Zıplayan Kedi mi? Patileri Nasıl Zeminde Tutarsınız?

Yayımlayan : Kara Murphy
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

 

Kedinizin dünyasında hiçbir şey yasak değildir: kutuların için, yatakların altı veya klavyenizin üstü. Oynamak, dinlenmek, gizlenmek isteyen ya da yalnızca meraklı olan bir kedi için hiçbir şey yasak değildir. Kedilerin zihnindeki bu ayrıcalıkları tezgahlara, kitaplığın üst rafına ve hatta buzdolabının üstüne kadar uzanır. Ne de olsa kedilerin zıplama becerileri bir numaradır.

Kediler, boylarının altı katına kadar olan yüksekliklere kolayca erişebilir. Journal of Experimental Biology'deki bir çalışmada, kedilerin uzuvlarının uzunluğu ve arka bacaklarındaki kas kütlesi sayesinde üstün zıplayıcılar olduğu bildirilmektedir. Kediler yere mümkün olduğunca çömelir ve arka bacaklarını "devasa şekilde uzatmadan" önce ön bacaklarını kaldırır.

Bir kedinin zıplama becerisi etkileyici olsa da kedilerin, evinizde kedi olmasını istemediğiniz yerlere sürekli olarak zıplaması sinir bozucu (ve Blue Cross'un belirttiğine göre, yaygın inanışın aksine kediler her zaman ayaklarının üstüne düşmediği için tehlikeli) olabilir.

Kedi ebeveynleri kedileri nasıl mobilya, raf, tezgah ve evlerinde girmeleri yasak olan diğer yerlerden uzak tutabilir?

Rafları BoşaltınKediler doğaları gereği meraklıdır. Kalem, bir grup anahtar veya kırılabilir bir biblo dikkatlerini çekebilir ve kendisinin bulması için oraya bırakılmış bu "oyuncağı" keşfetmek için zıplamaya teşvik edebilir. Raflardaki dağınıklığı gidererek kedinizin gitmesini istemediğiniz yerleri keşfetme ilgisini azaltabilirsiniz. Bu, kediler raflardan aşağı eşyaları itmekle meşhur olduğu ve yaptıkları dağınıklığı temizlemek için süpürge ve faraş kullanmakta becerikli olmadığı için de faydalı olabilir.Mutfak dolabının üstündeki turuncu genç bir tekir kedi.

Mamayı Mutfak Tezgahından Uzak Tutun

Kedilerin koku hissi sizinkinden çok daha iyidir, bu yüzden lezzetli bir koku alırsa muhtemelen zıplayıp biraz kemirmek isteyecektir. Yemeğin ne olduğuna bağlı olarak bunu yapması kendisi için tehlikeli olabilir. Tezgahlarda yemek ve kırıntı bırakmayarak kedinizin tezgaha zıplayıp bir parça ödül kapma olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz. Kediniz akşam yemeği için ne yaptığınız konusunda çok meraklıysa ve siz hazırlık yaparken tezgahtan aşağı inmiyorsa mutfak temizlenene kadar kedinizi başka bir odaya kapatın.

Perdeleri Kapatın

Kediler, dışarıyı izlemek için pencerelerin önüne zıplamayı sever. Kedinizin kullanmasını istemediğiniz bir pencere eşiği varsa manzarasını kapatmak için perdeleri kapatmanız yeterli olacaktır. Ancak kedinize dışarı izlemesi için bir yer bıraktığınızdan emin olun çünkü dışarıdaki dünyayı izlemekten keyif alırlar.

