Plaja Gitme: Köpeğinizi Nasıl Hazırlarsınız

$authorText
MIN READ

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizi ilk defa plaja götürmeyi mi planlıyorsunuz? Havalar ısınmaya başladıkça köpeğinizle birlikte plaja gitmek için heyecanlanabilirsiniz - ama sizi nelerin beklediğinden pek emin olamayabilirsiniz. Muhtemelen köpek dostu plajlar olduğunu duymuşsunuzdur, ama kurallarını biliyor musunuz?

Köpek dostu bir plaja gitme ihtimali, akla yeni sorular getirebilir: Nereye gitmeliyim? Yanıma neler almalıyım? Plan yapmanıza yardımcı olabilecek faydalı bu makaleye bir göz atın.

Önceden Plan Yapın

German Shepherd running through shallow waves at the beachKöpek dostu plajları bulmak genellikle zor değildir, ama biraz araştırma gerektirebilir. Plajların tasmayı çıkarmamak ve belirli alanlardan patili dostunuzu uzak tutmak gibi kuralları vardır. Aklınızda belirli bir plaj varsa önceden kuralları öğrenmek için internetten araştırma yapın.

Köpeğinizin serbestçe koşmasını istiyorsanız, köpeklerin tasmasız dolaşmasına izin veren bir plaj aramanız gerekebilir. Bu, beklediğinizden daha uzun bir seyahate neden olabilir ve köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi ve bacaklarını esnetmesi için mola verme dahil yolculuk planınızı buna göre yapmanız gerekecektir. Evinizden uzak bir yere seyahat edecekseniz, (olur da patili dostunuz sorun yaşarsa diye) varış noktanızın yakınındaki 7/24 çalışan veteriner kliniklerinin iletişim bilgilerini edinmek de fayda vardır.


Yanınıza Neler Almalısınız

Kendiniz plaja giderken yanınıza genellikle mayodan daha fazlasını alırsınız. Köpeğinizi plaja götürürken de aynı durum geçerlidir. Köpeğinizi güvende tutmak ve gününün rahatlatıcı, eğlenceli geçmesini sağlamak için yanınıza almak isteyeceğiniz bazı malzemeler şunlardır:

 • Şişe su
 • Bir su kabı
 • Bir plaj şemsiyesi
 • Her havaya uygun bir köpek yatağı veya köpek battaniyesi
 • Küçük köpekleri güvenli bir çit içinde tutmak için çocuk kafesi
 • Bolca havlu
 • Köpeklere özel güneş kremi
 • Tutma yeri olan bir köpek can yeleği
 • Dışkı torbası
 • Mama ve ödül maması
 • Yüzebilen ve su geçirmez köpek oyuncakları
 • Patilerini sıcak kumdan korumak için köpek ayakkabıları
 • Gözlerini güneşten ve tuzdan korumak için Doggle (köpek gözlüğü)
 • Bir köpek ilk yardım kiti
 • Boyun tasmasına takılabilecek su geçirmez bir GPS takip cihazı

Plaj Güvenliği

Dog walking on the beach at sunset with owner in tow.Evcil hayvan ebeveynliğinde yeni olsanız bile artık köpeklerin başlarını belaya sokmada çok başarılı olduğunu öğrenmişsinizdir. Köpeğinizin hastalanma veya yaralanma ihtimalini en aza indirmek için şu ipuçlarını izleyin:

