Kedilerin Pati Bakımı

Yayımlayan : Jean Marie Bauhaus
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Elleriniz ve ayaklarınız sizin için ne kadar önemliyse kedinizin patileri de o kadar önemlidir. Bir kedi ebeveyni olarak, kedinizin patilerini sağlıklı tutmasına yardımcı olmanız önemlidir. Kedilerin pati bakımıyla ilgili bu pratik rehber, tüylü dostunuzun patilerini sağlıklı ve temiz tutmanıza yardımcı olur.

Kedinizin Patilerine Neden Özen Göstermelisiniz?

Arkada bulanık şekilde uyuyan bir kedinin patisi

Kedilerin patilerini nasıl kullandığını biraz düşünün. Kum kabı gibi kirli yüzeyler de dahil olmak üzere evinizdeki çeşitli yüzeylerde yürürler. Dışarı çıkmasına izin veriyorsanız sert ve taşlı zeminden geçebilir, dikenlere veya başka keskin nesnelere basabilir ve havaya bağlı olarak sıcak veya soğuk yüzeylerde yürüyebilir. Kış mevsiminde dışarı çıkmasına izin verilen kediler, patilerine zarar verebilecek sert tuzlarda ve diğer buz çözücü maddelerde yürüyor olabilir.

Kedinizin, günün belli bir saatinde patilerini yalayarak temizlemek için kendine zaman ayıracaktır ve muhtemelen bu sırada, küçük patilerinde kalan zararlı maddeleri yutacaktır. İnceleme ve temizleme gibi düzenli kedi patisi bakımı, hem kedinizin patilerini temiz ve yalaması için güvenli tutarken hem de kuru ve çatlamış, kesilmiş ya da yaralanmış patiler iltihap kapmadan gerekenleri yapmanızı sağlar.

Kedi Patisi Bakım Rehberi

Başlarken

Kedinizin patilerini düzenli olarak incelemek onları sağlıklı tutmanıza yardımcı olur ve bu sırada patilerinde bir sorun olup olmadığının işaretlerini de bakabilirsiniz. Kedinizin topalladığını veya belirli bir patisinin üzerine baskı uygulamadığını fark ederseniz patisine bir şey sıkışmış ya da patisini bir şekilde yaralamış olabilir. Kedilerin acısını gizlemede usta olduğunu unutmayın, bu yüzden özellikle dikkat etmeniz gerekebilir. Ayrıca bir kedi yaralandığında onu incelemeniz konusunda daha hassas olabilir. Bu yüzden inceleme sırasında rahat ve sakin kalması için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Kediniz patilerinin tutulmasına alışık değilse onu bu fikre alıştırmanız gerekebilir. İlk yaşlarından itibaren onu tutarken veya severken kedinizin patilerine masaj yapmanız bu alışkanlığı edinmesine yardımcı olabilir. Böylece hem patilerine dokunulmasına ve patilerinin tutulmasına alışmasına hem de parmaklarının ve patilerinin arasında kalmış olabilecek kirleri tespit edebilmenize yardımcı olursunuz.

Patileri İnceleme

Kediniz patileriyle oynamanıza alıştığında. özellikle açık havada bir gezintiden döndüklerinde, günlük olarak patilerini incelemeyi bir alışkanlık haline getirin. Çizik, yara ve yabanı nesne olup olmadığına bakın. Kedinizin patisine gömülü bir şey bulursanız nazikçe çıkarmak için bir cımbız kullanmayı deneyin. Derin bir şekilde batmışsa veteriner hekiminizi arayın.

Pati Temizliği

İncelemenizden önce veya sonra minik kedi patilerini, tabanlarının çevresini ve parmak aralarını silmek için yumuşak bir bez kullanın. Böylece kir, kum kalıntısı ve her türlü kimyasal maddeyi ya da yabancı nesneleri temizlersiniz.

 

Tırnak Kesme

Ekoseli bir örtüye yatmış ve patilerini yalayan gri kedi.

Kedinizin tırnaklarını kesmek için tırnak makası veya tırnak kesici kullanın. PDSA, insanlar için üretilen makaslar kedinizin tırnaklarının parçalanmasına neden olabileceği için özellikle kedi tırnakları için tasarlanmış makaslar kullanılmasını önerir.

Hassas kısımdan (tırnağın hassas sinirleri ve damarları içeren kısmı) kaçınmaya özen göstererek tırnakların yalnızca uçlarını kestiğinizden emin olun. Yanlışlıkla hassas kısmı keserseniz kanamayı durdurmak için stiptik toz kullanın. Elinizde stiptik toz yoksa ihtiyacınız olması ihtimaline karşılık yerel evcil hayvan malzemeleri dükkanında satın almak iyi bir fikir olabilir.

Kuru Kedi Pati Tabanlarını İyileştirme

Kedinizin pati tabanları çok kurursa, tahriş olursa veya çatlarsa veteriner hekiminizle iletişime geçin; kedinin yalamasının güvenli olduğu zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya başka bir yağ önerebilir. Evin her yerine bulaştırmaması için yaş emilene kadar kedinizi banyoda tutmak isteyebilirsiniz. Daha iyileştirici bir şeye ihtiyacınız varsa veteriner hekiminizden kediler için iyi bir pati nemlendiricisi isteyin. Yutulduğunda zararlı olabilecek insanlara veya diğer hayvanlara yönelik losyonlar kullanmayın.

Dikkate Alınması Gereken Diğer Konular

Kedinizin patileri için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, tabii ki onu iç mekanda tutmaktır. Kapalı mekanlarda yaralanma veya son derece sıcak ya da soğuk yüzeylerle veya tehlikeli kimyasallarla karşılaşma ihtimali daha düşüktür. Kuru kış havası, kedinizin patilerini kurutabilir. Bu yüzden soğuk aylarda bir nemlendirici kullanmayı göz önünde bulundurun. Tırmalama tahtası, tırnaklarının iyi durumda kalmasının yanı sıra halınızın veya mobilyalarınızın tırmalama içgüdüsünden korunmasını sağlar.

Kedilerin bakımı için gereken birçok şey arasında kedi patilerinin bakımı kolayca göz ardı edilebilir. Patilerini kontrol etmeyi ve temizlemeyi günlük alışkanlık haline getirdiğinizde patilerinin sağlıklı kalması kolaylaşır.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, 2014 yılından beri evcil hayvan sağlığı ve yaşam tarzı alanlarında yazan serbest bir yazar ve blog yazarıdır. Hill's Pet Nutrition, American Kennel Club ve Chewy, birçok müşterisinden yalnızca birkaçıdır.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Kedinizle birlikte ev taşıma

  Evin taşınmasından daha stresli bir şey varsa, o da evinizi kedinizle birlikte taşımaktır. Ancak biraz dikkatli bir planlamayla, her şey sorunsuz bir şekilde yürümelidir.
 • Kedinizle birlikte seyahat

  Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz - çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaştıklarında kendilerini çok savunmasız hissederler.
 • Yavru kedinizin mükemmel tüyleri

  Yeni bir yavru kedi sahibi olan herkes, yeni sevimli arkadaşının sağlıklı, mutlu bir kedi olara büyümesini ister. Bu nedenle, yavru kedinizin sağlığını korumada oynadığınız rol önemlidir.
 • Pireler ve bağırsak kurtları

  Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »