Araçta Köpeğinizle Seyahat Etmenin İpuçları

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

İster uzun bir araba yolculuğuna çıkın, ister kısa bir gezintiye, köpeğinizle araç seyahati çok eğlenceli olabilir. Ancak köpeklerle seyahat etmek, birçok güvenlik riski taşıyabilir. Köpeğinizi nasıl güvenle taşıyacağınıza ve arabada onlarla beraber seyahat etmenin kendine has tehlikelerini asgari düzeye düşürmeye dair ipuçlarını okuyun.

Kafesler En İyisidir

Small dog maltese sitting safe in the car on the back seat in a safety crateBir araçta köpekleriniz ile seyahat ederken American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Amerika Hayvanları Koruma Derneği), hem köpeğinizin güvenliği hem de sürüş sırasında dikkatinizin dağılmaması için her boydaki köpeğin seyahat boyu kafeslerde veya taşıma çantalarında güvenceye alınmasını öneriyor. Ani duruşlar sırasında kafesin kaymasını önlemek için mümkünse kafesler aracın arka koltuğuna veya hafif ticari tipteki araçlarda bagaj alanına sabitlenmeli ve bağlanmalıdır. Kafes, köpeğinizin rahat bir şekilde ayakta durabileceği, dönebileceği, oturabileceği ve yatabileceği kadar geniş olmalı, ancak araç hareket ederken kafesin içinde savrulacakları kadar büyük olmamalıdır. Ayrıca bol havalandırma da sağlamalıdır. Zeminini battaniyelerle kaplayarak, hatta yaralanmalara karşı tedbir olarak bir adım daha ileri gidip yanları köpükle kaplayarak kafesi köpeğiniz için daha konforlu hale getirebilirsiniz. Sadece dolgu için kullandığınız malzemeyi köpeğinizin yemeye veya çiğnemeye çalışmayacağından emin olun.

Kafes İşe Yaramazsa

Kafes bir seçenek değilse, doğrudan emniyet kemeri tokasına takılan ve köpeğinizi arka koltuğa bağlayan bir güvenlik kemeri edinin. Köpeklerle daha güvenli araç seyahati için piyasada bulunan bir diğer seçenek de hafif ticari araçlarda tüylü dostunuzu arka koltukta tutan ağ veya metal bariyerdir. Bu seçenekler siz yola odaklanmaya çalışırken köpeğinizin dikkatinizi dağıtmaması veya ayaklarınıza dolaşmaması için harika olsa da bir kaza durumunda köpeğinizi yaralanmadan korumak için tasarlanmamışlardır. Her ne kadar bu seçenekler can dostunuza daha fazla hareket imkanı verse ve seyahatlerini daha eğlenceli kılsa da kendi güvenlikleri için bir kafes veya taşıma çantası hâlâ en iyisidir.

Arka Koltuk Yoksa

Temel olarak ön koltuğun hava yastıkları kaynaklı yaralanma ihtimali yüzünden aracınızın arkası genellikle köpeğiniz için en güvenli yer olsa da bazen bir arka koltuk veya bagaj alanı yoktur. Böyle bir durumda köpeğinizi bir kafeste veya taşıma çantasında yolcu koltuğuna sabitlemek ve yolcu tarafı hava yastıklarını kapatmak en iyi seçenektir. Köpeğiniz ön koltukta bir kafese sığmayacak kadar büyükse, emniyet kemerine bağlamak için bir güvenlik kemeri kullanın. Köpeğiniz hiçbir koşulda açık bir pikabın arka kasasında seyahat etmemelidir.

Dog lies next to a woman leaning on a car.

Uzun seyahatlerde olabildiğince hızlı bir şekilde (elbette hız sınırlarına uyarak) gideceğiniz yere ulaşmak cazip gelebilir, ama ulaşmak istediğiniz yere aceleyle giderken dört bacaklı yolcunuzu unutmayın. Köpeğinizin mola vermesi, bacaklarını esnetmesi ve tuvalet ihtiyacını gidermesi için yaklaşık her iki saatte bir mola planlayın. Ayrıca yanınıza temiz su almak ve mola verdiğinizde su vermek de iyi bir fikirdir. Köpeğinizi araç tutmuyorsa, bu mola küçük bir yemek vermek için de iyi bir zamandır.

Konforlu Seyahat

Unutmayın ki köpeğinizle araçta seyahat etmeye yönelik bu kurallar köpeğinizin güvenliği için olduğu kadar sizin ve yolcularınızın da güvenliği içindir. Bu nedenle her boydaki köpekler güvenli bir şekilde bağlanmalıdır. Minik köpeğiniz seyahat sırasında kucağınıza kıvrılıp yatmaktan mutlu olabilir, ama tıpkı sürüş sırasında çocuğunuzun kucağınızda olmasının güvenli olmayacağı gibi bu durum köpeğiniz için de güvenli değildir. Irkları veya boyları ne olursa olsun seyahatiniz sırasında köpeğinizi kafeste veya bağlayarak güvenceye almak, ikinizin varış noktanıza güvenle varma ihtimalinizi artıracaktır.

Related Articles

 • Ayrılık

  Evde tek başına kalması bir seçenek değildir. Süresi ne olursa olsun, yavru köpeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. RSPCA'ya göre, bir milyondan fazla köpek evde tek başına kaldığında endişelenmekte, gürültücü ve zarar verici olmakta, sıklıkla evi kirletmektedir.
 • Köpeklerde pireleri bulma ve çıkarma

  Dogs running Mevsimsel köpek alerjileri ve kene, pire ve diğer rahatsız edici haşerelerden kaynaklanan uyarıcı işaretler, belirtiler ve tedaviler hakkında bilgi edinin.
 • Veteriner hekimle görüşme

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

Related products