Yavru köpeğinizi tımarlama

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yavru köpeğinizi tımarlamak yakınlaşmanızı sağlar

Tüm yavru köpekler her gün tımarlanmalıdır ve bunun tek nedeni deri ve tüy sağlığı değildir. Tımarlama, yavru köpeğinizin dokunulmaya alışmasına yardımcı olur ve yavru köpeğinizin vücudunu tanımanıza olanak sağlar. Bu, yaşamının ilk aylarında herhangi bir sağlık sorununu tespit etmek için çok önemlidir. Her gün tımarlama, kaşıntı ve egzama gibi deri sorunlarını ve mayt, kene ve pire gibi parazitlerin işaretlerini hızlıca fark etmenizi sağlar. Son olarak da ikiniz arasındaki bağı geliştirmenin harika bir yolu olması açısından oldukça önemlidir.

Tımarlamaya başlayın

Tüylerinin uzunluğu ne olursa olsun yavru köpeğinizi her gün tımarlamalısınız ancak uzun tüylü ırklarda daha fazla dikkat ve zaman gerekir. Çoğu köpek, özellikle erken yaşlarda başlanırsa tımarlanmayı ve okşanmayı çok sever.

Ödüller. Yavru köpeğinizin kendi özel fırçasıyla, kısa seanslar haline tımarlamaya başlayın. Bunu, bir defada tüm vücuduna dokunarak yapın ve ardından bu seansları aşamalı olarak uzatın. Köpeğiniz yaptığınız şeyi kabul ettiğinde ve bir süre hareket etmeden durduğunda durun ve ona yürüyüş, oyun ya da sağlıklı bir atıştırmalık gibi bir oyun verin. Bu, köpeğinizin sabit durmasının ona ödül kazandırdığını fark etmesine yardımcı olur ve tımarlamayı ikiniz için de daha kolay ve eğlenceli hale getirir.

Masada tımarlama. Köpeğinizi arada sırada masanın üzerinde tımarlarsanız bu pozisyona alışır ve veteriner hekime ya da kuaföre gittiğinizde yararlı olur. Ancak hiçbir yaştaki köpeği, masanın üzerinde tek başına bırakmayın; düşerse kötü bir şekilde yaralanabilir. Köpeğiniz masada olmaktan korkmuş görünüyorsa ona yerde tımarlayın.

Hassas bölgeler. Yavru köpeğinizin baş kısmı oldukça hassastır; bu nedenle başını tımarlarken nazik olun. Kulaklarında veya gözlerinde akıntı olması durumunda veteriner hekiminize danışın.

Sallanma. Köpeğiniz sallanmaya başlarsa duruncaya kadar iki elinizle sıkı bir şekilde tutun. Köpeğinizle konuşun, onu sakinleştirmeye çalışın ve sabit durduğunda onu ödüllendirin.

Köpeğinizin tüylerini kısaltma

Tüyler. Yavru köpeğinizin tüylerini, özellikle de gözlerinin, kulaklarının ve patilerinin etrafındaki tüylerini arada sırada kısaltmak isteyebilirsiniz. Sallanan köpekler ve makaslar iyi bir ikili olmadığı için bu alanlara özellikle dikkat edin! Irkına bağlı olarak, en iyi şeklinde görünmesi için özel bir kesime ihtiyacı varsa veya işi şansa bırakmak istemiyorsanız uzman bir köpek kuaföründen tavsiye alın. 

Tırnaklar. Yavru köpeğinizin tırnakları yürüyüşlere başladığınızda, bahçeyi kazdığında ve keşfettiğinde doğal olarak aşınmaya başlar. Çoğu insan tırnaklarının kesilmesi gerektiğini düşünür ancak bu yapılmamalıdır. Çoğu köpek, tırnakları çok kısa kesilirse veya gereksiz şekilde kısaltılırsa çok acılı deneyimler yaşayabilir ve bu da patilerine dokunulmasıyla ilgili olumsuz ilişkilendirmelere yol açabilir. Yavru köpeğinizin tırnaklarının çok uzun olduğundan endişelenirseniz veteriner hekiminizden veya hemşireden sizin için kontrol etmelerini rica edin.

Yavru köpeklerin banyo yapması gerekir mi?

Sık banyo yapmak, köpeklerin tüylerindeki doğal yağların ve koruyucu maddelerin azalmasına yol açabilir. Çoğu kısa ve orta uzunlukta tüyleri olan ırkların, gerçekten çamurlu bir yürüyüşte kirlenmesi ya da hoş olmayan bir şey üzerinde yuvarlanması durumunda yıkanması gerekir. Günlük tımarlama sayesinde uzun tüylü ırkların tüylerinin dolaşmasını engelleyebiliyorsanız aynısı onlar için de geçerlidir. 

Güvenli banyo: Kaymak veya düşmek yavru köpeğinizin banyoyla ilgili özgüvenini kırabilir ve onu yaralanma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Köpeğinizin banyo yapması gerektiğine karar verirseniz güvende ve emniyette olması için küvetin zeminine kaymaz bir kauçuk mat serin. Ayrıca her zaman yavru köpeklere özel bir şampuan kullanmayı unutmayın.

 

Uzman bir tımarlayıcıyla görüşmeli misiniz?

Birçok köpeği çoğunlukla kendiniz tımarlayabilirsiniz. Bu, sizi ve köpeğinizi birbirine yakınlaştıran eğlenceli bir deneyimdir ve buna zaman ayırdığınız için mutlu olursunuz.

Ancak yavru köpeğiniz uzun tüylü bir yetişkin köpek olacaksa tüylerinin bakımı için biraz daha fazla zaman gerekebilir. Bu durumda, kesimler ve kısaltmaların uzman bir kuaför tarafından yapılması en iyisidir. Tabii ki, tımarlama işlemini yavru köpeğiniz için eğlenceli hale getirecek birini istersiniz. Ayrıca deneyimlerini ve eğitimlerini araştırmalısınız ve belki de onun tımarladığı diğer köpekleri görebilirsiniz.

Yavru köpeğiniz için uzman bir kuaförle görüşmek istiyorsanız veteriner hekiminiz size tavsiyelerde ve önerilerde bulunabilir.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Yavru köpeğinizin sağlığını koruma

  Yavru köpeğinizin sağlığını ve yaşam enerjisini koruyacak en iyi kişi sizsiniz.
 • Köpeklerde pireleri bulma ve çıkarma

  Dogs running Mevsimsel köpek alerjileri ve kene, pire ve diğer rahatsız edici haşerelerden kaynaklanan uyarıcı işaretler, belirtiler ve tedaviler hakkında bilgi edinin.
 • Köpeğinizin Kötü Alışkanlıkları Midesini Bozuyor mu?

  Köpekler doğaları gereği meraklıdır. Bu da koklamamaları gereken bozuk gıdalar, çürüyen cesetler ve atılan insan yiyecekleri gibi her şeyi kokladıkları ve bazen, bu garip kokan şeyin tadının ne olduğunu görmek için bir veya iki lokma aldıkları anlamına gelebilir.
 • Köpeğinizin veteriner hekime götürülmesi

  Veteriner hekime gitmesi, köpeğiniz için stresli bir deneyim olabilmektedir. Bununla birlikte, veteriner kliniğine gerçekleştireceğiniz ziyaretin hem siz, hem de köpeğiniz için rahat ve stressiz olmasını sağlamak için birkaç şey yapabilirsiniz.

İlgili ürünler