Güzel bir Pedikür için Köpek Tırnaklarının Kesilmesi

$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizin tırnaklarını nasıl keseceğinizi öğrenmek ister misiniz? Öyleyse, şunu bilin ki köpeklerinin bakımından sorumlu birçok köpek ebeveyni de aynı şeyi merak ediyor. İster ilk evcil hayvanınıza yuva açmış olun, isterseniz şimdiye kadar bu işi doğru yapıp yapmadığınız konusunda endişeli olun, köpeğinizin tırnaklarını nasıl doğru keseceğinizi öğrenmek önemlidir.

Evcil Hayvanınızın Tırnaklarını Kesmenin Faydaları Nelerdir?

Köpeğinizin tırnaklarını kesmeye çalışmadan önce, tırnaklarını neden kesmeniz gerektiğini anlamak için biraz zaman ayırın. Tırnakların kesilip cilalandığı ve kısa bir ayak masajının yapıldığı insan pedikürlerinin aksine köpek pedikürleri, tırnağın çok uzamaması için yapılır. Çok uzayan bir tırnak, birçok sağlık sorununun tetikleyicisidir. Köpeğinizin her adımında uzun bir tırnağın zemine temas etmesiyle ne olduğunu düşünün: tendonlarına kuvvet geri uygulanır, bu da yürürken rahatsız edici bir baskıya neden olur diyor American Kennel Club. Zamanla bu durum sadece köpeğinizin ayağını değil, ağırlık dağılımını da etkileyen hiza sorunlarına neden olabilir, bu da vücuttaki pek çok başka eklemi ve kası etkiler.

Ayrıca uzun tırnaklar kırılabilir ve evcil hayvanınızda acıya neden olabilir. Dahası, kırılan tırnakları sırf keserek düzeltmek her zaman mümkün değildir. Bunları daha fazla kesmek daha fazla kırılmalarına neden olabilir ve veteriner hekiminizi olaya dahil etmeniz gerekebilir. Son olarak, ekstrem durumlarda çok uzun ayak tırnakları, tırnak dibine batabilir. Bu durum genellikle halihazırda uzun tırnakları yüzünden acı çeken daha yaşlı ve ihmal edilmiş köpeklerde görülür ve sert yüzeylerde yürümekten kaçınmalarına neden olur.

A beautician treats Shibu Inu dogs nails with a nail file

Köpek Pedikürü için İhtiyacınız olan Aletler

Doğru aletleri kullanıyorsanız, köpeğinizin tırnaklarını nasıl doğru keseceğinizi öğrenmek gayet kolaydır. Dahası başarılı olmak için çok az şeye ihtiyaç duyarsınız. İhtiyacınız olan tek şey tırnak makası, pıhtılaştırıcı toz, ödül maması ve muhtemelen bir kişi daha. Ve tabii ki bir de, köpeğinizi de bu büyük organizasyona davet etmeyi unutmayın.

1. Tırnak Makası

İhtiyacınız olan ilk ve muhtemelen en önemli alet, tırnak makasıdır. Giyotin, pense ve makas stilinde satın alabileceğiniz birkaç farklı çeşit vardır. (İsimleri sizi korkutmasın.) Köpeğinize hangi makası önerdiklerini öğrenmek için evcil hayvan kuaförünüze veya veteriner hekiminize danışın. Giyotin tarzındaki makaslar küçük ırk köpekler için daha iyiyken, pense ve makas tarzındakiler ise, büyük ırk köpekler için daha kullanışlıdır. Buna rağmen, işi en iyi yapacak olan alet, kullanırken en rahat ettiğiniz alet olacaktır.

Tırnağı kesmek yerine törpülemek isterseniz elektrikli tırnak törpüleri de bir diğer seçenektir. Elektrikli törpüyle tırnağın sadece küçük bir kısmı alındığından, köpeğin tırnağının altındaki canlı dokuyu (tırnağın altındaki ince kan damarını) kesmekten kaçınma noktasında, makastan daha güvenli olabilir. Bununla birlikte elektrikli törpüler genellikle gürültülüdür, bu da bazı köpeklerin bu alet yakınında endişe veya korku hissetmesine yol açabilir. Bu aletlerle kısaltma işlemini bitirmek de uzun sürecektir, bu nedenle evcil hayvanınızın sabırlı olması gerekir.

2. Pıhtılaştırıcı Toz

Köpeğinizin tırnağını çok fazla keserseniz kanamaya başlayacak, çok can sıkıcı ve rahatsız edici bir duruma neden olacaktır. Kanama durdurucu toz veya veteriner hekiminizin önereceği başka bir pıhtılaştırıcı madde, kanamayı en kısa sürede durduracaktır. Pıhtılaştırıcı tozun ancak evcil hayvanınızda, çok derinden kestiğiniz için oluşan kanamayı durdurmada kullanılması gerektiğini unutmayın.

3. Ödül Mamaları

Olumlu davranışın ödüllendirilmesi, bakım sürecini hem evcil hayvanınız hem de sizin için mutlu bir saate dönüştürür. Tırnak kesiminde deneyimsiz olan genç veya endişeli köpekler için ödül mamaları özellikle yararlıdır. Sadece sağlıklı ödül mamaları seçmeyi ve neşelendirici, mutlu bir ses tonuyla köpeğinizi övmeyi unutmayın.

4. Başka Bir Kişi

Bu işlemi yaparken ikinci bir kişinin olması isteğe bağlı olsa da, tırnaklarını keserken köpeğinizi bir arkadaşınızın veya aile üyenizin tutması faydalı olabilir. Eğer bu işlemi yaparken geçmişte sorunlar yaşadıysanız ve sizi geriyorsa, bu işi evcil hayvan kuaförünüze veya veteriner hekiminize bırakmak isteyebilirsiniz. Sadece iki kesim arası köpeğinizin sıkıntı yaşamaması için düzenli randevu aldığınızdan emin olun.

Bununla birlikte kendinizi hazır hissediyorsanız, evcil hayvanınızın tırnaklarını tek başınıza da kesebilirsiniz.

Focus on chocolate lab's underside of his feet.

Köpeğinizin Tırnaklarını Doğru Şekilde Nasıl Kesersiniz

Köpek tırnağını kesmek aslında gayet kolay bir iştir. Patiyi tutabilecek şekilde evcil hayvanınızın patisini kaldırıp açı verin ve tırnak makasını (veya elektrikli törpüyü), tırnağın fazla kısmına yerleştirin. Sonra ufak parçalar halinde kesmeye başlayın. Yeterince tırnağın kesildiğinden emin oluncaya kadar minik bölümler kesmeye devam edin. Canlı dokudan kaçınmaya dikkat edin. Beyaz tırnakta, yandan baktığınızda canlı dokunun hafif pembe gölgesini görebilmeniz gerekir. Siyah tırnak biraz daha zordur. Tırnağa karşıdan bakarken küçük siyah bir nokta görebiliyorsanız daha fazla ilerlemeyin. Büyük ihtimalle canlı doku bunun tam arkasındadır.

Ancak bu talimatlara dayanarak köpeğinizin tırnaklarını kesme konusunda kaygı duyuyorsanız, yüz yüze talimat alabilmek için köpeğinizi evcil hayvan kuaförüne veya veteriner hekiminize götürün. Profesyonel bu kişiler aynı teknikleri size yüz yüze gösterebilirler, böylece bir sonraki sefer işlemi kendi başınıza tamamlayabilirsiniz.

Arka tırnağı da kesmeyi unutmayın. Washington Üniversitesi Veteriner Fakültesi, bu tırnaklar patinin yan tarafında olduğundan diğer tırnaklar kadar zemini kavramaz diyor. Aslında beşinci tırnak yaralanmaları çok sık görülür ve bunları kısa tutmak, sorunlardan kaçınmaya yardımcı olur. Bunları da diğer tırnakları kestiğiniz gibi kesin, ama daha sık kesilmeleri gerekebileceğinden bu tırnaklara daha fazla dikkat edin.

Artık köpeğinizin tırnaklarını nasıl keseceğinizi bildiğinize göre ne kadar uzun veya kısa kesmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Köpeklerin ırkları ve cüsseleri çok çeşitlilik gösterdiğinden tırnaklar için tam bir uzunluk vermek mümkün değildir; bununla birlikte tırnağın doğru uzunlukta olduğunun en iyi göstergesi, pati aşağıdayken tırnağın zemine temas etmemesidir. Can dostunuzun size gelirken tık, tık, tık sesler çıkardığını duyuyorsanız muhtemelen o tırnakların kesilmesi gerekiyordur.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila sözlerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitleyi bilgilendirebileceğine ve hatta değişmesini sağlayabileceğine inanıyor. Röportajlar, takma adla yazılmış yazılar, blog yazıları ve yaratıcı makaleler içeren yazılarına internetin her köşesinde ve basılı yayınlarda rastlamak mümkündür. Erin, tam bir internet ve sosyal medya kurdudur. Kendisi Fairfield Üniversitesinde Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisans yapmıştır. Kendisine @ReinventingErin Twitter adresi üzerinden ulaşabilir veya http://erinollila.com sitesinde kendisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Related Articles

 • Ayrılık

  Evde tek başına kalması bir seçenek değildir. Süresi ne olursa olsun, yavru köpeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. RSPCA'ya göre, bir milyondan fazla köpek evde tek başına kaldığında endişelenmekte, gürültücü ve zarar verici olmakta, sıklıkla evi kirletmektedir.
 • Köpeklerde pireleri bulma ve çıkarma

  Dogs running Mevsimsel köpek alerjileri ve kene, pire ve diğer rahatsız edici haşerelerden kaynaklanan uyarıcı işaretler, belirtiler ve tedaviler hakkında bilgi edinin.
 • Veteriner hekimle görüşme

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

Related products