Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

Published by
min read

Neutering puppy
Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri:

Kısırlaştırılmış olan yavru köpekler daha mutlu ve daha sağlıklı büyür

Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir. Ayrıca rahim enfeksiyonu olasılığını da azaltmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, planlanmayan gebelikle bağlantılı riskleri de önlemektedir. Bazı veteriner hekimler, dişileri ilk mevsimlerinden önce kısırlaştırmayı tercih etmekte, bazı hekimler de buna karşı çıkmaktadır; bu nedenle, zamanlama konusunda veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

Yavru köpeğiniz erkekse, kısırlaştırmanın testis tümörlerini önleyeceğini ve prostat sorunlarını önleyebileceğini bilmelisiniz. Ayrıca, kalıcı tümör ve fıtık olasılığını da azaltmaktadır.

Size sağladığı yararlar

Yavru köpeğinizi kısırlaştırmanın size ve ailenize sağladığı açık yararlar, hiçbir zaman istenmeyen yavrularla uğraşmak zorunda kalmayacak olmanızdır. Ancak başka avantajları da vardır. Yaşamının erken döneminde kısırlaştırılan erkekler daha az saldırgandır, kızgınlık döneminde dişiler yüzünden daha az uzaklaşırlar, bölgelerini idrarla belirleme olasılıkları ve muhtemelen mobilyalara ya da bacaklarınıza tırmanma olasılıkları daha düşüktür.

Dişi bir yavru köpeğin kısırlaştırılması, bahçenizde kamp kuran başıboş erkekleri durduracak ve dişi köpeğin dolaşma isteğini azaltacaktır.

Kısırlaştırma konusunda sizi endişelendirebilecek faktörler

Kısırlaştırmayı destekleyen tüm bu güçlü kanıtlara karşın, bazı kaygılarınız da olabilir. Dilerseniz, sık görülen birkaç endişeyi gözden geçirelim:

Operasyon geçiren yavru köpeğinizle ilgili endişeler

Yavru köpeğinin bir operasyon geçirmesini hiç kimse hafife almaz; ancak kısırlaştırmanın, istatistiksel olarak son derece güvenli olan rutin bir prosedür olduğunu bilmeniz önemlidir. Tıbbi açıdan sağladığı yararlar, tüm riskleri aşmaktadır.

Yavru köpeğim şişmanlayacak mı?

Yavru köpeğinizin mutlaka kilo alması gibi zorunlu bir durum söz konusu değildir. Yalnızca ona verdiğiniz mama miktarını aktivite düzeyine uygun olarak ayarlamayı unutmayın. Veya bir yaşına geldiğinde, mamasını Hill’s™ Science Plan™ Light gibi düşük kalorili bir mama ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yavru köpeğimin kişiliği değişecek

Yalnızca daha iyi yönde! Daha az saldırgan olacak, başıboş dolaşma ve idrar püskürtme (idrarla bölgesini belirleme) olasılığı azalacaktır.

Neleri içerir?

Gerçekleştirilecek olan bu prosedür için, evcil hayvanınıza genel anestezi uygulanması gerekecektir.

Erkekler için, operasyon her iki testisin çıkarılmasını; dişilerde ise, rahim ve yumurtalıkların ya da yalnızca yumurtalıkların çıkarılmasını içermektedir.

Normal olarak veteriner hekiminiz, girişimden önceki on iki saat boyunca yavru köpeğinize yiyecek ya da su vermemenizi isteyecektir.

Muhtemelen yavru köpeğinizi aynı gün eve götürebileceksiniz; ancak uyuşukluğu çok fazlaysa, biraz daha uzun bir süre kalması gerekebilir.

Veteriner hekiminiz, akşamları yavru köpeğinize hafif bir mama vermenizi önerecektir ve böyle bir mama verebilir.

Yavru köpeğiniz eve döndüğünde birkaç gün dinlenmeye ve daha fazla sevgi ve ilginize ihtiyaç duyacaktır. Etrafta zıplamasına ya da dikişlerini ısırmasına izin vermemelisiniz. Tüm egzersizi 'yalnızca hafif bir egzersiz' olmalı ve sizin eşliğinizde gerçekleşmelidir. Veteriner hekiminiz, onun bakımı konusunda size daha fazla tavsiyede bulunacak ve girişim sonrası kontrol için yavru köpeğinizi ne zaman getirmeniz gerektiği konusunda bilgi verecektir. Genellikle, dikişlerin kontrolü ve gerekiyorsa çıkarılması için girişimden 10 gün sonra gitmeniz istenecektir.

Related Articles

 • Köpeklerin diş bakımı

  İster inanın, ister inanmayın, köpeğinizin diş bakımı, kendi dişlerinizin bakımı kadar önemlidir. Uygun diş bakımı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından kritik önem taşımaktadır. Plak ve Diş Taşı. Salya.
 • Köpeğinizin tüy bakımı ve banyosu

  180680638 Köpeğinize banyo yaptırmayı kendisinden daha fazla istiyor olabilirsiniz – özellikle de evin dışında, kötü bir şeyin içinde yuvarlanmışsa. Ancak her ikiniz açısından da hayatı kolaylaştırmak için, banyo yapmayı olabildiğince hoş bir deneyim haline getirmek üzere yapabileceğiniz birkaç şey var.
 • Köpek pirelerinin üstesinden gelme

  180680638 Köpek sahipleri için köpek pireleri kadar fazla sinir bozucu olabilecek çok az şey vardır. Pire ısırıkları acı verici olabilir ve bazı durumlarda hastalık bulaşmasına neden olur. Pire istilası sinir bozucu olmakla birlikte, kontrol altına alınabilir ve biraz çabayla, bunlar tedavi edilebilir ve önlenebilir.
 • Yaz sıcağı

  Uzun bir kış mevsiminden sonra güzel bir yaz sıcağı ve güneş ışığı hepimizi canlandırır ancak sıcak havanın tadını güvenli bir şekilde çıkarmasını sağlamak için, pek çok evcil hayvanın özel bir bakıma ihtiyacı vardır.

Related Products

 • Prescription Diet™ j/d™ Canine Reduced Calorie with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine j/d™ Reduced Calorie'nin köpeklerde şekillenen eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek olduğu ve sadece 21 günde olumlu etkilerin şekillendiği klinik olarak kanıtlanmıştır. <BR><BR> <P><STRONG>
 • Prescription Diet™ r/d™ Canine with Chicken

  <P><span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine r/d™ kilo problemine sahip köpeklerin beslenmesi için formüle edilmiştir.<BR><B></B></P> <P><B>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p> ·         Aç kalmadan kilo kaybı - köpeklerin % 96'sı 2 ayda, ev ortamında kilo kaybı programını tamamlamıştır.</p><p> ·         Kusursuz şekilde ölçülmüş mama miktarlarına olan ihtiyacı azaltır</p><p> ·         Kilo kaybı programını takiben tekrar kilo alımını engellediği klinik olarak kanıtlanmıştır </p><p><b>Köpeğiniz için en iyi olana dair bilgi ve danışmanlık alabilmek adına veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz. </b></p>
 • Prescription Diet™ Canine t/d™ Mini

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ Mini ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.