Alternatif Sunun

Kedi kulesi, kedinize zıplamak, egzersiz yapmak ve keşfetmek için bir yer verir. Oyuncakları değiştirerek, içine saklanabilecekleri kutular ve etrafa atabilecekleri kağıt parçaları vererek oraya ilginç hale getirin. Hayal gücünüzü kullanın! Kedi ağaçları, kedinizin içinden geldiği gibi zıplaması ve tırmanması için başka harika bir yoldur. Sağlam ve kedinizin enerjik akrobasi hareketlerinde sallanmayacak ve devrilmeyecek bir ağaç seçtiğinizden emin olun. Kedinizin zıplama becerisini tamamen ortadan kaldırmamanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, avcılardan kaçmak için ağaçlara tırmandıkları ve üzerine atlamadan önce yukarıdan avlarını izledikleri vahşi kediler olarak sürdürdükleri yaşamlarından gelen kalıtsal bir özelliktir. Egzersiz ve zıplama için izin verilen bir yer sağlamak, kedinizi gitmesini istemediğiniz diğer yüksek alanlardan uzak tutmaya da yardımcı olur.

Çift Taraflı Bant Kullanın

Kediler, patilerinde çift taraflı bant hissetmekten nefret eder, bu yüzden olmasını istemediğiniz bir yere zıplamaya devam eden bir kedi için iyi bir caydırıcı olabilir.

Zıplama Davranışını Anlama

Zıplamanın, kedinizin DNA'sında kodlu olduğu doğrudur. Güvenli oldukları yükseklerde olmak içlerine işlemiştir ancak ebeveyn olarak herkesten gizlenme ihtiyaçlarını anlamak da önemlidir. Kedinizin daha sık yükseklere zıpladığını veya dolap gibi ulaşması zor alanlara gizlendiğini fark ederseniz bunun nedeni stresli olmaları veya iyi hissetmemeleri olabilir. Kediler avcı olsa da küçük boyutları onları aynı zamanda av haline getirir ve hasta ya da yaralı olan kediler, hastalık belirtilerini saklar veya avcılardan uzak olmak için saklanır. Korku hissettiğinde başka tehlikelerden de kaçmaya çalışıyor olabilir. Çevreyi ayarlayabilmeniz ve yeniden normal davranışına dönmesi için daha güvende hissetmesini sağlayabilmeniz amacıyla neyden korktuğunu anlamanız yararlı olur.

Kediler doğaları gereği zıplayan yaratıklardır ve bu davranışı tamamen yasaklamamanız gerekir. Ancak biraz eğitimle kedilere nereye zıplamamaları gerektiğini öğretebilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy, Pensilvanya'nın Erie şehrinde bulunan freelance bir yazardır. Olive adında bir kedisi var.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Evinizi Yavru Kedi İçin Güvenli Hale Getirmenin 10 Kolay Yolu

  Ailenize yeni bir yavru kedi mi dahil oldu? Yeni tüylü dostunuzun kendisine ait olmayan eşyaları çiğnememesi, yutmaması veya çizmemesi için evinizde bazı önlemler almanız önemlidir. Daha yaşlı kediler daha uslu olabilir, ancak yine de onlar için de mobilyaları zarar veremeyecekleri hale getirme anlamında birkaç yöntem düşünmelisiniz. İşte evinizi kedi dostu bir ev haline getirmek için birkaç pratik öneri.
 • Yavru Kedinizi Eğitme Teknikleri

  İtaat eğitimi ipuçlarımızla kedinizi, cezalandırmalara başvurmak zorunda kalmadan komutlarınıza itaat edecek şekilde eğitmeyi öğrenin.
 • Bir Kediye Kuralları Öğretirken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

  Kedinizin kötü davranışıyla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Bu yararlı yapılması ve yapılmaması gerekenler listesiyle kedinizi nasıl etkili bir şekilde disipline edeceğinizi öğrenin.
 • Kediye Getirme Oyununu Öğretme | Hill's Pet

  Domestic Cat Carrying A Ball As Though He Were A Dog Kedim getirme oyunu oynayabilir mi? Evet, bu mümkün! Kullanılacak sözlü işaretler de dahil olmak üzere kedinize getirme oyununu öğretmek için etkili eğitim yöntemini öğrenin.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »