Hayvan Barınağından Kedi Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayımlayan : Jeanne Grunert
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir kedi sahiplendiğinizde yalnızca en iyi arkadaşınız olmaz, aynı zamanda hayat kurtarırsınız. Araştırmalara göre, Birleşik Krallık'ta yılda en az 131.000 kedi barınaklara geliyor ve COVID-19 karantinaları bittikten sonra bu rakamın arttığı düşünülüyor. Seçim yapılacak bu kadar harika kedi arasından, yerel bir hayvan barınağından bir kedi sahiplenmek çok daha mantıklı.

Nereden kurtarılan kedi sahiplenilir?

Kurtarılan kedi sahiplenmek için birçok seçeneğiniz var. Cats Protection, RSPCA, Battersea Cats’ Homeve Blue Cross gibi büyük hayvan refahı hayır kurumlarının, Birleşik Krallık'ın her yerinde merkezleri bulunur. Yeni kedi dostunuz genelde sahiplenmeden önce aşılanmış, mikro çip takılmış ve kısırlaştırılmış olur ya da bu hizmetler, düşük bir hizmetle sunulur. Ayrıca, belirli kedi ırklarına bakan özel barınaklar veya yaşlı, "öksüz" ya da engelli kediler gibi belirli ihtiyaçları olan kedilere bakan barınaklar gibi bölgenizdeki barınakları bulmak için Association of Cats and Dogs Homes (ACDH) veri tabanında araştırmak yapabilirsiniz.

Her tesisin sahiplenme kuralları ve ücretleri farklıdır; bu nedenle bir kediyi sahiplenme ve kediyi eve getirmeden önce yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için yerel barınağınıza danışın.

Barınak Kedileri Problemli Kediler midir?

Hiç de değil! Bazı kediler, davranışsal sorunların sonucunda terk edilmiş olsa da çoğu kedi, kendi hataları olmadan hayvan barınaklarına terk edilirler. Hatta en yaygın nedenlerden biri, önceki sahipleriyle ilgilidir. Kedilerin yasak olduğu yeni bir eve taşınma ya da kedileri alerjisi olan biriyle eve çıkma gibi artık kediye bakamayacakları anlamına gelen değişiklikler yaşamış olabilirler. Evcil hayvan sahibinin hasta olması veya vefat etmesi de, bir kedinin barınağa gelmesinin diğer bir talihsiz nedeni olabilir. Durum ne olursa olsun çoğu barınak, belirli bir kedinin orada olduğunu nedenini memnuniyetle söyler ve evcil hayvan adayınızı evinize entegre etmenin en iyi yolu hakkında tavsiyede bulunur.

Neden Barınaktan Sahiplenmelisiniz?

Yeni eve ihtiyacı olan kediler, ilk kez evcil hayvan sahibi olacaklar için mükemmel bir tercihtir. Bu kedilerin çoğu zaten evde yaşamıştır ve bu nedenle, sizinki gibi evlerdeki rutinlere alışıktır. Hayvan barınaklarında sahiplenebileceğiniz çok sayıda kedi bulunur, böylece yaşam tarzınıza uygun olan mükemmel dostunuzu bulabilirsiniz.

Neyle karşılaşacağınızı ya da en azından bir kedinin geçmişte neye maruz kaldığını bilmek, kurtarma barınağından kedi sahiplenmenin başka bir avantajıdır. Çoğu barınak, bakımını üstlendikleri kedilerin huylarını not eder ve kurtarılan hayvan sahipleri için bir özgeçmiş kaydı tutar. Bu bilgileri, size en uygun kediyi bulmak için kullanabilirler.

Eşinizi bulma

Yerel hayvan barınağınızda harika bir kurtarılmış kedi ararken evinize, ailenize ve yaşam tarzınıza en uygun olacak kediyi bulmak birinci önceliğiniz olmalıdır. Saygın barınaklar, yalnızca sağlıklı hayvanların sahiplenilmesine izin verse de bunlardan bazıları özel beslenme, günlük ilaç kullanımı veya evde değişiklikler gibi özel ihtiyaçlara sahip olabilir. İdeal şekilde bakımını üstlenemeyebileceğiniz bir kediye aşık olmadan önce bunları barınak personeliyle açıklığa kavuşturduğunuzdan emin olun.

Her birinin kişiliklerini anlayabilmeniz için kedilerle biraz zaman geçirin. Kedilerle çok fazla zaman geçirmiş olan barınak personelinin ve gönüllülerin tavsiyelerini dinlemeye açık olun.

Sahiplenme Süreci

Her barınağın kedi sahiplenme süreci farklıdır, bu nedenle gitmeden önce kuruluşun web sitesine göz atın veya onları arayın. Aşağıdaki adımlar, her süreçte görülebilecek ortak kısımlardır:

 1. Bazı barınaklar veteriner hekim adı, telefon numarası ve referanslar gibi formlar doldurulmasını gerektirir. Bu bilgilerin hazır olması için barınakla iletişime geçmeden önce yerel bir veteriner hekim arayın.
 2. Çoğunlukla sahiplenilebilecek kediler, barınağın web sitesinde yer alır. Sevdiğiniz bir kedi görürseniz hâlâ orada olduğundan emin olmak için önceden arayın.
 3. Barınağı ziyaret etmek için randevu alın ve kediyle tanışın.
 4. Ehliyetinizi veya adresinizi ve ikametinizi gösteren benzer bir kanıt getirin. Sahiplenme ücretini ödemek için gerekli araçların da yanınızda olması gerekir.
 5. Bazı barınaklar, kediyi evinize getirebilmeniz için basit bir karton kutu verir ancak kendi taşıma çantanız varsa yanınızda götürün. Kediler, güvende olmaları için her zaman sağlam bir kutuda taşınmalıdır.
 6. Bazı barınaklar, 24 saatlik bekleme süresi uygular; yani kediyi hemen evinize getiremeyebilirsiniz. Bunun, kararınız üzerine düşünmek için size zaman sağlayacağını ve barınağa sizin nazik ve güvenilir bir sahip olduğunuzu onaylayan özgeçmiş kontrolü yapma zamanı vereceğini unutmayın.
 7. Kedinizin sizde kalabileceği şartları belirten bir sahiplenme sözleşmesi doldurmanız istenebilir. Örneğin, kediyi kısırlaştırmanız ve aşılarını düzenli olarak yaptırmanız gerekebilir. Herhangi bir nedenle evinizi değiştirmeniz gerekirse kediyi barınağa geri getirmeniz de istenebilir.
 8. Son olarak, kedinizi eve getirin. Tuvalet kabı, mama ve su kasesini aynı odada tutun. Ortama alışana kadar, ilk birkaç gün boyunca evin yalnızca bir alanında kalmasını sağlamak yararlı olabilir. Birçok oyunca ve karton kutu ya da yumuşak zeminli uyuma kutusu gibi gizlenecek yerler sağlayın.

Maliyetlerinin Bilincinde Olun

Kedi sahiplenmek büyük bir sorumluluktur. Ebeveyn veya koruyucu olarak, yaşamlarının sonuna kadar kedinizin sağlığından siz sorumlusunuz. Kedi sahibi olmanın maddi ve zamansal maliyetlerini bilmek, sahiplenme sürecinin önemli bir parçasıdır.

Sahiplenme ücretleri ilk harcamanız olur ve 35 ile 60 £ arasında değişir. Bunun ardından genelde kısırlaştırma, mikro çip taktırma ve/veya kedinizi aşılama gelir. Bazı barınaklar, bu ücretleri ayrıca ödemenizi ya da bu işlemleri kendinizin yaptırmasını gerektirir. Aşağıda karşılaşabileceğiniz ödemelerle ilgili genel bir tahmin yer almaktadır ancak daha kesin bilgiler için bölgenizdeki yerel veterinerlerle iletişime geçin:

 • Kısırlaştırma: 400 - 750 TL
 • Aşılar: 75 - 175 TL
 • Mikro çip taktırma: yaklaşık 150 - 200 TL.

Battersea Cats Home; pire tedavileri, kurt, yıllık aşı hatırlatmaları ve yıllık veteriner hekim kontrolü gibi rutin sağlık bakımları için yılda yaklaşık 120 £ bütçe ayrılmasını önerir. Beklenmedik kazalar, yaralanmalar ve hastalıklara yönelik olarak evcil hayvan sigortası için ayda yaklaşık 24 £ harcama tahmininde bulunurlar.

Day-to-Day

Kaliteli kedi maması, kedinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlar. Kedinizin büyüklüğü, ırkı, yaşı ve sağlık ihtiyaçlarına bağlı olarak Battersea Cats Home, aylık mama masrafının 20 - 55 £ arasında olmasını tahmin etmektedir. Ayrıca 10 - 20 £ tutarında tek seferlik mama ve su kaseleri satın almanız gerekir.

Diğer gerekli malzemeler de kum, oyuncak ve yatak gibi eşyalardır. Battersea Cats Home'un tahmini maliyetleri şu şekildedir:

 • Kum - ayda 50 - 75 TL.
 • Tuvalet kabı: 100 TL
 • Kedi yatağı: 75 TL
 • Taşıma kabı: 100 TL
 • Oyuncak/puzzle mama kabı - 35 TL
 • Kaşıma direği: 50 TL

Tarama

Kediler genelde tüylerini kendileri temizler ancak kedinizin tüylerini düzenli olarak taramanız, tüy yumaklarına yol açan yuttukları tüylerin miktarının azalmasına yardımcı olur. Yaklaşık 10 £ harcamayla kaliteli bir fırça alabilirsiniz. Tüyleri uzun bir kediyse yumuşak kalması ve karışmaması için bir profesyonelden düzenli olarak kişisel bakım randevusu almanız gerekebilir.

Kedinizin boyutuna ve ırkına, ayrıca bulunduğunuz konuma göre kişisel bakım 25 £ tutarından başlar.

Ayrıca sizi ve zeminleri (halıyı kazımayı ne kadar sevdiklerini bilirsiniz) çizmesini önlemek için kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekir.

Ne kadar zaman ayırmanız gerekir? Kedinizi yürüyüşe çıkarmanıza gerek yok ancak sevimli arkadaşınızla her gün kaliteli zaman geçirmeyi dört gözle bekliyor olmalısınız. Bakım, oyun, besleme ve onla geçirdiğiniz vakitten keyif alma, ailenizin en yeni üyesiyle özel bir bağ kurmak için gereklidir.

Kediler arkadaşlık, sevgi ve eğlence sunarken bunların karşılığında çok az şey bekler. Kurtarılan bir kedi sahiplenin. Bu, güzel bir arkadaşlığın başlangıcı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Jeanne Grunert Biyografi Fotoğrafı

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert serbest yazar, blog yazarı ve kitap yazarıdır. Altı kurtarılmış kedinin ve bir kurtarılmış köpeğin sahibidir. Çoğunlukla evcil hayvan bakımı, bahçecilik ve diğer yaşam tarzı konuları üzerine yazar. Yazar web sitesinde Jeanne ve yazıları hakkında daha fazla bilgi edinin.


İnceleyen: Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

İlgili ürünler