Yaşlı Küçük Irk Köpeğinizi Neyle Beslemelisiniz?

dk okuma süresi

Bir çitin arkasından görünen siyah ve ten rengi köpek. Zıplamış ve ayakta duruyormuş gibi tam havadayken çekilmiş

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Küçük ırk yaşlı köpeğinizi neyle beslemeniz gerektiğinden bahsetmeden önce küçük ırk yaşlı köpek derken neyi kastettiğimizi açıklayalım. Küçük ırk köpekler, yetişkin olduklarında 12 - 15 kg'dan daha fazla ağırlığa sahip olmazlar. Bir köpeğin tam olarak ne zaman yaşlı kabul edileceği biraz da boyutuna bağlıdır. Genelde küçük ırk köpekler genelde büyük ve iri ırklara göre daha uzun süre yaşarlar. Örneğin bir Labrador, yedi yaşındayken yaşlı kabul edilebilirken Jack Russell teriyer gibi küçük bir köpeğin dokuz ila on yaşına kadar yaşlı olduğu düşünülmeyecektir.

Genel anlamda küçük ırk köpeklerinin beslenmsi ve büyük ırklardan nasıl farklı olduğu konusunda bilgi edinmek istiyorsanız burayı okuyabilirsiniz. Özet olarak küçük ırklar:

  • Daha hızlı metabolizmaya sahip olduklarından vücutlarındaki kilo başına daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar.

  • Büyük ırklardan daha hızlı olgunlaştıkları için biraz daha farklı bir mineral dengesi gerekir.

  • Daha küçük ağızları olduğundan daha küçük taneli mamaları yiyebilirler.

  • Büyük ırklara göre daha kolay stres olabilirler; bu nedenle, endişeyi azaltan doğal bileşenlere sahip mamalar onlara iyi gelebilir.

  • Daha uzun süre yaşarlar, bu nedenle yıpranmayla ve hücre yaşlanmasıyla mücadele edecek ekstra antioksidanlar yararlı olabilir.

Yaşlı köpeklerin neden yetişkin köpeklerden daha farklı beslenmeleri gerekir?

Biz insanlarda olduğu gibi, köpekler de yaşlandıkça değişmeye başlar. Aşamalı olarak hareketleri azalır, vücut sistemleri daha az verimle çalışmaya başlar ve eklem iltihabı gibi hareketlerini azaltan dejeneratif sorunlar başlayabilir. Günümüzde köpeklerin yaşam sürelerinin giderek uzamasının nedenlerinden biri çok iyi beslenmedir ve doğru zaman geldiğinde yaşlı köpek mamasına geçmek, köpeğinizin yaşamı boyunca devam eden harika beslenmenin tüm faydalarını sürdürmeye yardımcı olur. Yaşlı köpek mamaları, yaşı ilerlemiş köpekler için şu yararları sağlar:

 

  • Daha az kalori. Daha az hareketli oldukları ve mobilite sorunları olabileceği için yaşlı köpekler kilo almaya eğilimlidir. Aşırı kilolu olmak kesinlikle iyi değildir ancak eklem sorunları olan köpekler için daha da kötüdür; bu nedenle köpeğinizin zayıf kalması gerçekten önemlidir. Yaşlı köpek mamaları, daha az kaloriyle köpeğinizin tok hissetmesine yardımcı olur. Bunun tersi de doğru olabilir ancak diş sorunları ve diğer sağlık sorunları, acıya ve yeme motivasyonunun azalmasına neden olabilir. Ayrıca, çok ileri yaştaki köpekler de doğal olarak kas kitlesini ve böylece kilo kaybetme eğilimi gösterir. Sağlıklı kiloyu ve kas kitlesini korumak önemli olduğu için yaşlı köpeğinizi desteklemek üzere gelişmiş besinler hakkında veteriner hekiminizle konuşun.

  • Kontrollü protein ve mineraller. Daha yaşlı köpekler, organları daha az verimli şekilde çalışmaya başlayabileceği için kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi sorunlara daha yatkındır. Kontrollü protein ve mineral düzeylerine sahip olmak, bu organların iş yükünü biraz hafifletebilir. Proteinin, kas kitlesini korumak için yüksek kaliteli ve yüksek düzeyde sindirilebilir olması gerekir.

  • Daha fazla antioksidan ve omega 3 yağ asidi. Antioksidanlar, hücre yıpranmasıyla mücadeleye yardımcı olurken omega 3 yağ asitleri antienflamatuardır ve başka birçok avantaja sahiptir. İkisinin de yüksek düzeyleri, beyin yaşlanması ve bilişsel fonksiyon bozukluğu işaretleri konusunda yardımcı olur.

Yaşlı küçük ırk köpeğinizi neyle beslemelisiniz?

Köpeğinizin mamasını değiştirmeyi düşünmeden önce, ilk olarak veteriner hekiminizle konuşun ve beslenmedeki her türlü değişikliği beş ila yedi günde aşamalı olarak yapın. Bu, ani değişikliğin neden olacağı mide bozulmalarını önleyecektir. 

Hem küçük ırk hem de yaşlı köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir mamaya ihtiyacınız var. Ayrıca eksiksiz ve dengeli olmalı; yani köpeğinizin ihtiyacı olan tüm besin değerlerini, doğru oranlarda içermelidir. Köpeğinizin damak zevkine ve tercihlerinize bağlı olarak ıslak mama, kuru mama veya ikisinin bir kombinasyonunu tercih edebilirsiniz. Yaşlı köpeklerin iştahı azabilir, bu nedenle ıslak mamayla beslemenin iştahlarını artırdığını görebilirsiniz. 

Ayrıca mama ve su kaplarını, bir basamağa ya da özel bir sehpaya yerleştirerek yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Kaymak yaşlı köpekler için oldukça acı verici olduğu için özellikle köpeğinizin mamasını yediği yerde kaydırmaz paspas kullanabilirsiniz. Bu değişiklikler, eklem iltihabı olan köpeklerin daha rahat bir şekilde yemesine yardımcı olabilir. Daha küçük ve sık öğünler de bazı köpeklere daha uygun olabilir.

İyi haber, küçük ırk yaşlı köpekler için özel olarak formüle edilmiş birçok mama var; yani yaşlı dostunuz için çok fazla seçenek ve güzel çeşitler bulabilirsiniz. Siz ve köpeğiniz mümkün olduğunca uzun altın yıllar geçirebilmeniz için köpeğinize en uygun mama hakkında veteriner hekiminizle görüşün.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA