Yardım edin, köpeğimin midesi bozuldu!

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizde kanlı dışkı olduğunu veya köpeğinizin sürekli hastalandığını mı fark ettiniz? Çoğu köpeğin zaman zaman midesi bozulur. Buradaki bazı ayrıntılar okurken hoşunuza gitmeyebilir ancak ne beklemeniz ve nasıl davranmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Kusma veya ishal, ne evcil hayvanlar ne de ebeveynleri için hoş değildir ancak ara sıra görülen kusma veya sulu, akışkan dışkı, evcil hayvanlarımızın yaşamının bir parçasıdır.

İşaretlere Göz Atın

Bir köpeğin kusacakmış gibi sesler çıkardığını duyarsanız önüne bir gazete veya eski bir kase ya da tepsi koymak için hızlı davranın. Bu şekilde, onları rahatsız edebilecek taşımadan kaçınabilir ve etrafın çok daha temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde, dışarı çıkmak için kapıda ağlayan bir köpepin bağırsakları harekete geçmiş olabilir ve bağırsaklarını normalde yaptığı gibi kontrol edemeyebilir. Karnı ağrıdığında bazı köpekler huzursuz görünebilir, etrafta dolanabilir ve çukurlar kazmaya başlayabilir veya yalnızca kıvrılıp yatar ve mutsuz görünür. Dikkat edilmesi gereken diğer işaretler kilo kaybı, iştahta değişiklikler, gaz, midede gurultu sesi veya dışkı yaparken zorlanmadır.

Tetikleyici Nedir?

Mide bozulmalarının çoğu, köpeklerin fazla yemesinden, yanlış gıdaları (bozuk yemekler gibi) yemesinden, reaksiyon verdiği bir şey yemesinden veya yemeğini hızlıca mideye indirmesinden kaynaklanır. Çoğu köpek, biraz yardımla bu tür bozulmaların hızlı bir şekilde üstesinden gelebilir; bu nedenle erken bir aşamada veteriner hekiminizden tavsiye alın.

Ancak bazı köpeklerin, asla tamamen iyileşmeyen veya bazen alevlenen daha uzun süreli rahatsızlıkları olabilir. Bir veteriner hekimin, daha uzun süreli olan mide bozukluklarının nedenini bulmak için çeşitli testler gerçekleştirmesi gerekir. Teşhise yardımcı olması için köpeğinizin yaşadığı sorunları, gösterdiği belirtileri, epizoda yol açan günlerde neler yediğini bir günlüğe kaydedin.

Önemli İpuçları

  • Köpeğiniz kusuyorsa mamaya erişimini hemen kesin ve taze suyun hazırda bulunduğundan emin olun.
  • Köpeğiniz iyi görünmüyorsa, kusmaya devam ediyorsa veya kusmuk ya da dışkısında kan varsa veteriner hekiminizle iletişime geçin.
  • Köpeğinize ne zaman yüksek düzeyde sindirilebilir köpek mamasından küçük miktarlarda vermeye başlayabileceğinizi veteriner hekiminize sorun. Mide bozulmasından sonra evcil hayvan için genelde veteriner hekim muayenehanelerinde bulunan diyetetik köpek maması önerilir.
  • Önerilen köpek mamasını yaklaşık 5 gün boyunca veya veteriner hekiminizin belirttiği kadar vermeye devam edin.
  • Bu süreden sonra köpeğinizin mamasından biraz ekleyin ve köpeğiniz normal şekilde beslenene kadar sonraki 7 gün boyunca miktarı kademeli olarak artırıp diyetetik mamanın miktarını azaltın.

Evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa her zaman veteriner hekiminizden tavsiye alın.

İlgili Yazılar

İlgili ürünler