Minyatür Irk Köpeğinizin İhtiyaçlarını Anlamak ve Karşılamak

Published by
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Dünyaya Küçük Bir Köpeğin Gözünden Bakmak

İlk önce, kelimenin tam anlamıyla köpeğinizin seviyesine inin ve çevreye dikkatlice bakın. Köpeğinizin yaşadığı ortam işte bu. Bu yüzden, etrafa onun bakış açısından bakarak kendinize birkaç önemli soruyu sormanız oldukça önemli: Buradan her şey daha korkutucu görünüyor mu? Koltuk ona yüksek görünüyor mu?Kaygan mutfak zemini metrelerce uzunlukta gibi görünüyor mu?İnsanlar ve evdeki eşyalar sizden çok uzunsa her şey biraz göz korkutucu gelebilir. Köpeğinizin nasıl hissediyor olabileceğine dair bir fikriniz olması için sizden büyük bir elektrikli süpürge hayal edin!

 • Su kabı gibi temel ihtiyaçlar esas dinlenme veya oyun alanlarından ne kadar uzakta? Kısa bir koşu mu, yoksa maraton mesafesi mi?
 • Köpeğinizin mobilyalara çıkma izni varsa bunun için ne kadar zıplamaları gerekiyor? Köpeğinizin koltuğa veya yatağa çıkmak için kullanabileceği bir basamak var mı?

Küçük Irk Köpekler: Her Tür ve Boyutta

Küçük, minyatür ve süs köpekleri, çok çeşitli mini ırk köpeklerden oluşur: Bazıları Jack Russel Terrier, Fransız Bulldog veya Bati Highland Beyaz Terrier gibi kompakt ve güçlü köpeklerdir. İtalyan Tazısı, Prag Ratter ve Şivava gibi diğerleri daha hassas ve narin oldukları için daha nazik bir ilgiye ve özenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Simgesel uzun gövdeli Dakhund, yuvarlak kafalı Japon köpeği veya tüysüz Çin köpeği gibi çok farklı özellikleri olan birçok ırk bulunur.

Köpeğinizin ırkı ne olursa olsun, yataklarının şeklini ve boyutunu; mama ve su kaplarının boyutunu ve yerini; tasma, tasma kayışı ve/veya boyunluk türü; sıcaklık gereksinimleri ve diğer ayrıntıları düşünürken köpeğinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak önemlidir.

Küçük Köpek Sendromu

Büyük bir dünyada, küçük ırk bir köpek olmak zor olabilir. Ancak küçük ırk köpekler, büyük ırk köpeklerle kıyaslandığında, asla tolerans gösterilmeyecek sergiledikleri yaramaz veya tehlikeli davranışlar ("küçük köpek sendromu" da denir) genelde yanlarına kâr kalır. Bu küçük Napolyonlar, ilk önce bu tür davranışları bir savunma mekanizması olarak kullanırlar ancak bu davranışlar erken dönemde düzeltilmezlerse kolayca alışkanlığa dönüşebilir. Ebeveynlerin, küçük bir Şivava veya büyük bir Rottweiler da yapsa tasmayı çekmenin, çağrıldığında gelmemenin, öfkeli hareketlerin veya ısırmanın aynı derecede kötü davranışlar olduğunu unutmaması gerekir. Bu tür durumlarda, doğru sosyalleştirme ve eğitim mucizeler yaratabilir. İlk aylardan itibaren çok çeşitli durumlarda, doğru davranışın öğretilmesi ve alıştırılması her ırk boyutundaki köpeğin güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olarak, istenmeyen ve hatta tehlikeli davranışlar sergilemelerini önlemeye yardımcı olur. Köpeğinizin ırkını tanıyan bir eğitmen bulun veya bulunduğunuz bölgedeki bir itaat grup eğitimine katılın. Aynı zamanda köpeğinizin davranışlarını anlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olacak birçok kitap da bulunmaktadır. Öneriye veya fazladan desteğe ihtiyaç duyarsanız veteriner hekiminizle görüşmekten çekinmeyin.