 • Köpeğiniz keşfe çıkmadan önce plajı tarayarak yiyebileceği veya yaralanmaya neden olabilecek kırık şişeler, teneke kutular ya da deniz kabukları gibi keskin nesneler olup olmadığına bakın.
 • Deniz suyu içmesine izin vermeyin. Köpeğinizin sıcaktan bunaldığına veya susadığına dair belirtiler görürseniz içmesi için bol miktarda temiz su verin.
 • Fazla ısınmasını önleyerek, güneş çarpması veya felce karşı dikkatli olun. Hızlı nefes alıp vermeye başlarsa veya çok yorulmuş görünüyorsa gölge bir alanda yatağa veya battaniyeye uzanmasını ve su içmesini sağlayın. Köpeğinizi izleyin, aşırı halsiz veya kafası karışmış gibi görünüyorsa veya nefes alıp vermesi normale dönmüyorsa hemen veteriner hekimiyle temasa geçin. Bulldog'lar veya husky'ler gibi bazı düz yüzlü veya aşırı tüylü köpekleri serin tutmak için ekstra gözetim gerekecektir.
 • Köpek ayakkabıları, patilerinin sıcak kumdan yanmasını önleyecek ve koyu renk gözlükler, köpeklerin gözlerini güneş ışınlarına karşı koruyacaktır.
 • Burnuna, gözlerine ve tüyleri dökülmüş/azalmış diğer alanlara köpekler için üretilmiş güneş kremi sürün. Köpekler de en az bizim kadar güneş yanıklarına ve cilt kanserine yatkındır. Tüyleri çok fazla koruma sağlamayacağından açık renk tüylü köpeklerin güneşte çok kalmasına izin vermeyin.
 • Yüzmeye gidiyorsa veya su sporlarından birisini yapacaksa bir can yeleği giydirin. Mükemmel yüzücü olan köpekler bile yorulup sorun yaşayabilir. Sırtında tutma yerleri olan bir can yeleği, gerektiğinde köpeğinizi kıyıya çekmenizi kolaylaştıracaktır.
 • Ayrı düşmeniz halinde iletişim bilgilerinizi de içeren kimlik bilgilerinin olduğu bir boyun tasmasını hep taktığından emin olun. Su geçirmez bir GPS takip cihazı takmayı ihmal etmeyin. Köpeğiniz hala küçükse ve eğitim alıyorsa, uzaklaşmasını önlemek için onu bağlı tutmanız gerekecektir. Köpeğinizle birlikte plajda bir günün tadını gerçekten çıkarabilmeniz için biraz büyüyüp eğitim almasını beklemek de iyi bir fikir olabilir.

Eve dönmeye hazırlanırken köpeğinizin tüylerinden deniz suyunu yıkayıp arındırın. Bu yıkama, kaşınmalarını veya kendi kendilerine çok fazla tuz yalamalarını önleyecektir. Çoğu halka açık plajda bir hortum veya duş vardır, ama duşu kullanan insanlara saygılı olmaya dikkat edin.

Tüm bunları düşününce köpeğinizi plaja götürmeye hazırlamak pek de öyle kolay görünmeyebilir. Ama iyi bir evcil hayvan ebeveyni olarak tek isteğiniz, köpeğinizin ilk plaj gezisinin mutlu ve unutulmaz olmasını sağlamak. Bu hazırlıkları tamamladıktan sonra gelecekteki seyahatlere de hazır olacaksınız, bu da köpeğinizle spontane plaj gezilerinin artık bir yaz geleneğine dönüşmesi demektir.

Related Articles

 • "Kedi Köpek Gibi Kavga Etme"nin Tarihi

  Kediler ve köpekler gerçekten ölümüne düşman mı yoksa geçinmeyi öğrenebilirler mi? Kediler ve köpeklerin her zaman kavga etmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için devamını okuyun.
 • Mama Saklama Önerileri

  Kedi ve köpek mamalarınızı sakladığınız yer, açıldıktan sonraki kalite ve tazeliği korumak açısından büyük fark yaratabilir. Hill's tarafından üretilmiş tüm kuru ve ıslak kedi - köpek mamalarının saklanmasıyla ilgili sorular ve öneriler şunlardır.
 • Sıkılmış Köpeğinizi Eğlendirebileceğiniz 6 Oyun

  Köpeğinizin sıkılmış olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Köpekler sosyalleşme ve oyun oynama isteği son derece yüksek, enerjik canlılardır. Çok hareketsiz kaldıklarında köpekler sıkılırlar ve sıkılmış bir köpek, mutsuz bir köpek anlamına gelir. Köpeğiniz de ki sıkılma belirtilerini anlayabilmek, köpek sahibi olmanın önemli parçalarından birisidir ve köpeğinizle oyun oynamak, onun enerjisini tekrar kazanması için harika bir yoldur.
 • Köpeğiniz Neden Egzersiz Yapmalı

  Köpeğinizin cinsine, yaşına ve boyuna uygun olan egzersiz miktarını ve doğru köpek maması seçiminin, köpeğinizin egzersiz yapma ve aktif kalma kapasitesini nasıl etkileyeciğini öğrenin.

Related products