Kedinizin Yemek Yedikten Sonra Kusmasının Nedenleri

Published by
min read

Kedi sahipleri, kedileri mamasını yedikten hemen sonra kustuğunda bazen yeni mamayı suçlarlar. Bu bağlantı mantıklı görünebilir ancak diğer faktörler davranışın altında yatan farklı bir nedene işaret ediyor olabilir.

Regürjitasyon

Kediniz yeni mamasını çok seviyorsa ya da mama için evinizdeki diğer evcil hayvanlarla rekabet etmesi gerekiyorsa, regürjitasyon veya yutulmuş gıdaları ağzından dışarı atma vakası görülebilir. İşte gerçekte olanlar: bir kedi o kadar hızlı yemek yiyor ki, mama taneciklerini çiğnenmeden yutuyor ve ağzından çok fazla hava alıyor. Midede biriken aşırı miktarda mama ve hava büyük olasılıkla ağzına geri gelecektir. Kediniz yedikten çok kısa bir süre sonra yeni bir mama taneciğini ağzına atıyorsa suçlu regürjitasyon olabilir.

Peki ne yapmalı

Kedinizin çok hızlı yemek yediğinden ve yediklerini geri çıkarttığından şüpheleniyorsanız, riski azaltmak için bu adımları izleyin.

 1. Yemek yeme hızında bir yavaşlama görülene kadar daha sık ve daha küçük öğünlerle besleyin.
 2. Kedi mamasını derin bir tabak yerine kurabiye tepsisi gibi geniş ve düz bir kaba koyun. Bu, mama tanelerinin kaba dağılmasını sağlar ve kedinizi daha yavaş yemeye zorlar. Aynı zamanda mamanın ağız dolusu yenmesini de önler.

Geçiş

Yeni kedi mamasına çok hızlı bir şekilde geçiş yapmak da kedinizin kusmasına neden olabilir. Rahatsızlığı azaltmak için yedi günlük bir süre boyunca eski mama miktarını bir karışım içerisinde kademeli olarak azaltıp yeni mamayı kademeli olarak artırın.

Kediniz yedikten hemen sonra rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa veya yoğun şekilde ya da sürekli kusuyorsa derhal veterinerinize başvurun. Kedi mamasını değiştirmeden önce veterinerinize danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Related Articles

 • Tüy yumaklarının atılması

  Kediler çok temiz yaratıklardır ve yavru kediniz, günde yaklaşık beş saatini kendini yalayarak temizlemeye ayıracaktır. Bunu yaparken, yerinden kopmuş olan tüyleri de toplayacaktır. Bu tüyleri tükürmesi onun için çok güçtür ve dolayısıyla muhtemelen onları yutacaktır.
 • Kediler için Tehlikeli veya Zehirli Gıdalar

  Kediniz söz konusu olduğunda onu besin ihtiyaçları için en uygun kedi mamasıyla beslediğinizden emin olmak istersiniz.
 • Kedinizle Oynayabileceğiniz Basit Oyunlar: Tamamen Ücretsiz 7 Oyun

  Kedinizle, evinizde veya çevresinde bulunan eşyalarla oynayabileceğiniz, ekonomik ve oynaması kolay yedi oyuna göz atınız.
 • Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

  Kediniz kustuğunda ve rahatsızlık belirtileri gösterdiğinde bunun ne anlama geldiğini öğrenmeniz, en iyi bakım yolunun ve evcil hayvanınıza yardımcı olacak eylem planının belirlenmesi açısından çok önemlidir.

Related products