Mama Gereksinimleri: Az Ama Öz

Küçük ırkların, büyük ırklardan farklı kalori gereksinimleri vardır. Büyük ırk köpeklere kıyasla kg başına daha fazla yüzey alanına sahip olduklarından dolayı vücutlarını sıcak tutmak gibi normal vücut fonksiyonları için genelde daha fazla enerji harcarlar. Ayrıca dolaşırken bile daha çok enerji harcarlar. Caddenin sonuna kadar yürümek komşunuzun Labrador köpeği için 100 adımsa, sizin Lhasa Apso köpeğinizin o mesafeyi gitmesi 400 adımdır.

Küçük ırk köpekler, büyük ırk köpeklere göre günlük olarak kg başına daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilir ancak aşırı kilo alımına karşı da dikkatli olunması gerekir. Obezite küçük ırk köpekler için de, büyük ırk köpekler için olduğu kadar tehlikelidir.

Yavru Köpeklerde Özellikle Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ufaklıklar, vücut ağırlıklarına göre kg başına daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Daha büyük ırklar gibi büyük miktarlarda enerji depolayamadıkları için de onlara göre yüksek kalorili öğünlere daha sık ihtiyaç duyarlar. Küçük ırk köpekler, küçük mide kapasitelerini ve bitmek bilmez enerji ihtiyaçlarını göz önüne alınca, gün boyunca sık sık ufak öğünlerle beslenmelidir. İdeal mama miktarı için evcil hayvan mamalarının etiketlerini okuyun ve kendi küçük ırk köpeğinizin özel ihtiyaçları için veteriner hekiminize danışın. Her ırkta olduğu gibi küçük ırk köpekler de korunmalıdır ancak onlara bebek gibi davranılmamalıdır. Tüylü küçük bir Cavalier King Charles Spaniel köpeğin büyük kahverengi gözlerine bakıp "Hayır!" demek çok zor olsa da bunun da yapılması gerekiyor. Küçük ırk köpeklerin erken dönemde eğitimi, ileriki dönemde daha rahat, güvenilir ve iyi huylu bir köpek dostunuz olmasına yardımcı olur.

Uzun ve Sağlıklı Yaşam

Küçük ırk köpekler genelde büyük ve iri ırklara göre daha uzun süre yaşarlar. Maltese, Şivava, Yorkshire Terrier ve Minyatür Dakhund'ların hepsinin 12 yaşına kadar yaşadığı biliniyor. Minyatür Poodle ve Border Terrier'lerin ortalama yaşam ömrü yaklaşık 14 yıldır ancak çoğunun yaklaşık 20 yaşına kadar yaşadığı bilinmektedir. Ancak köpeklerin yaşam süreleri sağlık durumu, beslenme ve çevre gibi çeşitli birçok faktöre bağlıdır. Böyle uzun bir yaşam ömründe, genelde şehir yaşamıyla birleştiğinde küçük ırk köpeklerin, çok ileri yaşlarında da sağlıklı olabilmeleri için ekstra korumaya ihtiyaçları vardır. Veteriner kliniğine yapılan düzenli ziyaretler arasında küçük ırk köpekler, vücutlarının yaşlanma ve şehir yaşamının etkileriyle baş etmesine yardımcı olmak için ilave antioksidanlardan yararlanabilir.

Doğru Mamayla Besleme

Küçük ırk köpeklere, ağızlarına alması ve çiğnemesi daha kolay olan daha küçük boyutlu mama tanesi sunmakta faydalı olabilir.

Köpek dostunuzun mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için ihtiyacı olan her şeyi sağlayan, antioksidan, omega 3 ve 6 yağ asitleri ve tabii ki harika bir lezzete sahip tam ve dengeli bir mama arayın. Her ırktan ve yaştan küçük ırk köpeklere ideal besinler sağlamak için çok çeşitli Science Diet ve Prescription Diet mama seçenekleri mevcuttur.

İlgili Yazılar

 • Ayrılık

  Evde tek başına kalması bir seçenek değildir. Süresi ne olursa olsun, yavru köpeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. RSPCA'ya göre, bir milyondan fazla köpek evde tek başına kaldığında endişelenmekte, gürültücü ve zarar verici olmakta, sıklıkla evi kirletmektedir.
 • Köpeklerde pireleri bulma ve çıkarma

  Dogs running Mevsimsel köpek alerjileri ve kene, pire ve diğer rahatsız edici haşerelerden kaynaklanan uyarıcı işaretler, belirtiler ve tedaviler hakkında bilgi edinin.
 • Veteriner hekimle görüşme

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

İlgili Ürünler