Kedinizin Yemek Yedikten Sonra Kusmasının Nedenleri

Published by
min read

Kedi sahipleri, kedileri mamasını yedikten hemen sonra kustuğunda bazen yeni mamayı suçlarlar. Bu bağlantı mantıklı görünebilir ancak diğer faktörler davranışın altında yatan farklı bir nedene işaret ediyor olabilir.

Regürjitasyon

Kediniz yeni mamasını çok seviyorsa ya da mama için evinizdeki diğer evcil hayvanlarla rekabet etmesi gerekiyorsa, regürjitasyon veya yutulmuş gıdaları ağzından dışarı atma vakası görülebilir. İşte gerçekte olanlar: bir kedi o kadar hızlı yemek yiyor ki, mama taneciklerini çiğnenmeden yutuyor ve ağzından çok fazla hava alıyor. Midede biriken aşırı miktarda mama ve hava büyük olasılıkla ağzına geri gelecektir. Kediniz yedikten çok kısa bir süre sonra yeni bir mama taneciğini ağzına atıyorsa suçlu regürjitasyon olabilir.

Peki ne yapmalı

Kedinizin çok hızlı yemek yediğinden ve yediklerini geri çıkarttığından şüpheleniyorsanız, riski azaltmak için bu adımları izleyin.

 1. Yemek yeme hızında bir yavaşlama görülene kadar daha sık ve daha küçük öğünlerle besleyin.
 2. Kedi mamasını derin bir tabak yerine kurabiye tepsisi gibi geniş ve düz bir kaba koyun. Bu, mama tanelerinin kaba dağılmasını sağlar ve kedinizi daha yavaş yemeye zorlar. Aynı zamanda mamanın ağız dolusu yenmesini de önler.

Geçiş

Yeni kedi mamasına çok hızlı bir şekilde geçiş yapmak da kedinizin kusmasına neden olabilir. Rahatsızlığı azaltmak için yedi günlük bir süre boyunca eski mama miktarını bir karışım içerisinde kademeli olarak azaltıp yeni mamayı kademeli olarak artırın.

Kediniz yedikten hemen sonra rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa veya yoğun şekilde ya da sürekli kusuyorsa derhal veterinerinize başvurun. Kedi mamasını değiştirmeden önce veterinerinize danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Related Articles

 • Tüy yumaklarının atılması

  Kediler çok temiz yaratıklardır ve yavru kediniz, günde yaklaşık beş saatini kendini yalayarak temizlemeye ayıracaktır. Bunu yaparken, yerinden kopmuş olan tüyleri de toplayacaktır. Bu tüyleri tükürmesi onun için çok güçtür ve dolayısıyla muhtemelen onları yutacaktır.
 • Kediler için Tehlikeli veya Zehirli Gıdalar

  Kediniz söz konusu olduğunda onu besin ihtiyaçları için en uygun kedi mamasıyla beslediğinizden emin olmak istersiniz.
 • Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

  Kediniz kustuğunda ve rahatsızlık belirtileri gösterdiğinde bunun ne anlama geldiğini öğrenmeniz, en iyi bakım yolunun ve evcil hayvanınıza yardımcı olacak eylem planının belirlenmesi açısından çok önemlidir.
 • Kısırlaştırmanın yararları

  Dişi ve erkek kedilerin kısırlaştırılması, kedinizin üremesini engelleyen cerrahi girişimlerdir.

Related products

 • VetEssentials™ NeuteredCat Mature Adult with Chicken

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span>VetEssensials NeuteredCat<sup>TM</sup> Lower Fat Mature Adult 7+ Chicken kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »
 • VetEssentials™ NeuteredCat Young Adult Lower Fat Chicken

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Light Mature Adult 7+ Cat Food with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Light Chicken ideal ağırlığın korunabilmesi için gereken kusursuz beslenmeyi temin eder. </P> <P>İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve yağ yakımına yardımcı olan L-karnitin katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »