Köpeklerin diş bakımı

Published by
min read


İster inanın, ister inanmayın, köpeğinizin diş bakımı, kendi dişlerinizin bakımı kadar önemlidir. Uygun diş bakımı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından kritik önem taşımaktadır.

Monty the dog smiling

Plak ve diş taşı

Salya. Proteinler, bakteriler ve besin parçacıkları bir araya gelerek, dişin üzerinde kalması halinde kademeli olarak birikecek olan plağı oluşturur. Daha sonra salyadaki mineraller bu plağı, diş eti hattı etrafında toplanan sert, sarımsı bir birikim olan diş taşına dönüştürür. Diş taşı, diş etlerini tahriş ederek, periodontal hastalığın başlangıcı olan gingivite yol açabilir.

Bir yaşlılık sorunu

Bu, köpeğiniz yaşlandıkça ciddi bir sorun oluşturabilir. Bakteriler ve toksinler, dişlere, kemiklere, diş etlerine ve dişlerin çevresindeki bağ dokuya saldırmakta ve bu da, ciddi bir enfeksiyona ve dişin kaybedilmesine yol açabilmektedir.

Enfeksiyona neden olan bakteriler, kan dolaşımına girmeleri durumunda akciğerler, karaciğer, böbrekler ve kalbe ulaşabilmektedir.

Bu nedenle, köpeğinizin dişlerine özen göstermeniz yalnızca daha sağlıklı bir evcil hayvanınız olmasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yüksek diş hekimi faturalarını önlemenize de yardımcı olacaktır.

Açık belirtiler

Veteriner hekiminiz, köpeğinizin yıllık kontrolü sırasında tüm sorunları fark edebilecektir; ancak o zamana kadar, dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sunuyoruz:

 • Diş eti hattında sarı ve kahverengi diş taşı birikimleri
 • Yeme güçlüğü
 • Diş etlerinde şişme ve kanama
 • Nefeste kötü koku

Köpeklerin nefesindeki kötü kokunun sağlıkla ilgili çeşitli nedenlerden kaynaklandığını ve yaşlı köpek nefesinin normal olarak kötü bir koku yaymadığını unutmayın.

İyi bir fırça

O halde köpeğinizin diş bakımını nasıl yapacaksınız? Elbette ki, kendi diş bakımınızı nasıl yapıyorsanız aynı şekilde: düzenli fırçalama, iyi beslenme ve zaman zaman kontrol. Küçük yaştayken başlarsanız, köpeğinizin dişlerini fırçalamanız daha kolay olacaktır; ancak her yaştaki köpekler, eninde sonunda buna alışacaktır.

İnsanlar için üretilmiş diş macunu kullanmayın; köpekler köpükten rahatsız olur ve mideleri bulanabilir. Daha güvenli ve onların çok daha fazla beğeneceği bir lezzeti olan, evcil hayvanlar için özel olarak hazırlanmış diş macunları vardır.

Köpeğinizin dişlerinin ve ağzının büyüklüğüne bağlı olarak, normal bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, fırçalamayı kolaylaştırmak için, parmaklarınıza uyacak şekilde özel olarak tasarlanmış fırçalar da vardır. Veteriner hekiminize hangisini tavsiye ettiğini sorun.

Kolaylaştırın

Köpeğinizi dişlerinin fırçalanmasına alıştırmak amacıyla, sakinleştirmek için bol bol güvence vererek başlayın. Diş macunundan minicik bir parçanın tadına bakmasına izin verin ve daha sonra bu hisse alıştırmak için dişine hafifçe masaj yapın.

Başlangıçta bundan hoşlanmayabilir; ama sabırlı olun, sonunda başarıya ulaşacaksınız.

Dişlerin diş eti ile birleşme yerine özellikle dikkat ederek, dairesel bir hareketle fırçalayın. Ardından, bitirmenize yakın, yerinden çıkarmış olduğunuz herhangi bir plağı temizlemek için, ağzının içini dikey yönde fırçalayın.

Köpeğinizin dişlerini en az haftada bir kez fırçalamalısınız; ancak günde bir kez fırçalamanız daha iyidir.

Fırçalamanın alternatifleri

Diş taşlarını azaltabilen ve periodondal hastalığın başlamasını önleyebilen, özel olarak formüle edilmiş köpek mamaları ve köpek ödül bisküvileri mevcuttur.

Bu, köpeğinizin dişlerinin her gün bir tür 'fırçalama' işlemi uygulandığından emin olmanın en kolay yoludur.

Tercih ettiği özel bir mama ya da yöntem olup olmadığı konusunda, veteriner hekiminizle konuşun. Aslında, köpeğinizin dişlerinin iyi durumda kalmasının genel sağlığı için elzem olduğunu unutmamalısınız.

Related Articles

 • Köpeğinizin tüy bakımı ve banyosu

  180680638 Köpeğinize banyo yaptırmayı kendisinden daha fazla istiyor olabilirsiniz – özellikle de evin dışında, kötü bir şeyin içinde yuvarlanmışsa. Ancak her ikiniz açısından da hayatı kolaylaştırmak için, banyo yapmayı olabildiğince hoş bir deneyim haline getirmek üzere yapabileceğiniz birkaç şey var.
 • Köpek pirelerinin üstesinden gelme

  180680638 Köpek sahipleri için köpek pireleri kadar fazla sinir bozucu olabilecek çok az şey vardır. Pire ısırıkları acı verici olabilir ve bazı durumlarda hastalık bulaşmasına neden olur. Pire istilası sinir bozucu olmakla birlikte, kontrol altına alınabilir ve biraz çabayla, bunlar tedavi edilebilir ve önlenebilir.
 • Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

  Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri: Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir.
 • Yaz sıcağı

  Uzun bir kış mevsiminden sonra güzel bir yaz sıcağı ve güneş ışığı hepimizi canlandırır ancak sıcak havanın tadını güvenli bir şekilde çıkarmasını sağlamak için, pek çok evcil hayvanın özel bir bakıma ihtiyacı vardır.

Related Products

 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Med Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Medium with Chicken yağsız kas kütlesini ve hayati önem taşıyan organların sağlığını korumak üzere formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. <BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ j/d™ Canine Reduced Calorie with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine j/d™ Reduced Calorie'nin köpeklerde şekillenen eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek olduğu ve sadece 21 günde olumlu etkilerin şekillendiği klinik olarak kanıtlanmıştır. <BR><BR> <P><STRONG>
 • Prescription Diet™ r/d™ Canine with Chicken

  <P><span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine r/d™ kilo problemine sahip köpeklerin beslenmesi için formüle edilmiştir.<BR><B></B></P> <P><B>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p> ·         Aç kalmadan kilo kaybı - köpeklerin % 96'sı 2 ayda, ev ortamında kilo kaybı programını tamamlamıştır.</p><p> ·         Kusursuz şekilde ölçülmüş mama miktarlarına olan ihtiyacı azaltır</p><p> ·         Kilo kaybı programını takiben tekrar kilo alımını engellediği klinik olarak kanıtlanmıştır </p><p><b>Köpeğiniz için en iyi olana dair bilgi ve danışmanlık alabilmek adına veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz. </b></p>