Saldırgan davranışın ortadan kaldırılması

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Sevimli yavru köpeğinizi saldırgan bir köpeğe dönüştürmeyinDog image

Pek çok insan, köpeklerin “ısırmak istediği için” ısırdığını düşünür. Ancak köpekler, iyi bir neden olmadıkça saldırganlaşmaz ve köpeklerin çoğu, kendilerini stresli bir durumda hissettikleri için saldırganlık gösterirler. Bu nedenle, onun stresli durumlardan kaçınması ya da tolere etmesine yardımcı olmanın, yavru köpeğinizin daha sonra sinirli ya da saldırgan bir köpek olmasını önlemek için kullanılan iyi yöntemin olması mantıklıdır. Bir köşeye sinmesi ya da tasma kayışıyla sınırlanmış hissetmesi gibi korku belirtilerini tanımayı öğrenmeniz gereklidir.

 

Korku çok sık görülür

Korkmaları için, köpeklerin kötü bir deneyim yaşamış olmaları şart değildir. Korku yaşayan köpekler, yeterince insanla arkadaşlık fırsatı bulamamış olanladır. Dolayısıyla sosyalleşme son derece önemlidir – sosyalleşmeyle ilgili tavsiyeler için buraya tıklayınız. Yavru köpeğiniz insanları (yetişkinler ve aynı şekilde çocuklar) eğlence, övgü ve ödül mamaları sunan kişiler olarak görecek şekilde yetiştirilirse, tehdit edici davranış göstermesi gerekmez.

Ayrıca, korkularını yenmelerine yardımcı olmak için, küçük yaştan itibaren yavru köpeğinizin korkutucu olabilen seslere ve durumlarla karşı karşıya kalmasını da sağlamalısınız. Elektrik süpürgesi, trafik ya da postacı gibi potansiyel olarak korkutucu olan şeyler, doğal karşılanan günlük olaylar halini alır.

 

Yavru köpeğiniz ve diğer insanlar

Tüm insanlar farklıdır - ister arkadaşlarınız olsun, ister aileniz, ister yabancılar - ve yavru köpeğinizin gözünde, farklı yaşlarda, biçimlerde ve büyüklüklerde görünen biz insanlar son derece kafa karıştırıcı olabiliriz. Dolayısıyla, küçük yaştan itibaren, mümkün olduğunca fazla insanla karşılaşmasını sağlamalısınız. Bu şekilde, yabancılar daha az tuhaf karşılanacak ve o da, kısa bir süre içinde daha sakin ve daha güven verici olmayı öğrenecektir. Yalnızca bu yeni arkadaşlarınızın coşkulu sevgi gösterileriyle onu bunaltmamalarını sağlayın.

Yavru köpeğinizin çocuklarla tanışması da önemlidir. Bazı çocuklar bir yavru köpeği sevme konusunda direnç gösterebilir ve zarar vermek gibi bir amaçları olmamasına karşın, bu durum köpek için endişe verici olabilir. Yavru köpeğinizi yürüyüş için yerel bir okulun yakınlarına götürmeniz iyi bir fikirdir; çocukların yaklaşarak merhaba demek için cesaretlendirilmelerine gerek kalmayacaktır. Ancak yavru köpeklerin çabuk yorulabildikleri unutulmamalıdır; dolayısıyla tanışma sürelerini oldukça kısa tutmalı ve yavru köpeğinize dinlenmesi için zaman tanımalısınız.

 

Oyun amaçlı ısırma kontrolden çıkmamalıdır

Yeni yavru köpeğinizi almanızdan önce, o kendi kardeşleriyle oynamaya alışmıştır. Ve oyun amaçlı ısırma, bir yavru köpeğin doğal oyunudur. Bu nedenle yeni evine alıştığında, sizinle ısırma oyunu oynamak isteyecektir. Ancak çok fazla ısırmasını önlemek için, onun dikkatini ellerinizden oyuncaklarına yöneltmeniz gerekecektir.

Yavru köpeğinizle birlikte zaman geçirdiğinizde, onu her okşadığınızda ve her gerilim yaşadığında, ellerinizi çiğnemek isteme olasılığı vardır; bu nedenle, oyuncaklarından birini hazır bulundurmayı unutmayın. Elinizi yumruk yaparak ve bunun yerine bir oyuncak vererek, dalgalandırma hareketi yaparak ve onun etrafında döndürerek elinizi ısırmasını güçleştirin. Oyuncaklarla oynamanın ve onları çiğnemenin, kocaman bir yumruktan çok daha eğlenceli olduğunu öğrenmesi uzun sürmeyecektir.

 

 

Yavru köpeğinizin bildikleri yalnızca ona öğrettiklerinizdir

Yavru köpeğinize şu anda öğrettiğiniz her şeyin, büyüdüğünde onun için normal davranış olacağını unutmamanız önemlidir. Bu nedenle henüz yavru bir köpekken oyun oynadığında, onu olgun bir köpek olarak düşünmeye çalışın ve davranışının kabul edilebilir olup olmadığına karar verin. Hırlamaya başlar ya da oyuncağı tutan elinizi ısırmaya çalışırsa veya oyun sırasında küçük bir çocuğun üstüne atlarsa, hemen oyunu durdurun ve oyuncağı alarak uzaklaşın. Eğlencenin niçin kesildiğini ve buna neden olan davranıştan kaçınması gerektiğini hemen öğrenecektir.

 

Yavru köpeğinizin davranışları konusunda herhangi bir endişeniz varsa ya da mevcut olan kitaplar, eğitim kursları ya da sınıflar konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz, veteriner hekiminiz memnuniyetle size tavsiyede bulunacaktır.

Related Articles

 • Ekip lideri – yavru köpeğiniz mi, siz mi?

  Köpekler yük hayvanlarıdır ve bir liderlerinin olmasına alışırlar. Bu durumda lider sizsiniz. Erken dönemde bazı kurallar konması, yavru köpeğinizin kendini güvende hissetmesine ve sizinle arasında bir bağ kurmasına yardımcı olacaktır.
 • Yavru köpeğinizin davranış eğitimi

  Yeni yavru köpeğiniz, iyi davranışlarla donatılmış olarak gelmez. Yetiştirici ilk olarak ona biraz tuvalet eğitimi vermeye başlamış olabilir ancak onun sizin ev hayvanınız gibi davranması tamamen size bağlıdır.
 • Erken dönemde eğitim

  Herkes, bir yavru köpeğin iyi huylu, mutlu ve sosyal olmasını ister ancak ondan ancak verdiklerinizi alacaksınız. Bu nedenle, eğitime erken başlama son derece önemlidir. Aslında, eğitim muhtemelen siz onu almadan önce başlamış olacaktır yavru köpeğinize bazı temel komutlara uymasının yanı sıra tuvalet eğitimi verilmiş olabilir.
 • Köpek ve yeni gelen bir bebek… birbirleriyle mükemmel bir şekilde geçinebilirler

  Dogs running Doğru bir hazırlıkla, bir köpeğin ve yeni doğan bebeğin bir araya gelmesi hiçbir sorun oluşturmamalıdır. Yeni bir bebeğin dünyaya gelişi daima heyecan verici bir dönemdir ancak bazen bir köpek sizin coşkunuzu paylaşmayacaktır.

Related Products