Yeni Yavru Kedinizi Bulmak: Nerede Aramalı

Published by
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir yavru kedi almayı mı düşünüyorsunuz? RSPCA, sadece 2019 yılında 29.432 kedi kabul etti ve raporunda, terk edilmiş kedi ve kedi yavrularının pandemi döneminde özellikle kurtarılmaya ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Bu gerçek, bize bir yavru kedi sahiplenmenin sorumluluklarından tam anlamıyla haberdar olmanın ve nereden bir yavru kedi alınacağını dikkatlice düşünmenin önemli olduğunu gösteriyor.

Gri ve beyaz yavru kedilerle dolu bir sepet

Bir Yavru Kedi Almalı mıyım?

Evinize yavru bir kedi getirmek büyük bir sorumluluktur, bu nedenle adım atmadan önce şu önemli soruları dikkatlice düşünün.

  • Evim yavru bir kedi için hazır mı? Yavru bir kedi, yeni evinin her karışını keşfetmek ister. Kitap raflarına tırmanmak, ufak mekanları keşfetmek ve patilerini atabildiği her şeyle oynamak isteyecektir. Yavru kedinizi güvende ve evinizi ayakta tutmak için değişiklikler yapmaya istekli ve bunları yapabiliyor olmalısınız. Evinizi yavru kediye uygun hale getirmek için bu tavsiyeleri izleyin.
  • Ailem yavru bir kediye hazır mı? Yavru kediyi, küçük çocukların veya başka hayvanların olduğu bir eve getiriyor olabilirsiniz. Daha önce evde hayvanlarla bulunmamış küçük çocuklar, onlara nasıl davranacaklarını kavrayamayabilirler. Çocuğunuz varsa ve yavru kedi almanız konusunda size yalvarıyorsa, asla hemen buna boyun eğmemek ve hem sizin, hem de çocuklarınızın yeni sorumluluk almaya hazır olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Çocuklarınız kediyi besleyeceklerine, ona bakıp temizleyeceklerine söz verseler de, onların kediyi doğru bir şekilde nasıl bakmaları gerektiğini öğretme konusunda sizin de rolünüz kesinlikle olacaktır.
  • Öncelikle düşünmeniz gereken başka evcil hayvanlarınız var mı? Evde zaten hayvanlarınız varsa, yeni hayvana alışmaları biraz zaman alabilir. Yavaş yavaş tanıştırın ve hazır olduklarından emin olmadan yalnız bırakmayın. Unutmayın, halihazırda evdeki hayvanlarınız ilgi odağı olmaya alışmışlardır ve evin bölümlerini ve sizi sahiplenmişlerdir. Bu nedenle, diğer hayvanlarınıza her zaman gösterdiğiniz kadar ilgi göstermeniz, geçiş sürecini kolaylaştırmaya yardım etmek açısından önemlidir.
  • Yavru kediyle geçirmek için yeterli zamanım var mı? Yavru kediler, sizinle oynamaya ve sizi tanımaya hevesli tüylü, ufacık enerji toplarıdır. Yavru kediler sık sık yalnız bırakılırlarsa, sonrasında davranış problemleri geliştirmeleri olasıdır. Fazlasıyla egzersize, alıştırmaya ve size bağlanmak için zamana ihtiyaç duyarlar.
  • Yeni bir yavru kedi eğitmek için yeterli sabrım var mı? Yeni bir yavru kedi eğitmek için yeterince sabırlı olup olmadığınızı düşünmek de önemlidir. Çocuklar gibi yavru kediler de, fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar ve makul davranışlarla eğitilmeleri gerekir. Tuvalet kabı kullanımı, tırmalama, mobilyaların üzerine atlama gibi konularda yavru kedinizi eğitecek sabrınız olduğundan emin olun.
  • Kedi bakmaya ekonomik gücüm yeter mi? Yavru kedi alma kararı, kısırlaştırma, aşılama ve kimlik alma ile başlayan ve yıllarca mama, kum ve düzenli veteriner hekim ziyareti ile devam eden, uzun vadeli ekonomik bir taahhüttür. Ayrıca kedinizin gelecek yıllarda yaşayabileceği sağlık sorunlarının giderlerini de düşünmeniz gerekir. Beklenmedik giderleri karşılamak için hayvan sigortasını da tavsiye eden Battersea Dogs & Cats Home'un genel kedi giderleri listesine bir göz atın.
  • Ne tür bir yavru kedi almalıyım? Bir kediye karar vermeden önce farklı kedi ırklarını araştırın. Onlarla ne kadar zaman geçirebileceğinizi, ne kadar yeriniz olduğunu, sahip olduğunuz alerjileri ve yaşam tarzınızı gözden geçirin.

Aileniz İçin Doğru Kediyi Seçmek

Hayvanlara yuva kazandırma kuruluşları her yıl, sahiplenilmiş ve sonrasında terk edilmiş önemli sayıda hayvan ile karşı karşıya kalmaktadır çünkü yeni ebeveynler, hayvanların ihtiyaçlarını öngöremiyor veya artık bu ihtiyaçlara cevap veremiyorlar. Bu, hem ebeveyn hem de yavru kedi için travmatik bir deneyim olabilir, bu sebeple size ve ailenize tam anlamıyla uyacak bir yavru kedi bulduğunuzdan emin olmak hayati bir önem taşır. Sizin için hangi kedi ırkının uygun olduğundan emin değilseniz, yardım isteyin.

Sahiplenmeden önce aileden, arkadaşlardan veya bir veteriner hekimden tavsiye isteyen ebeveynlerin, kedilerini bırakmama ve kurdukları özel bağın keyfini çıkarma olasılığı daha yüksektir.

Yavru Kediyi Nereden Almalı

Havyan barınakları, kurtarma kurumları ve hayvan hakları savunucusu topluluklar, sıcak bir yuva bulmayı bekleyen sevgi dolu, sağlıklı kedilerle doludur. Sizin için doğru olan yavru kediyi bulmanıza yardımcı olması için şehrinizdeki barınakları araştırın.

Veteriner hekiminiz de sizi yerel kurtarma gruplarına yönlendirebilir. Birçok kurtarma kuruluşu, yavru kedilerinin doğru evlere gittiğinden emin olmak istediğinden, evinizi teftiş etme taleplerine karşı hazırlıklı olun. Hill’s Facebook sayfası'nda bir barınak rehberi aracı bulunmaktadır ve size, bölgenizdeki sahiplenme etkinliklerini gösterebilir. Safkan bir yavru kedi istiyorsanız, veteriner hekiminizden yerel bir hayvan yetiştiricisi için tavsiye isteyin.

Aynı zamanda, kendinizi yeni tüylü arkadaşınıza hazırlamak için yavru kedi ihtiyaç listesi makalemize bir göz atın. Eve hangi yavru kediyi getirmek isterseniz isteyin, onu ailenizden biriymiş gibi sevip ilgileneceğinizden emin olun.

 

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler