Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

Published by
min read

Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

Çeşitli tüy bakımı hizmetlerini düşük fiyatlarla sunan pek çok yer bulabilirsiniz. Bölgenizdeki bir evcil hayvan mağazası, sizi ünlü bir özel evcil hayvan kuaför salonuna yönlendirecek bir nokta olabilir ya da bölgenizdeki veteriner kliniği kuaför hizmeti sunuyor olabilir. Kuaför salonundaki ekip iyi eğitimli, profesyonel ve sizin köpeğinizin ırkı için söz konusu olan özel gereksinimler konusunda bilgili olacaktır. Bu kişiler, köpeğinizin kulak temizliği ve tırnaklarının kesilmesi gibi bakımlarını da yapacaktır.

D.I.Y. tüy bakımı

Köpeğinizin tüy bakımını kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz ya da işin çoğunu kendiniz yaparak köpeğinizi bazen profesyonellere götürebilirsiniz. Köpeklerin çoğu, iyi bir fırçalama ile kendilerine ilgi göstermenizi özellikle sevdiğinden, fırçalama, köpeğinizle zaman geçirmek için büyük bir fırsattır.

Kısa ya da sert tüylü ırklarda dahi, sağlıklı tüyler yumuşak ve rölatif olarak düz olacaktır. Tüyler parlak olmalı, ancak tüylerde yağ ve güçlü bir koku olmamalıdır. Tüyleri sağlıklı olmayan bir köpeğin tüyleri kuru olacak ve kolaycak kırılacaktır; bu da, çok sayıda tüyün kopmasına neden olacaktır. Tüylerin kendi yapısı yağlı ya da tozlu bir görünümde olabilir. Sağlıksız tüylerin diğer belirtileri, tüysüz noktaları ve yağlı, kötü bir kokuyu içermektedir.

Düzenli fırçalama

Fırçalama, köpeğinizin tüy bakımının önemli bir bölümüdür. Uzun tüylü ırkların haftada iki kez fırçalanması gerekecektir; ancak tüy dökmeye eğilimli olan ya da tüylerinin altındaki tabaka kalın olan köpekler haftada bir kez fırçalanmalıdır. Düzenli tüy bakımı, kısa tüylü ırklarda dahi, kopan tüyleri uzaklaştırarak yarar sağlayacaktır.

Her işte olduğu gibi, fırçalama için de doğru malzemeler gereklidir ve farklı tipte köpek tüyleri olduğundan, pek çok farklı fırça tipi vardır. İdeal olarak iki fırçaya ihtiyacınız vardır: köpeğinizin dıç tabakadaki tüyleri için geniş aralıklı dişleri olan bir fırça ve mükemmel bir tarama ve yüz çevresindeki tüyler için daha sık dişli bir fırça. Veteriner hekiminize ya da kuaförünüze bu konudaki önerilerini sorun.

Banyo zamanı

"Köpek Kokusu", çoğunlukla bakteri artışından ve köpeğin tüyleri üzerindeki yağdan kaynaklanmaktadır. Ve köpeğiniz muhtemelen banyo yapmadan da son derece mutlu olmakla birlikte, iyi bir banyo, bu birikimleri ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, "fazla banyonun" köpeğinizin derisini kurutması ve tahriş etmesi olasıdır; bu nedenle, özellikle kirli (çamur, dışkı gibi) olmadığı takdirde, köpeğinize en fazla ayda bir kez banyo yaptırın.

Genel bir kural olarak, insanlar için üretilmiş bir şampuan kullanmayın. Bebek şampuanı güvenlidir ve gözlerini tahriş etmeyecektir; ancak deterjanlar, yoğun deri kirini ya da yağı ortadan kaldırmayacak kadar hafiftir. İdeal olan, köpekler için özel olarak formüle edilmiş olan temizlik ürünlerini kullanmanızdır. Bu ürünler, veteriner hekiminiz ya da bölgenizdeki evcil hayvan mağazasında bulunmalıdır.

Doğru beslenme

Tüy sağlığını korumanın çok önemli olan bir başka yönü de beslenmedir. Tüylerin yapı taşı genellikle proteindir ve köpeğinizin daha iyi beslenmesi, tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Esansiyel yağ asitleri açısından zengin olan mamalar, köpeğinizin tüyleri için özellikle yararlıdır. Köpeğiniz, tüyleri ya da derisinden kaynaklanan sorunlara ilişkin belirtiler gösteriyorsa, bu durumun sorumlusu beslenme olabilir. Köpeğiniz ve tüyleri için önerdiği mama türü konusunda veteriner hekiminizle konuşmayı unutmayın.

Related Articles

 • Köpeklerin diş bakımı

  İster inanın, ister inanmayın, köpeğinizin diş bakımı, kendi dişlerinizin bakımı kadar önemlidir. Uygun diş bakımı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından kritik önem taşımaktadır. Plak ve Diş Taşı. Salya.
 • Köpeğinizin tüy bakımı ve banyosu

  180680638 Köpeğinize banyo yaptırmayı kendisinden daha fazla istiyor olabilirsiniz – özellikle de evin dışında, kötü bir şeyin içinde yuvarlanmışsa. Ancak her ikiniz açısından da hayatı kolaylaştırmak için, banyo yapmayı olabildiğince hoş bir deneyim haline getirmek üzere yapabileceğiniz birkaç şey var.
 • Köpek pirelerinin üstesinden gelme

  180680638 Köpek sahipleri için köpek pireleri kadar fazla sinir bozucu olabilecek çok az şey vardır. Pire ısırıkları acı verici olabilir ve bazı durumlarda hastalık bulaşmasına neden olur. Pire istilası sinir bozucu olmakla birlikte, kontrol altına alınabilir ve biraz çabayla, bunlar tedavi edilebilir ve önlenebilir.
 • Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

  Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri: Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir.

Related Products

 • Science Plan™ Canine Adult Sensitive Skin with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Sensitive Skin with Chicken kuru, pul pul olmuş deri yapısını desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve omega - 3 & 6 yağ asitleri katkılıdır. <BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ Derm Defense™ Canine with Chicken

  <p>Hill's <strong><span class='nowrap'>Prescription Diet</span></strong><strong>™</strong><strong> <span class='nowrap'>Derm Defense™</span></strong> <strong>Canine</strong> maması çevresel alerjenlere karşı gelişen reaksiyonları azaltmaya yardımcı olmak üzere özel olarak formüle edilmiş bir  mama dır. </p>
 • Prescription Diet™ Canine z/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine z/d™ 'nin önemli özellikleri şunlardır:<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ Canine d/d™ Salmon & Rice

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine d/d™ Salmon and Rice allerji problemine sahip köpeklerin tedavisine destek olur.<BR><BR><STRONG>