daha küçük bir kaseyi ters bir şekilde yerleştirip mamayı etrafına dökerek kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Yemek zamanını eğlenceli hale getirin: Köpeğinizin mamasını, bir defada yalnızca birkaç parça kuru mama veren bir mama oyuncağında verin. Bunu bir mufin kalıbı kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Köpeğinizin mamasını çıkarmaya uğraşması için mufin bölmelerine birkaç tane mama atın.

Köpeğinizin hızlı yemek yemesinin nedeni ciddi bir şey olmayabilir ancak kontrol etmezseniz yemek yeme alışkanlıkları tıbbi bir soruna dönüşebilir. Köpeğinizin mamasını mideye indirdiğini gördüğünüz sonraki seferde bunun, sağlığına ciddi bir etkisi olabilecek tuhaf bir davranış olduğunu hatırlayın.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle Tulsa, Oklahoma'dan yazan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blogu ve roman yazarıdır.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler