Kediler ve Ton Balığı: Onlar İçin Güvenli mi?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedilerin balığı çok sevdiğiyle ilgili sayısız hikaye görmüş veya duymuşsunuzdur. Ancak kedilerin ton balığı yemesi gerçekten de iyi bir fikir mi? Kediler, insanların tüketmesi için üretilen ton balığından yiyebilir mi?

İşte en sevdiğiniz konserve ton balığını kedi dostunuzla paylaşmadan önce yeniden düşünmeniz gerektiğinin nedeni.

Kediler Ton Balığı Yiyebilir mi?

Basitçe yanıtlamak gerekirse ton balığı, kediler için çok çekicidir. Bu balığın güçlü kokusuna ve yoğun aromasına bayılırlar ve bir kaşık dolusu ton balığıyla kedilerin ilaçlarını kolayca verebileceğiniz bilinmektedir.

Ancak kediler için zehirli yiyecekler listesinde yer almasa da insanlar için üretilen ton balığı, kedilerde sağlık sorunlarına yol açabilir. Tek bir ısırık herhangi bir zarar vermese de ton balığını mama kasesinden tamamen çıkarmak en iyisidir.

Ton Balığı Kedilerin Beslenmesini Nasıl Etkiler?

Kediler için iyi dengeli bir öğün planı proteinler, temel yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve diğer besinleri içerir. Kediniz bazı besinlerden çok az veya çok fazla yediğinde sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Tek başına ton balığı, besin değerleri açısından dengeli değildir. Örneğin, ton balığındaki yağ miktarı çok fazladır ve E vitamini veya başka antioksidanlar içermez. Bu yüzden ton balığı, kedinizin birincil besin kaynağı olarak düşünülmemelidir.

Ton balığı kedinizin yemek planının bir parçasıysa ve keyifsiz olduğunu fark ederseniz bir sağlık kontrolü için veteriner hekiminize götürün. Ciddi bir şey olmadığından emin olmak için temel değerlerinin kontrol edilmesi her zaman iyi bir fikirdir.

Ton Balığı Yiyen Kediler Neden Kilo Alabilir?

Çoğu ev kedisi çok aktif değildir ve çok fazla kaloriye ihtiyaç duymaz. Yani hemen fark edilmeden kolayca kilo alabilirler. World Small Animal Veterinary Association'nın önerilerine göre, 5 kg ağırlığındaki bir kedi günde 290 kalori tüketmelidir.

Üzerinde balık olan balık tabağının yanındaki gri ve beyaz kedi
İnsan yiyecekleri kedi kalorilerine dönüştürüldüğünde, insanlara yönelik olan yiyeceklerin, kedi dostlarımız için çok fazla kalori içerdiği kolayca görülebilir. Az miktarda konserve ton balığı, neredeyse 100 kalori içerir. Bu, çoğu kedi için önerilen günlük kalori alımının üçte birine denk gelir.

Bunun karşılığında, çok fazla ton balığı yemek, özellikle de normal kedi mamasına ek olarak verildiğinde, kedinizin çok fazla kilo almasına neden olabilir. PDSA'ya göre, insanlarda olduğu gibi kedilerde de obezite; diyabet, mesane sorunları, eklem iltihabı ve kanser gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Kedinizin sağlığını korurken yiyecek tüketimini izlemek oldukça önemlidir. Artık daha fazla evcil hayvan maması etiketlerine kalori içeriği bilgilerini eklediği için evcil hayvanınızın günde kaç kalori aldığını bilmek daha kolay. Bu, kedi ebeveynleri için harikadır. Daha fazla bilgiye sahip olmak mamalar hakkında daha bilgiye dayalı kararlar vermenizi ve kedinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Tüm Kediler Ton Balığını Sindiremez

Kedilerin balığa alerjisi olabilir. Balık, kedilerdeki yiyecek alerjilerinin ve yiyecek intoleransının en yaygın nedenlerinden biridir. Alerjik reaksiyonun yaygın belirtileri arasında kaşıntı, tüy dökülmesi ve kırmızı, iltihaplı cilt yer alır. Yiyecek alerjileri olan kediler, hassas oldukları bir içerik tükettiklerinde kusma, ishal, gaz sorunu veya iştah kaybı yaşayabilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz nedenlerini belirlemek ve bir tedavi planı oluşturmak için derhal veteriner hekiminizi arayın.

Ton Balığındaki Cıva Oranı Yüksektir

Ton balığında, zehirli metal olan cıva oranı yüksektir. Tufts Üniversitesi Cummings Veteriner Hekimlik Fakültesi'nde veteriner hekim beslenme uzmanı olan Cailin Heinze, ton balığının sık tüketilmesinin cıva zehirlenmesine yol açabileceğini belirtiyor. Cıva zehirlenmesi belirtilerinden bazıları baş dönmesi ile koordinasyon ve denge kaybıdır. Heinze'a göre "cıva seviyelerinin (palamuta göre) neredeyse üç katı olduğu büyük ton balığı türlerinden elde edildiği" için evcil hayvan sahipleri, özellikle kedilerden orkinos ton balığını uzak tutmalıdır.

Peki kediler ton balığı yiyebilir mi? Ton balığı, besin değerleri açısından dengeli değildir ve kedinizin yemek planının büyük bir parçası olmamalıdır. Ödül olarak bile ton balığı vermek, özellikle büyük miktarlarda veya sık sık veriliyorsa sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedi dostunuzun ekstra kaloriler veya zehirli metaller içermeyen dengeli besinler aldığından emin olmak için ton balığını, besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak ve damaklarını memnun edecek şekilde kullanan sağlıklı bir kedi maması tercih edin.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler