Kedileri Evde Yalnız Bırakma: Ne Kadar Süre Güvenli?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Çoğu kedi günde 13 ila 18 saat uyuduğu için siz işteyken kedinizin evde kalması genelde bir sorun oluşturmaz. Ancak yavru kediniz, yaşlı bir kediniz veya kısa süre önce sahiplendiğiniz bir kediniz varsa dikkate almanız gereken bazı ilave önlemler vardır. Kedinizin ne kadar süre tek başına kalması güvenlidir? Bir kediyi evde yalnız bırakıyorsanız evcil hayvanınızın fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı kaldığından emin olmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç noktayı burada bulabilirsiniz.

Tüylerle oynayan küçük kedi yavrusu

Ne Kadar Süre Çok Uzundur?

Bir kediyi evde ne kadar süre yalnız bırakabileceğiniz aslında kediden kediye ve kedi dostunuzla olan ilişkinize bağlı olarak değişir. Kısa süre önce yeni bir kedi sahiplendiyseniz programınızı öğrenmesi, günlük rutininize alışması ve evinizde hangi davranışların uygun olduğunu bilmesi için sizinle evde vakit geçirmesi gerekir. Battersea, tüylü ailenizin yeni üyesine alıştığından emin olmak için yeni kediyi evdeki diğer evcil hayvanlarla aşamalı olarak ve çok dikkatli bir şekilde tanıştırmanız gerektiğini belirtiyor. İlk birkaç hafta hem sizin hem de kedinizin bağlanması ve bir ilişki kurması için çok önemli bir süredir.

Birkaç aydır veya yıldır evinizde olan kediler, 8 ila 10 saat boyunca evde yalnız kalmaktan oldukça memnun kalacaktır ancak canı sıkılabilir, yalnız veya veya stresli hissedebilir. Aşırı tımarlama veya tuvaletini kum kabının dışına yapma gibi işaretlere dikkat edin ve kedinizin yeme ya da kum kabı alışkanlıklarının değişmesi durumunda veteriner hekiminizle konuşun.

Kediler de her hayvan gibi düzenli bir mama (her zaman önerilen günlük beslenme miktarında) ve taze su tedarikine ihtiyaç duyar. Bu yüzden yalnızca bırakılan her kedinin, bunların yanı sıra temiz bir kum kabına da ihtiyacı vardır. Bu temel ihtiyaçlara ek olarak kediniz çıngıraklı oyuncaklar, üzerine çıkabileceği bir kedi ağacı ve hatta hışırtılı kağıt torba gibi güvenli şekilde eğlenebileceği şeylerden memnun olacaktır.

Yavru ve Yaşlı Kedilere Bakma

Bir kediyi evde ne kadar süre yalnızca bırakabileceğiniz konusunda kedinin yaşı da önemlidir. Yavru kediler meraklı canlılardır ve sallanan vazolar ya da zehirli ev bitkileri gibi tehlikeli nesneleri yiyerek veya devirerek, tırmalayarak kendilerini tehlikeye atabilirler. Genç kedileri denetimsiz olarak bırakacaksanız bir odayı yavru kediler için güvenli hale getirmek ve bir kum kabı, mama, oyuncaklar ve taze su koymak iyi bir fikir olabilir.

Yavru kediniz 12 saatten uzun süre yalnızca kalacaksa en iyisi, eve uğrayıp onu kontrol edecek birini bulmak olacaktır. O kişinin kedinizin mamasını kontrol etmesini ve kedinize taze su vermesini isteyin. Kedinizin birden çok odaya erişimi varsa kedi bakıcınız evde dolaşmalı ve yavru kedinizin herhangi bir küçük alana sıkışmadığından veya bir odada veya dolapta kapalı kalmadığından emin olmalıdır.

Yaşlı kedilerin yaramazlık yapma ihtimali daha düşük olsa da çevresel etkenlerden daha çok rahatsızlık duyabilirler. Kedinizi sıcak yaz günlerinde evde yalnız bırakırsanız siz evde yokken uyuyabileceği serin bir alan olduğundan ve evinizdeki farklı noktalarda bulunan birkaç su kasesine erişimi olduğundan emin olun. Daha yaşlı kediler hastalığa daha hassas olduğundan en az günde bir kez uğrayacak ve çok uzun süre evde olmayacaksanız onunla oynayacak bir bakıcı bulun.

Programınızdaki Değişiklikler Kedinizi Nasıl Etkiler?

Ev halkının programındaki değişiklikler sırasında kedinizin davranışlarına dikkat etmeniz önemlidir. Örneğin, çocukların okulu açıldığında bazı kediler biraz daha yalnız vakit geçirmekten hoşlanırken diğerleri ayrılık kaygısı yaşayabilir. Yeni oyuncaklar veya tırmalama direkleri eklemeyi, yatıştırıcı bir arka plan sesi için radyoyu açık bırakmayı veya kedinize arkadaşlık etmesi için başka bir evcil hayvan sahiplenmeyi düşünün. Evinizde ikinci bir evcil hayvan alırsanız onları uzun süre yalnız bırakmadan önce evcil hayvanlarınızın birbirleriyle etkileşimlerini izlemek için ilk bir veya iki hafta boyunca evde kalmaya hazır olun.

Son olarak, en gelişmiş otomatik mama ve su makinelerini bile insan etkileşiminin yerini tutmadığını unutmayın. Kedinizin, sizinle vakit geçirirken sahip olduğu ilgiye ve yaptığı egzersize ihtiyacı vardır. Bu nedenle, siz yokken kedinizle her gün oynayabilecek ve onu sevecek güvenilir bir kedi bakıcısı bulun.

Her evcil hayvan ebeveyninin kedi dostunu yalnız bırakma konusunda biraz endişelenmesi normaldir. Önceden planlayarak siz yokken hem kedinize evde özgürlük sunabilir hem de onun güvenli ve mutlu kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Bir evcil hayvan ebeveyni olan Chrissie Klinger, evini, evcil hayvanı, iki çocuğu ve kocasıyla paylaşmaktan çok mutlu. Chrissie ders vermediği veya blog yazmadığı zamanlarda, tüm aile üyeleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanmakta. Evcil hayvan ebeveynlerinin evcil hayvanlarıyla daha aktif ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak makaleler yazmaktadır.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

İlgili ürünler